Adıyaman YADER Yardımda Sınır Dinlemiyor!

Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Proje Birim Sorumlusu ve İHH Gönüllüsü Habip Çil, hayırsever vatandaşlar tarafın yapılan yardımları kilometrelerce uzaklıkta bulunan Ahıskalılara ulaştırarak, fakir vatandaşların duasını aldı.

YADER’in hazırlamış olduğu proje kapsamında ülkemiz sınırlarını dışına çıkan Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Proje Birim Sorumlusu ve İHH Gönüllüsü Habip Çil, Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalıların kapılarını çalarak,  hazırlanan yardım paketlerini fakir ailelere teslim ederken, bir caminin de halı ihtiyacı karşıladı.

İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) 2013 yılı yardımlaşma projesi kapsamında dünyadaki fakir ve yoksul insanlara ulaşmak için yaptığı etkinlikler çerçevesinde Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalılara ulaştıklarını söyleyen YADER Proje Birim Sorumlusu ve İHH Gönüllüsü Habip Çil, Ahıskalıların tarihçesini şöyle anlattı;“İHH’nın yardım paketlerini maddi durumu iyi olmayan ailelere ulaştırmak ve o tabloya şahit olmak çok duygu verici bir tablo. Genel olarak Ahıska denilince bazen Alaska ile karıştırılıyor. Halbuki Ahıska denilen coğrafya yanı başımızda bulunan Kars, Ardahan ve Artvin illerimizle sınır olan ve Gürcistan içerisinde kalan kısımdır. Dünyada baskıcı rejimlerde yaşayan halklar daima acılar çektikleri gibi Ahıska halkları da bu halklardan biridir. Ahıska’da yaşayan halklar Hemşinler, Kürtler ve Türkler diye 3 ayrı gruba ayrılıyor. 1941-1945 yılları arasında çıkan 2. Dünya Savaş’ında en çok bedel ödeyen halklardan biride Ahıskalılardır.1944 yılında SSCB’nin Gürcistan temsilcisi Laventi Berya’ydı. Laventi Berya tarafından hazırlanan raporda Türkiye ile akrabalıklarının olduğu bunun yanı sıra sınırda kaçakçılık, hırsızlık, istihbarat gibi gerekçeler gösterilerek Ahıskalıların Özbekistan’a, Kazakistan’a ve Kırgızistan’a tahliye edilmesi kararlaştırılmış. 1944 yılında ise Ahıskalıların tahmini nüfusu 200 bin civarındaydı. Bu sayının 46 bini gençlerden, askerlerden oluşuyordu. Bu insanlar Almanya sınırında savaştayken geriye kalan çocuklar, kadınlar ve yaşlılar Ahıska’da yani kendi topraklarında hiçbir şeyden habersiz bir şekilde yaşıyorlardı. Bir gece ansızın yapılan bir baskınla yaklaşık 155 bin insan evini, barkını, her şeyini geride bırakılarak, trenlere doldurularak Özbekistan’a, Kazakistan’a ve Kırgızistan’a sürgün edildi. Yolda 17 bin çocuk, kadın ve yaşlı öldü. 2.Dünya Savaşında ise 20 bin Ahıskalı hayatını kaybetti.”

10 yıldır yurtlarından uzak kalan Ahıskalılara yardım eli uzatıldı

Sürgün edilen yaklaşık 200 bin Ahıskalıların yerine 7 bin Ermeni’nin yerleştirildiğini vurgulayan İHH Gönüllüsü Habip Çil, “Sürgün edilen Ahıskalılar sürüldüğü ülkelere yerleşirken Özbekistan’da Fergana olayı baş gösteriyor. Bu olayda Özbekler, Ahıskalıları yaşadıkları yerleşim alanlarında istemedikleri için evlerini yakıyor, mallarını talan ediyor ve öldürüyorlar. Bu olaylar üzerine Rusya, Ahıskalıların işgücünden yararlanmak için kendi ülkesinde barındırıyor. Geride kalan Ahıskalılar’da Azerbeycan’ın Kubay, Gence, Kusar, Samahi ve Sanırabad şehir ve ilçelerine vatandaş olarak kabul edilerek yerleştiriliyor. Bugün ise İnsani Yardım Vakfı olarak yaklaşık 10 yıldır yurtları olmayan Ahıskalılara gıda yardımında bulunduğumuz gibi birkaç köyde vatandaşların cami, minare, caminin ses cihazı ve halı ihtiyaçlarını karşıladık. Yardımlarımız karşısında mutlu olan Ahıskalılar’ın mutluluğuna şahit olunca bir hayli duygulandık” şeklinde konuştu.

“Ahıskalılar özyurtlarından çıkarıldıklarında bir şeye çok önem vermişler” diyerek sözlerine devam eden Habip Çil, sözlerine şöyle devam etti; “Ahıskalılar, mülklerini bırakmışlar ama Kuran-ı Kerimi daima yanı başlarında taşımışlar. Bu durumda Ahıskalılar’ın inançlarına bağlılığı gözler önüne seriliyor. Azerbaycan’ın Saatli kentinde yaşayan yaşlı Sami Dede bana şöyle dedi; “SSCB yönetimi Ahıskalıları, Gürcistan’da bir kazana koydu ve kavurdu. Sonra da Orta Asya’ya savurdu. Gerçektende baktığımızda şu anda Ahıskalılar Orta Asya’nın her yerinde yaşıyorlar. Ahıskalılar gittikleri ülkelerin yasalarına ve kanunlarına uymuşlar, öz benliklerinden taviz vermemişler, gelenek ve göreneklerine bağlı kalmışlar. Ahıskalıların itikadı inançlarına çok bağlı olmalarıdır. Bu insanlar genel olarak amelde Hanifi mezhebine bağlılar. Azerbaycan’da ise dini otorite yok. Dini kanat liderleri çok farklı düşündükleri için bu durum halka yansıyor. İmamların ve Molların kendilerini dinin temsilcisi saymaları, fetva vermeleri sıkıntı yaratıyor. Bu bölgede yaşayanlar İslami inanç boyutunda radikal değiller. Ve her hangi bir cemaat veya örgütün varlığı da yok. Cemaat ve örgütler olsa bile küçük çapta var. Zagatala ve Bakü İslam Üniversitelerinde eğitim gören gençler azımsanmayacak kadarlar. İnşallah buralardan mezun olanlar bu duruma el atarlar. Ahıskalılar genellikle yönlerini Türkiye’ye çevirmişler. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 70 bin Ahıskalının olduğu rivayet ediliyor. Bu insanların bir kısmı vatandaşlık almış, bir kısmı da almaya çalışıyor.”

Yokluk içinde Ramazan…

Ahıskalıların Ramazan ayını nasıl geçirdiğini anlatan Çil, şöyle konuştu; “Ahıskalılar Ramazan ayında evlerinde sahurlarını yapar, iftarda ise her gün bir evin davetlisi olurlar. Hangi ev hangi gün müsait olursa ona göre sıralama yapılır. İftar listesi ya hoca da olur, yada camide asılıdır. İftardan bir saat önce iftarlığı hazırlayan aileye gidilir, Kur’an-ı Kerim bilenler tarafından sırayla Kur’an-ı Kerim okunmaya başlanır. İftar okununca iftar su ve aperatif bazı şeyler ile açılır. Akşam namazı cemaatle kılınır. Namazdan sonra sofraya oturulur ve yemek yenilir. Yemeklerinde daima bir ana yemek bulunur. Yani yemeklerin yanında da meyve, sebze, peynir, yapılan çörekler ve tandır ekmek yer alır. İçecek olarak da ayran ve gazlı sular temin edilir. Yemeklerden sonra ise közde kaynayan çaylar içildikten sonra ya iftar evinde yada camide teravih namazı kılınır. İşi olmayanlar ise sahura kadar bir evde toplanır muhabbet ederler. Bir Ahıska atasözü, “Eğer bir mal eve gelmiyorsa, sat gitsin. Eve geldiğinde karın sana haber vermeden bir yere gitmişse, ondan karı olmaz, boşa gitsin” diye geçer.”

“İHH tarafından 300 aileye gıda yardımı yapıldı”

İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) Ramazan ayı yardım programı raporu kapsamında Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalıların bulunduğu bölgelerde bir camiye halı alındığına ve yaklaşık 300 aileye gıda yardımı yapıldığına dikkat çeken Çil, yapılan yardımları şöyle sıraladı; “İHH tarafından Saatlı kenti camisinin halı ihtiyacı giderildi ve 22 aileye gıda yardım yapıldı. Karahatun kentinde 30, Karanuru kenti 20, Şirinbeg kentinde 20, Hateli kentinde 20,  Güneşli kentinde 20, Karayefkent Beldesinde 20, Neesimi Kent Beldesine 20, Karanuru Beldesinde 20, Fındıklı Beldesinde 20, Tarlauzun Beldesinde 10 aileye yardım yapıldı. Öte yandan özellikle Adıyaman-İstanbul, İstanbul- Bakü yolcuğunda yanımda bilhassa Azerbaycan’da beni hiç yalnız bırakmayan evini açan, orada olduğum sürede kahrımızı çeken, hiç yabancılık çekmeden, evim deyimmiş gibi güven veren çok değerli kardeşim Ruslan Ayvazov ve ailesinden Allah razı olsun, teşekkür ediyorum.”

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir