Adıyaman Yerli Turistlerin Uğrak Mekanı Oldu En Büyük İlgiyi Bakın Ne Gördü

Havaların ısınmasıyla birlikte Adıyaman’a başta yerli olmak üzere turist akını başlarken, paket programlar ile ilimize gelerek otellerde konaklayan turist vatandaşların ilgisini en çok Adıyaman’ın sembolü çekti.

Tanrılar tahtı diye bilinen ve 2800 metre yükseklikte bulunan Nemrut Dağı’nın heykelciklerine ilgi gösteren yabancı vatandaşlar, tanesi 5 ila 35 lira arasında değişen heykelciklerden beşer onar alıyorlar. İlimiz Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri konumundaki Nemrut Dağı, heykelciklerini yaparak satışa sunan esnaflara istihdam kapısı olmaya devam ediyor. Özellikle turistler tarafından satın alınan heykelcikleri yurtdışına da ihrac ediliyor. Her yıl binlerce satın alınan Nemrut Dağı heykelciklerinin fiyatları oldukça cazip görünüyor. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken heykelcikleri yapan esnafımız, heykelciklerin yapımının oldukça zahmet verici olduğunu söyleyerek bunu yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söylediler.

“ Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini teşkil etmektedir. Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia,Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir. Eski çağlarda Komagene olarak anılan bu bölgede, I.Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I.Antiochos (MÖ 62-32)un egemen olduğu yıllarda önem kazanmıştır. MS.72 yılında da Roma’ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiştir. Nemrut Dağı doruğundaki kalıntıları yerleşme yeri olmayıp Antiochos’un Tümülüsü ve kutsal alanlardır. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim tepe üzerinde bulunmaktadır. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin anakayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir” diyen esnafımız işlerden şimdilik memnun görünüyor.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir