Adıyaman’da “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Etkinlikleri

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Adıyaman’daki Özel Eğitim Okullarıyla birlikte düzenlediği “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Otizme dikkat çekmek, toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında Adıyaman’daki Özel Eğitim Uygulama Okulları tarafından kortej yürüyüşü düzenlendi.

Adıyaman Lisesi önünden Demokrasi Parkına kadar yapılan yürüyüşe Vali Nurullah Naci Kalkancı, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, AK Parti İl Başkanı Mehmet Erdoğan, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

Demokrasi Parkında son bulan yürüyüş sonrası Vali Nurullah Naci Kalkancı ve davetliler tarafından 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla Adıyaman Özel Malazgirt Eğitim Uygulama Merkezinin Adıyaman’daki Özel Eğitim Okullarıyla birlikte kamuoyunda farkındalığı artırmak ve otizme dikkat çekmek amacıyla hazırlanan resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Otistik çocuklar sergisini açan Vali Nurullah Naci Kalkancı, otistik çocukların yaptığı eserlerin yer aldığı resim sergisini gezerek otistik çocuklara yakın ilgi gösterip yaptıkları resimler üzerine sohbet etti.

2 Nisan’ın tüm dünyada otizm farkındalık günü olarak ilan edildiğini belirten Vali Nurullah Naci Kalkancı,“Özel eğitim okullarımızda bu çocuklarımızı hem hayata, hem topluma kazandırma, birlik ve beraberlik içerisinde yaşayabilmesi ve kendisine olan güvenini artırması gibi oldukça önemli eğitimler veriliyor. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bunlar bizim birer parçamızdır. Toplumumuzda 10- 15 yıl önce engellilerin saklandığı, evden bile dışarıya çıkılması istenilmediği bir dönemden bugüne geldik. Onlarında insan olduğu, onlarında bizler kadar yaşamaya hakkı olduğu konusunda çok büyük adımlar atıldı. Türkiye’de engelsiz bir hayata geçildi diye düşünüyorum. Hükümetimiz son yıllarda engelli bireylerin topluma kazandırılması, eğitilmesi, aileleriyle bütünleşerek hayata ortak edilmesi konusunda önemli çalışmalar ve projeler uyguladı. Bugün bu çalışmaların meyvelerini görüyoruz. Bizim toplumumuzda yüzde 10 olarak söylenen engelli çocuklarımızın, bizimle birlikte yaşaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu çocuklarımız iyi ki varlar, onların bir eksiklikleri yok varsa da o eksiklik bizdedir. Onlar bizden fazla her şeye layıklar” dedi

Program sonunda otistik çocuklardan oluşan mehter takımı mini bir konser verdi. Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …