Adıyaman’da 3 Bin Kişiye Aşure Dağıtıldı

 

Adıyaman’da, İl Müftülüğü tarafından düzenlenen programda 3 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Demokrasi Parkındaki programa Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Jandarma Garnizon Komutanı Albay İbrahim Koyuer, İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Alevi Kanaat önderleri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kuran-ı kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, “Bugün bize düşen Kerbelayı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Kerbelayı anlamak için Kerbela’da ayrılık gayrılık değil, birlik beraberlik çıkartmaktadır. Kerbaladan kin, nefret, öfke değildir, sevgi muhabbet ve hoşgörü devşirmektir. Kerbelayı anlamak Hz. Hüseyin gibi davranmaktır. Hüseyince yaşamaktır. Onun zulüm ve haksızlık karşısında duruşunu evrenselleştirmektir. Kerbelayı anlamak yeni Kerbelanın yaşanmaması için bu acı hadiseden dersler ve ibretler çıkartmaktır” dedi.

Kerbala’yı Halen Anlamıyorlar

Öztürçü, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki bugünde İslam dünyasında, İslam aleminde hala Kerbelayı doğru anlamayanlar, ısrarla Kerbelanın kerdur belasını günümüze taşıyanlar var. Ve ne yazık ki bugünde Kerbela şehitlerine bu zulmü reva gören zalimler gibi düşünen, davranan ve yaşayanlar var. Ve ne yazık ki bugünde İslam coğrafyasının her tarafında çıkar ve menfaatleri için Müslüman kanı akıtan zalimler var”

Yapılan açıklamanın ardından dua edildi.

Vali Mahmut Demirtaş, Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, programa katılan vatandaşlara aşure dağıttı.

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir