Adıyaman’da “DEFİNECİ” ŞOKU!

Birçok kazanç kapısının yanında farklı ve yasa dışı bir kazanç şekli olan definecilik Adıyaman’da had safhaya ulaşmış durumda.

“Taşı toprağı altın” denen Adıyaman’da birçok vatandaş define avına çıkarken, özellikle kırsal alanda bir dönem krallar, padişahlar ya da ağaların yaşadıkları bölgelere akın ediyorlar. Bazı rivayetlere göre tarihte Adıyaman il sınırları içerisinde birçok vatandaş gömü bulurken, özellikle Nemrut gibi bir uygarlığın yaşadığı bölgede insanlar define olmamasına ihtimal vermiyorlar. Birçok köy yerinde insanlar kazma küreklerle hatta iş makineleri ile kazılar yapmaya devam ederken, Jandarma ve emniyet de bu vatandaşları peşini bırakmıyor. Önceki gün Kömür Köyünde yaşanan olay komedi filmlerini aratmazken aradan yıllar da geçse unutulmayacak cinsten bir olay olarak hafızalardaki yerini koruyacak görünüyor.

Kömür Köyüne meydana gelen olayı anlatan Kömür Köyü sakinlerinden Erdal Bereket, başlarından geçen olayı anlatırken hem güldü hem de yetkililerin harekete geçmesi için serzenişte bulundu.

Bereket “Yaklaşık bir ay önceydi. Köyümüze takım elbiseli güzel giyimli üç vatandaş geldi. Köy ahalisini etrafına toplayıp Kömür’de kum ocağı açacaklarını açılacak olan kum ocağında Kömürlü gençleri çalıştıracağını ve bu işin yıllarca Kömür halkına istihdam kapısı olacağını söyledi. Bizler de memnuniyetle tamam dedik. Aradan 25 gün gibi bir zaman geçti. Kum ocağının yapılacağı yerde kazılar başlatıldı. İş makineleri çalıştı. 4-5 kişilik bir ekiple çalışmalar devam etti. Ancak belli bir alanın sürekli kazıldığını fark ettim. Merak ettim ve takip ettim. Bir yandan iş makinesi bir yandan da altın detektörleri ile aramalar yapıyorlardı. Ve farkına vardım ki köyümüzde define arıyorlardı. Durumu hemen büyüklerime bildirdim onlar da jandarmaya haber verdiler. Velhasılıkelam bizleri dolandırdılar. Bizim başımıza geldi kimsenin başına gelmemesi için önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir