Adıyaman’da Doğal Bitkilerin Envanter çalışması yapılacak!

Adıyaman’da doğal bitkilerin envanter çalışması yapılarak doğa da bulunan bitkilerin kontrolleri sağlanmış olunacak.

Birçok bölgede bulunan ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanter’ çalışmaları ve tesisler ile bölge halkının ekonomide gelir elde etmesi sağlanılıyor.

Adıyaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ipek Yolu Kalkınma Ajansı ve Adıyaman Üniversitesi ortak çalışması ile Adıyaman’da da hayata geçirilmesi düşünülen projeyle bölgede bulunan bitkilerin envanteri ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Projenin hayata önümüzdeki günlerde geçmesi hedeflenirken projenin tutması halinde bölge insanının ek gelir elde etmesi sağlanmış olunacak.

Özellikle Adıyaman yöresinde çok bulunan ada çayı, kekik, meyan kökü, menengiç, yabani alıç, kuş burnu, sumak yedi ana bitki türleri üzerinde çalışma yapılacak. Proje hakkında bilgi veren Orman İşletme Adıyaman Müdürü Mehmet Harbi, ‘Adıyaman ili tıbbi aromatik bitkiler envanteri ve yönetim planı’ adı altında projeyi yürüteceklerini söyledi.

İşletme Müdürlüğü olarak bölgede böyle bir eksiklik gördüklerini ifade eden Orman İşletme Adıyaman Müdürü Mehmet Harbi, “ Adıyaman il genelinde doğada kendiliğinden yetişen doğal ortamda ada çayı, kekik, meyan kökü, menengiç, yabani alıç, kuş burnu, sumak yedi ana bitki türü ile türler içinde yer alan üç tür ile toplamda 10 tür tıbbi aromatik bitki üzerinde çalışma yapacağız. Adıyaman’daki yayılış alanları ne kadar yayıldı bu konuda İpek Yolu kalkınma Ajansı ile birlikte bir proje yürütüyoruz. Projenin saha çalışmasına yakın bir tarih de başlayacağız. Türkiye genelinde İzmir başta olmak üzere Antalya, İstanbul, Hatay tıbbi aromotik bitkilerin üretimi pazarlanması işlenmesi konusunda ciddi bir mesafeler kaydetmiş durumda bu kervana Karadeniz de katıldı. Ancak gerek Adıyaman’da gerek bölgede bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmamış dolayısıyla bu çalışmanın eksikliğini işletme müdürlüğü olarak gördük. Şöyle bir konu var Orman Genel Müdürlüğünün odun işi orman ürünlerine ait internet sistemi var. Gerek bu işin ticaretini yapanlar gerekse bu işin ihracatını yapanlar bu sistemi kullanarak. Nerede hangi ürünlerin yetiştiğini, nerede hangi bölgede, illerde nerelerde bu işlerin envanterinin yapıldığını potansiyeli olduğunu görebiliyorlar. Bu sisteme girdiğimiz zaman Adıyaman’da ve çevre illerimizde tamamen bomboş olduğunu görüyoruz yani böyle bir çalışma yapılmamış bugüne kadar. Bizde bu eksikliği görerek bu çalışmayı yapmak için bir proje hazırladık. Projemiz İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi desteklendi. Orman Genel Müdürlüğü bu konuda eş finansmanı sağladı. Dolayısıyla Orman Genel Müdürlüğü, İpek Yolu Kalkınma Ajansı ve Adıyaman Üniversitesi ortak çalışması ile Adıyaman’daki doğal alanlarda yetişen 7 ile 10 arasındaki tıbbi aromatik bitkinin envanterini nerelerde, ne miktarda, ne kadar oranda yayıldığını potansiyelimizin ne olduğunu bu potansiyelin nereye kadar artırılabileceği konusunda ciddi bir araştırma projesi buna başlıyoruz” dedi. Haber: Fatih Sebzeci

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir