Adıyaman’da Dondurma Üretimi Arttı

Sıcak hava sıcaklığının artması ile birlikte vatandaşlar, sıcakların etkilerinden bir nebzede olsa kurtulmak için çareyi dondurma tüketmekte buldu.

Hava sıcaklığının artması ile birlikte vatandaşlar, sıcakların etkilerinden bir nebzede olsa kurtulmak için çareyi dondurma tüketmekte buluyor.

Sıcak havaların, vazgeçilmez yiyecekleri arasında bulunan dondurma satışlarında artış meydana getirmesi dondurma satışı yapan esnafın yüzünü güldürüyor.

Adıyaman’ın en eski işletmelerinden olan Saray Pastanesi Dondurma Ustası Musa Sevil dondurma satışlarının zirvede olduğunu belirterek “ Şuan dondurmanın tam zamanı Dondurma yapımında kullanılan süt nedeniyle besleyici özelliği de bulunan dondurmalara her geçen gün rağbet artıyor. Serin geçen havaların ardından bir anda açan güneşin işleri de hareketlendirdi” dedi.

Sevil, müşterilere Maraş dondurması yanı sıra vişneli, limonlu, kakaolu, sütlü, kavunlu ve sütlü olmak üzere birçok farklı meyve tadında dondurma satışı yaptığını belirten Serbest çeşit yelpazelerine her gün bir yenisi eklediğini belirtti

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir