ADIYAMAN’DA GÜNDE 3 BİN EKMEK ÇÖPE GİDİYOR – “Adıyaman’da Ekmeğe Gramaj Zammı Yolda”

 

Türkiye’de bir yıl içinde 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı belirlenirken günlük olarak bakıldığında ise, 4 milyon 900 bin ekmeğin çöpe atıldığı tespit edildi.

Adıyaman’da ise bu oran Günde 3 Bin ekmeğin çöpe gittiğini gösterdi. Ekmeğe Gramaj zam yolda olduğu öğrenilirken bu zammın sadece somun ekmeğinde olduğu ise belirtildi.

Konu ile gazetemize açıklamalarda bulunan Adıyaman Fırıncılar Odası Başkanı ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Akbaş gazetemize yaptığı açıklamada; “Esnaflar bazında çok sıkıntılarımız var Adıyaman’ın yüzde 60’ı ruhsatsız fırın çalıştırıyor. Sigorta, vegi herhangi bir evrak yok. un fiyatlarına değinirsek şu durumda 17.02.2017 tarihinde bir zam kararı almıştık 10 Kuruş zam yaptık o zaman un 66 Lira iken şimdi ise 73 lira’ya kadar yükseldi Un’una göre değişiklik gösteriyor. Maya 25 Lira iken 50 Lira oldu işçi giderlerimiz arttı sigortalar arttı, asgari ücret arttı bizler fırıncılar olarak mağduruz. Biz şuanda Adıyaman’da zam düşünüyoruz ama nasıl bir zam derseniz ekmeğin gramajı ile ilgili bir zam düşüncemiz var. Ama sadece somun ekmeğinin gramajını düşüreceğiz fırın ekmeği ile ilgili çalışmamız yok yani. Müracaatımızı yaptık, ATSO’da bir komisyon kurduk. Komisyonda arar aldık ve Bakanlığımıza gönderdik. Yeni bir kanuna göre bakanlığımız ekmek fiyatlarına el koymuştu bizde bakanlığımıza gerekli işlemlerin müracaatını yaptık.

 

Adıyaman’da 2 BİN 500 ile 3 Bin ekmek çöpe Gidiyor.kimse bunu görmüyor görmek isteyenler sabah 5’te kalkıp Adıyaman sitilce mevkiinde gidip baksınlar torbalarla çiftliklere ekmek taşınıyor. Bunun sebeblerinden biride Adıyaman’da fırın sayısının fazla olmasından kaynaklanıyor. Şimdi herkes fırıncılık yapmak istiyor, ekmek üretimi yapıyor ama satamıyor. Buda böyle olunca ekmeklerimiz hep çöpe gidiyor. İsrafın çoğunluğu otellerde düğün salonlarında ve lokantalarda oluyor. Bunu oranlarsak Yüzde 60’ı israfa neden oluyor.

Yeni bir gramaj yasası çıktı çoğu illerde ekmekler 200 Gr’ma düştü, ama bizler ekmeği fazla düşürmeyeceğiz. Çünkü biz fazla zam istemiyoruz bizim halkımız temiz ekmek yemeli yeni bir ekmek poşetleme yönetmi çıktı. Poşetleme sisteminde oteller, düğün salonları ve lokantalarımıza 100Gr olarak poşetleyip veriyoruz ve israfın önüne geçmiş oluyoruz.

ADIYAMAN’DA KAYITLI 260, KAYITSIZ 115 FIRIN İŞLETMESİ VAR

150 Metrekare fırın 250 metrekarede somun fırını açılamaz, bina ve ev altında normalde fırın açmak yasak ama ne yazık ki Adıyaman’da bu kurallara uymadan ve ruhsatsız fırınlar açılıyor.

Fırın sayımız Adıyaman’da fazla Kayıtlı 260, kayıtsız 115 fırınımız var, bundan dolayı haksız rekabet ortamı oluşmakta öbür esnafımızda eziliyor bunların neticesinde de herkes kendi işinden rahatsız oluyor bunu temiz yapalım. Bu kurallara uyalım ki hem hijenik ekmek sunalım vatandaşımıza hem de kaliteli ürün çıkaralım ortaya. Her köşe fırın açılıyor evrakları tam olan sigortalı eleman çalıştıran ve fırıncılık kurallarına uyan oda kaydını tamamlayan vergisini veren işletmeler açalım.

Fırıncı arkadaşlarımız işletme açmadan önce odamıza gelip kayıt yapsa kanun ve tüzükler hakkında bilgi sahibi olsa bu gibi sıkıntılar meydana gelmez. Bugün Adıyaman Belediye Başkanımız ve beraberindeki heyet bizleri ziyaret edip sorunlarımızı dinleyecek, bizler yaşadığımız sıkıntılarımızı kendilerine de anlatacağız ve derdimizi dinleyecekler kendileri inşallah bir dizi tedbirler alırız.

EKMEK İLE POĞAÇAYI BİR TUTMAMAK LAZIM

Ekmek ve poğaçayı karıştırmamak lazım poğaçanın ham maddesi dışarıdan geliyor, bunun yanında susamı, yağı katkı maddesi hep dolar üzerinden alınıyor ister istemez bir ekmek ile aynı fiyatta satılıyor. Ekmekte sadece un maya ve su var doğal olarakta ucuz olmasının sebebi budur.” İfadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …