sürmanşet

Adıyaman’da İlkokul Net Okullaşma Oranı “Yüzde 100”

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilkokul net okullaşma oranında Adıyaman’ın yüzde 100 kapasiteyi yakaladığı bildirildi.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, net okullaşma oranlarının ilgili öğrenim türündeki teorik yaş grubunda bulunan öğrencilerin, ait olduğu öğrenim türündeki teorik yaş grubunda bulunan toplam nüfusa bölünmesi ile elde edildiği bildirildi. Öğrencilerin bitirdiği yaş temel alınarak, ilkokulda teorik yaş 6-9, ortaokulda teorik yaş 10-13 ve ortaöğretimde teorik yaş 14-17 olarak tanımlandığı kaydedildi. Açıklamada, “TÜİK tarafından oluşturulan Resmi İstatistik Programı kapsamında elde edilen Ulusal Eğitim İstatistikleri Veritabanı 2013 sonuçlarına göre Türkiye’de 2013-14 öğretim yılı başında ilkokul net okullaşma oranı yüzde 99,57, ortaokul net okullaşma oranı yüzde 94,52 iken ortaöğretimde (lise) net okullaşma oranı yüzde 76,65 olarak gerçekleşmiştir. 2013-14 öğretim yılı başında Adıyaman, Ağrı, Amasya, Bartın, Bayburt, Diyarbakır, Erzurum, Iğdır, Kars, Mardin, Samsun ve Zonguldak illeri için ilkokul net okullaşma oranı yüzde 100’dür. Ege Bölgesi kentleri arasında ilkokul net okullaşma oranı en yüksek olan il Aydın, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranları en yüksek olan il Kütahya’dır. Ege Bölgesi kentleri arasında ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranları en düşük olan il ise Afyonkarahisar ‘dır. Afyonkarahisar’da 2013-14 öğretim yılı başında ilkokul net okullaşma oranı yüzde 99,3, ortaokul net okullaşma oranı yüzde 94,3 iken ortaöğretimde net okullaşma oranı yüzde 74,3 olarak gerçekleşmiştir. Afyonkarahisar , Türkiye’de ilkokul ve ortaokul net okullaşma oranları en yüksek 53’ncü ortaöğretim net okullaşma oranı en yüksek 59’ncü kent konumundadır. Ege Bölgesi illeri arasında ise ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranları en düşük kent konumundadır” denildi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir