ADIYAMAN’DA İMAR BARIŞI BAŞVURU SAYISI 4 BİN’E YAKLAŞTI

İmar barışı için başvurular tüm hızıyla sürüyor. Başvuru sayısı 2 milyonu aşarken, yapı kayıt belgesi almak isteyenlerin yaptığı ödemeler 300 milyon lirayı buldu. İlimizde de başvuru sayıları 4 Bin’i bulurken vatandaşlar oluşturulan bilgilendirme masalarında bilgi sahibi oluyor.

Konu ile gazetemize açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdurrahman Kandemir, “Kentteki ve ilçelerde binlerce yapı sahibin Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulamasından yararlanacağını söyledi.

Kentte şu anda kadar 4 Bin’i aşkın başvurunun alındığını belirten Kandemir, “Vatandaşlarımızın imar barışı konusunda başvuruları oldukça fazla. Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulaması, ilimizde inşa edilen ve yıkım kararı alınan kaçak yapı sahiplerini harekete geçirdi.

Adıyaman’da da vatandaşlar, İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için başvuru yapmaya başladı. İmar barışı kapsamında başvuruların son müracaat tarihi 31 Ekim 2018 olarak açıklanırken bu başvurular için ruhsatsız yapının 21 Aralık 2017 tarihinde yapılmış olması gerekiyor.

Vatandaşlar e-devlet üzerinden beyanları üzerinden yapı kayıt belgelerini alabilirler. Tebliğin usul ve esaslarında belirttiği gibi bu özel kanununa tabi olan alanlar kendi kanunundan kaynaklanan özel mülkiyete konu edilemeyeceğinden bu kapsam dışında tutulmuştur. Ancak vatandaşların evlerine su ve elektrik bağlanması yönündeki kamu hizmetlerini götürme imkânına sahip olacaklardır. Bu sebeple vatandaşlar 31 Aralık 2017 öncesi yapıları için imar barışından faydalanma imkânı veriliyor. 31 Aralık’tan sonraki her türlü yapılaşma kaçak yapılaşma hüviyetindedir. Bu yapılar için vatandaş uyarılıyor. Başvuralar için son müracaat tarihi ise 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. Yapı kayıt bedellerinin ödenmesi için ise son tarih 31 Aralık 2018’dir” dedi.

şu ana kadar 4 Bin başvurunun yapıldığını aktaran Kandemir,”Vatandaşlarımızın imar barışı konusunda başvuruları oldukça fazla Başvurular ise yoğun bir şekilde devam etmektedir. Vatandaşlar il müdürlüğümüz, kaymakamlıklar ve ilçe tapu müdürlüklerine ulaşarak her türlü bilgiyi alabilirler. Ayrıca da bakanlığımıza ait; Alo 181 çevre ve şehircilik hattını arayarak konu hakkında yardım talebinde bulunabilirler.” diye konuştu.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …