Adıyaman’da Kitap Okuyan Belli Bir Kitle Var!

Son yıllarda halk arasında internetin benimsenmesinden sonra kitap okuma kültürü oldukça geriledi.

Adıyaman’da bulunan kitap satıcıları vatandaşların kitap okumamasına tepki göstererek son yıllarda kitap okurlarında düşüş yaşandığını söylediler. Gazetemize konuşan kitap satıcıları gençlerin internet, Play Station ve hal sahalara zaman ayırdıkları kadar kitap okumaya zaman ayırmadıklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaşlar kitabı Adıyaman’da okuyan belli bir kitle olduğunu belirterek birçok vatadaşın hayatı boyunca tek kitap bile okumadığını söylediler.

Konuyla ilgili konuşan vatandaşlardan Osman Yılmaz “ Adıyaman’da kitap okuyan çok az kitle bulunuyor. Kitap satışlarında yaşanan düşüşlerin çeşitli sebepleri var. Bunlardan en önemlisi teknolojinin gelişmesiyle gençler kitap okumaya zaman ayıramıyor. Sadece öğretmenler öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Geçmişte kitapçılık çok gözde bir meslekti. Birçok müşterimiz kitap siparişi vererek günlerce beklerdi. Şimdilerde ise kitap okuyan genç nesil yok diyebiliriz. Aslında kitap insanın ufkunu açtığı gibi dünyaya bakış açısını değiştirir. Bu kadar edebiyatı geniş bir yazar kitlesi olan ülkede ne yazık ki okula giden öğrencilerde olmazsa Adıyaman’da hiçbir kitapevi kitap satamaz. Gençlerin çoğunluğu okuldan sonra internete takılarak zamanını öldürüyorlar. Bugün günümüz yazarının yanı sıra batı klasikleri diye adlandırılan birçok kitap tüm dünyada satış rekorları kırarken ilimizde ise o kitaplar aylarca laflarda kalmaktadır” dedi.

Selçuk Güner adlı vatandaş ise “ Adıyaman’ın en eski kitap satıcısıyım. Gün geçtikçe sektörümüz kan kaybediyor. Kitap satışlarının yanında kırtasiye malzemesi satmamış olsak bugün işyerimize kepenk kapatmak zorunda kalırız. Bizleri ayakta tutan sadece kırtasiye malzemeleridir. Eskiden büyükten küçüğe herkes roman hikaye kitabı okurdu. Birçok yazarın kitabı yok satardı. Bizlere sipariş verip günlerce bekleyen müşterilerimizi biliyorum. Kitap çalışlarının bu kadar az olmasının sebebi bence internet ve televizyondur. Sadece çocuklar değil orta yaşta insanlarımız bile kitap okumuyor. Artık kitap okumayan bir nesiliz diyebiliriz. Güncel çıkan kitaplarda çok pahalı olunca kimse kitap almıyor. Öğrenciler en fazla 5 ile 10 TL ‘ye kitap almak istiyorlar. Birde okullarda öğretmenlerin öğrencilere tavsiye ettikleri kitapları satabiliyoruz. Adıyaman’da kitap okuyan az bir kesim var. Zaten çocukların yakından takip ettikleri internettir. Kitap her zaman bir arkadaştır ve insanı dinlendirir. Kitap okuma alışkanlığının yayılması için aileler ve öğretmenler sürekli çocuklara kitap tavsiye etmelidir” dedi.

“Adıyaman’da kitabevi kültürünün olduğunu söylemek doğru değil. İlimizde kitap okuyan bir kesim var” diyen Orhan Allahverdi ise “Ama yeterli kadar kitap okuyan bir kesim var mı? Tabiî ki yok. Kitap okumak toplumun gelişmesi açısından önemlidir. Birçok ilde arabada ve minibüslerde kitap okuyan kitap insanlarımız bulunmaktadır. Günde en fazla otuz kitap satabiliyoruz. Buda bizim kiramızı ve masraflarımızı karşılamıyor. Zaten kitap al ak isteyen bir kesimde üniversitelerde okuyan öğrenciler oluyor. Onlarda çok pahalı buldukları kitapları tercih edemiyorlar. Bazı yayınevlerinin kitap satış fiyatları oldukça yüksek oluyor. Buda vatandaşın cebine yansıyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla kitap satışları oldukça düştü. Bu düşüşten dolayı Adıyaman’da birçok kitap satıcısı işyerini kapattı. Bugün bütün yayın evlerinin kitaplarını getirmemize rağmen kitaplar olduğu gibi raflarda kalıyor.  Bazen yayın evlerinin yetkilileri birçok ilde yok satan kitapların Adıyaman’da satılmamasına bir anlam getirmediklerini belirtiyorlar. İlimizde pahalı kitaplara para ayırmakta başlı başına bir sorun olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir