Adıyaman’da Kurbanlıklar Bayrama Hazırlanıyor!

 

Kurban Bayramına yaklaşık iki ay kalmasına rağmen Adıyaman’daki besiciler küçük baş ve büyük baş kurbanlıkları hazırlamaya başladı bile.

Yemlerinden sularına temizliklerinden aşılarına kadar birçok konuda titiz bir şekilde hareket eden besiciler Kurban Bayramından oldukça ümitli görünüyorlar.

Kurbanlıklar görücüye çıktı ancak vatandaş sadece bakmakla yetiniyor. Geçen yıla oranla küçükbaş ve büyükbaş hayvanların fiyatlarında pek değişiklik yaşanmasa da, son zamanlardaki zamlar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren vatandaşlar kurban kesmenin artık lüks haline geldiğini belirtiyor. 15,16,17 ve 18 Ekimde  kutlayacağımız Kurban Bayramına iki ay kaldı. Çarşı pazarda henüz hareketlilik başlamadı ancak kurbanlıkların bir ay içerisinde görücüye çıkması bekleniyor.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan satıcıları fiyatlarda değişiklik yaşanmadığını, ancak vatandaşın alım gücünün düşük olması nedeniyle artık kurban bile kesemediğini belirttiler. Henüz satışların başlamadığını ve vatandaşın sadece fiyat sorduğunu ifade eden satıcılar, her yıl satışlarda belirgin şekilde düşüş yaşandığını söylediler.

“ŞAP” Hastalığına Dikkat

Başbakanlık kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık hayvanlarda aranması gereken şap aşısı zorunluluğunu, şap hastalığının en yoğun olarak görüldüğü illerden hayvan sevkiyatındaki aşı kağıdı zorunluluğunu kaldırdı. Bu şekilde Kurban Bayramında kesilecek milyonlarca hayvandan insana kolayca geçebilen şap hastalığı riski ortaya çıktı. İnsan sağılığı için büyük tehdit oluşturabilecek tebliğin yayınlanma süreci şöyle başladı; Diyanet İşleri Başkanlığı 20 Temmuz 2013 günü Resmi Gazetede 2013 yılı Kurban Hizmetleri Uygulanmasına Dair Tebliğ yayınladı. Tebliğin 6. maddesi “Salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlar” başlığı altında düzenlendi. Buna göre kesilecek kurbanlık hayvanlarda salgın hastalık riskine karşı aranması gerekli koşullar düzenlendi.

7. fıkra “Kampanya tarzı şap aşılaması yapılan illerden kurbanlık olarak sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar sevklerinden en fazla 6 ay önce şap hastalığına karşı aşılanmış olmalıdır. Şap aşısı olmayan hayvanlara aşı yapılarak, aşı tatbik tarihinden sonraki 15 inci günden itibaren sevklerine izin verilecektir. Yapılan son aşılama uygulamasının üzerinden 6 ay geçmiş veya 15 gün geçmemiş hayvanların nakillerine yeterli koruma oluşmaması nedeniyle izin verilmeyecektir.” şeklinde,

9. fıkrası ise “Erzurum, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde sığır cinsi hayvanların şap hastalığına karşı şap aşısı ile aşılanıp aşılanmadığı kayıtlar ve aşılama makbuzları ile kontrol edilecek, veteriner sağlık raporunun ilgili bölümüne şap aşısının yapıldığı tarih, aşının seri numarası, aşılama-serumlama makbuzunun tarihi ve seri numarası yazılacaktır.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir