19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ NEDENİYLE, ADIYAMAN'DA MUHTARLAR ATATÜRK BÜSTÜNE ÇELENK BIRAKTI (AHMET ARSLANTAŞ/ADIYAMAN-İHA)

Adıyaman’da Muhtarlar Günü Kutlanıyor

 

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Adıyaman’da muhtarlar, Atatürk Anıtına çelenk bırakarak, Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve beraberindeki muhtarlar ilk olarak Adıyaman Valiliği önündeki Atatürk Büstüne çelenk bıraktı. Çelenk töreninin ardından Abdulkadir Geylani Taş ve beraberindeki muhtarlar Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Sohbet havasında geçen ziyarette, Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, “Dünya lideri sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde ülkemiz çok güzel yol alarak, dünyada neredeyse süper güç konumuna geldi. Ama maalesef birileri insanımızın içine kin ve nefret tohumları atarak birlik ve beraberliğimizi bozmak istiyorlar. Ama insanımızın sağduyusu buna müsaade etmeyecek ve başaramayacaklar. Siz değerli Valimizi de bir baba gibi görüyoruz. Muhtarlarımızın her türlü sorunu ile gece gündüz demeden ilgileniyorsunuz. Allah sizi başımızdan eksik etmesin” dedi.

Muhtarlık sisteminin 186 yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlatan Muhtarlar Başkanı Taş, “Muhtarlık sistemi ilk defa Osmanlı Padişahlarından 2. Mahmut Döneminde 1829 yılında hayata geçirilen bir sistemdir. Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Hüseyin Akdeniz Başkanlığında Bolu’da toplanmıştır. Yapılan toplantı sonucunda 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak kutlanması için Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne başvuru yapılmış ve bu başvuru sonucunda Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla ’19 Ekim Muhtarlar günü’ olarak ilan edilmiştir. Bugünün muhtarlar günü ilan edilmesi tüm muhtarlarımız tarafından sevinçle karşılanmaktadır. Bizleri kabul ettikleri için sayın Valimize ayrıca teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Mahmut Demirtaş ise, muhtarlarının ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bir Köy Muhtarının oğlu olarak muhtarlığın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Muhtarlık toplumumuz için çok önemli bir gelenek olup, aynı zamanda vatandaşımızın devlete açılan ilk kapısıdır. Vatandaşımız ilk muhtara derdini anlatır. Bundan dolayı muhtarlarımız çok önemli bir görev ifa etmektedir. Gerek kent merkezindeki mahallelerimizde gerekse de köylerimizde birlik ve beraberliğin sağlanmasında muhtarlarımızın çok önemli bir rolü vardır. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olduğumuz sürece kimse bizim sırtımızı yere getiremez. Bütün muhtarlarımızın ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Haber: İ.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi

Adıyamanlılar Vakfı, 2018-2019 burs sezonunun ilk öğrenci buluşmalarını gerçekleştirdi. Vakfın İstanbul Bağcılar’daki genel merkezinde yoğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir