Adıyaman’da Seçim Heyecan Dorukta İl Genelindeki 1.386 sandıkta 380 bin 745 Seçmen Oy Kullanacak

7 Haziran genel seçimlerine saatler kala başta ilimizde ve ülke genelinde heyecanın doruklara çıktığı görülüyor.

380 bin 745 seçmenin sandık başına gideceği milletvekilleri seçimlerinde 5 vekil çıkaracak olan ilimizde vekil dağılımı oldukça merak edilirken, siyasi partilerin de son çalışmalarını yaptıkları görülüyor.

Bugün saat 18:00’da sona erecek olan parti propagandası ve reklamların ardından beklemeye koyulacak olan siyasi parti temsilcileri ve Adıyaman halkı Pazar gecesini sabırsızlıkla bekliyor olacak.

Adıyaman genelinde toplamda 1.386 sandıkta oy kullanacak olan Adıyaman seçmeninin perde arkasında hangi partiye daha çok destek vereceği merak edilen ayrı bir konu.

Oy kullanacak olan vatandaşlara uyarıda bulunan uzmanlar vatandaşların mutlaka seçmen kağıdı ve kimliklerini almaları gerektiğini belirterek dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Uzmanlar, 7 Haziran seçimlerinde de 1 milyon dolayında geçersiz oy olacağı tahmininde bulunuyor. Seçimlerde uygulanan yüzde 10 barajı, geçersiz oylar çıkarıldıktan sonra kalan geçerli oylar üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla “geçersiz oy”lar, seçim barajında etkili oluyor. Örneğin 50 milyon seçmenin kullandığı oylardan geçersiz oylar çıkarılarak baraj oranı hesaplanıyor. Yani bir milyon geçersiz oy, kullanılan 50 milyon oydan düşülecek ve baraj hesaplaması 49 milyon oy üzerinden hesaplanacak. Böylece bir partinin barajı aşması için gerekli olan oy sayısı daha da düşmüş oluyor. Örneğin 50 milyon oy firesiz kullanılırsa HDP’nin barajı geçmek için 5 milyon oy alması gerekiyor. Yüzde on barajı 1 milyon gerçersiz oy olduğunda 4.9 milyon oyla geçilmiş oluyor. Böylece daha az oyla baraj aşılmış olacak.

Uzmanların tespitlerine göre oyunu kullanmak için kabine giren vatandaş, oy kullanırken en çok, “mekanizmalı mühür” nedeniyle hata yapıyor. Mührün üst kısmında yazan “evet” yazısının oy pusulasına basılacağını düşünen çoğu vatandaş, pusula yerine “elini” mühürlüyor. İkinci etken, sandık kurulu başkanlarının bilgisizliği. YSK’dan, mühürlü olarak gelen pusula ve zarfların, sandık kurulu başkanları tarafından tekrar mühürlenmesi gerekiyor. Ancak bazı sandık kurullarında bu mühür basılmadığı için, vatandaşın düzgün kullandığı oylar da geçersiz sayılabiliyor.

Haber:Mustafa POLAt

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir