Adıyaman’da Suriyeli Çocukların Eğitimi İle İlgili Çalıştay Gerçekleştirildi

 

Adıyaman’da Suriyeli çocukların okullaşması ile ilgili çalıştay düzenlendi.

Adıyaman’da bulunan Suriyeli çocukların okullaşma oranları ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü, UNICEF ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde eğitim çalıştayı düzenlendi.

Eylem planı hazırlık çalıştayı Arsemes Oteli’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Vali Yardımcısı Onur Kökçü, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan, (UNICEF) Türkiye Temsilcisi Deema Jarrar, Türkiye Birleşmiş Milletler temsilcileri, bazı kurum ve kuruluşların temcileri, Suriyeli öğrencilerin eğitim aldığı okullarda görev yapan koordinatörler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan UNICEF Türkiye temsilcisi Deema Jarrar; “ Adıyaman’da yapılacak çalışmanın, çocuklara nasıl yardım yapılacağını planlamak olacaktır. Bunun için bir eylem planı hazırlanacaktır. Eylem planı çerçevesinde okulların donatımı öğretmenlerin desteklenmesi gibi katkılar sağlanacaktır. Desteğiniz bizim için çok büyük öneme sahip olduğunu bilmenizi isteriz. Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer paydaş kurumlarla birlikte, Suriyeli çocukların okullaşma oranları ve eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik çalışma başlattık. Türkiye´de özellikle Suriyeli sığınmacıların çocuklarına yönelik eğitim yardımı, okullaşma oranlarının artırılması, öğretmenlere teşvik ve eğitim gibi hususlarda destek veriyoruz” dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Seyfi Özkan konuşmasında, “Adıyaman’da Suriyeli çocukların okullara erişiminin sağlanması ve eğitim planı hazırlamaya yöneliktir. Bugün katılımlarınızla birlikte çalışma yapacağız. Yaşanan iç karışıklıklar ve savaş nedeniyle ilimizde 9 bin civarında Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Şuan ilimizde bulunan çadır kentte 3 bin civarı öğrenci eğitim görmekte. İlimiz genelinde bulunan okullarımızda ise toplam 351 öğrenci eğitim görmektedir. Tahminlerimize göre okullarımıza daha kayıt yaptırmayan bir bu kadar daha öğrenci bulunuyor. Bu okullaşamayan çocuklara ulaşımın sağlanması ve okullarımıza yönlendirilmesi, teşvik edilmesi, maddi ve manevi desteğin sağlanması için burada bulunan kurum ve sivil toplum kuruluşlarından destek bekliyorum. Onlara sahip çıkalım ve eğitime kazandırılması için imkanlar çerçevesinde yardım edelim. Desteğinizin bizim için çok büyük öneme sahip olduğunu bilmenizi isteriz” ifadelerini kullandı.

Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise konuşmasında “Okullaşamayan bu çocuklarımızın eğitime kazandırılması için ne gerekiyorsa imkanlar çerçevesinde yapılacak. Ülkemize gelen mültecilerle ilgili genel bir değerlendirmede bulundu. Ülkemizde 2 milyona yakın mülteci bulunmakta. Şuan yobis sisteminde 250 bin civarında öğrenci, sisteme dahil edilmeyen yaklaşık 400 bin öğrenci tespit edilmiştir. Bu çocukların eğitime kazandırılması için tüm kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışması gerekir. Ülkemiz genelinde bugün itibariyle tekli eğitim yapan 270 okulumuzda öğleden sonra Suriyeli çocukların eğitim-öğretimi için tahsis edilmiştir. Bu okullarımızda görevli ve gönüllü öğretmenlerimiz tarafından eğitim verilmekte. Talep olması ve yeterli öğrenci olması durumunda Adıyaman’da da bu şekilde okullarımız Suriyeli öğrenciler için tahsis edilebilir. Bu çocukların eğitime kazandırılması ve en yakın okullarımıza kayıtlarının yapılabilmesi için ailelerle, mülteci dernekleriyle, mahalle muhtarlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşülmeli ve onların eğitime kazandırılması için tüm imkanlar seferber edilmeli” şeklinde konuştu.

Toplantı, mevcut durumu daha iyi yerlere getirebilmek adına katılımcılardan öneri, talep ve fikirlerin dinlenmesi ile devam etti. İl merkezinde tekli eğitim yapan bir okulun belirli bir saatten sonra mülteci öğrencilere tahsis edilmesi, kayıt işlemleri ile ilgili sıkıntıların giderilmesi, öğrenciler için destekleyici ve Türkçe öğretimine yönelik kursların açılması, farklı mahallerde oturan öğrencilerin okula gelmesi için maddi olarak desteklenmesi ve öğrencilerin okullaşması için çalışmaların yoğunlaştırılması için sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin sağlanması kararlaştırılarak son buldu.

Toplantı sonrası Yusuf Büyük beraberindekiler Suriyelilerin barındığı Çadır Kente gidilerek incelemelerde bulundu. Kampta eğitim gören öğrenciler ziyaret edilerek sınıflar gezildi. Eğitim gören çocukların Türkçeyi de okuyup yazabilmeleri için öğretmenlere bir takım tavsiyelerde bulunuldu.

Haber: B.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir