Adıyaman’da Süryani Kadim Mezarlığına Tahrip

Adıyaman Süryani Kadim Metropolitliğine ait Süryani Kadim mezarlığı kimliği belirsiz kişilerce 9 mezar tahrip edildi.

Mara Mahallesindeki Süryani Kadim mezarlığında bulunan 9 mezarın tahrip edilmesiyle ilgili İl Emniyet Müdürlüğü olay yeri İnceleme ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Adıyaman ve Çevre iller Metropoliti ve Patrik Vekili Grigoriyos Melki Ürek, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün gece kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin Süryani mezarlığına girdiğini, 9 mezarın tahrip edildiğini söyledi.

Bu olayı değerlerimize bir saldırı olarak değerlendirdiklerini ifade eden Ürek, “Bu kişi ya da kişiler öncelikle insanlık dersinden son derece yoksundur. Bu olay, ülkemizin huzuru, barışı ve birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştiren kişiler, İslamiyete ya da ülkeye bir hizmet olduğunu düşünüyor fakat tamamen insanlık dersinden yoksun ve vatandaşlık anlayışından uzak bir anlayıştır. Acımızı başta Vali Abdullah Erin olmak üzere bütün amirler, bu acıyı ve kötü durumu bizimle paylaştı. Bunun için çok memnunuz.” dedi.

Kendileri için öncelikle vatan, ülke ve şehrin geldiğini dile getiren Ürek, ülkenin huzuru için ellerinden geleni yaptıklarını, bu eylemi gerçekleştiren kişilerin toplumun huzurunu bozamayacaklarını kaydetti.

-“Daha önce 6 kez mezarlığımız tahrip edilmiştir”

Olayı gerçekleştiren faillerin bir an önce bulunmasını istediklerini vurgulayan Ürek, şöyle devam etti:

“Mezarların tahrip edildiğini gördüğüm andan itibaren yetkililere bilgi verdim. Daha sonra konuyla ilgili emniyet güçleri mezarlığa gelerek çalışma başlattı. Özellikle gerekli çalışmalar yapıldı. Bu olay ilk defa değil. Mezarlığımızın iki metre duvarı vardır. Mezarımız, kafes teli ve dikenli tellerden oluşuyor. Yine de bu tarz insanlara bir önlem olamıyor. Daha önce 6 kez mezarlığımız tahrip edilmiştir. Bu olayın son bulmasını istiyoruz. Mezarlığımızda 150 mezar vardır. Burası 500 yıllık bir mezardır.”

HABER: FATİH SEBZECİ

 

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir