Adıyaman’da Susuz ve Yolsuz Köy Kalmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yolsuz ve susuz köy kalmayacak” sloganıyla başlattığı Köylerin Alt Yapısını Destekleme Projesi olan Köydes’i, en iyi algılayan ve uygulayan il, Adıyaman oldu. Ülke genelinde Köydes’le götürülen hizmetlerde Adıyaman ikinci sıradan birinciliğe yükseldi.

Adıyaman, genellikle başarısızlığıyla birinciliğe yükselirken, bu defa Köydes’te önemli bir aşama kaydederek birinciliğe yükseldi. Önceki yıllarda Türkiye sıralamasında 60’larda olan Adıyaman, 2012 yılında ilk üçe girdi. 2013 yılı itibariyle ise bu sayı iki kademe daha atlayıp, birinciliğe yükselmesine enden oldu.

Köydes’in uygulanmaya başladığı 2005 yılından bu güne kadar bin 440 iş programa alındı ve bitirildi. Köydes’e aktarılan 107 milyonluk kaynağın, 106 milyonu ise köylere hizmet olarak harcandı.

Bu başarıda başta Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş olmak üzere, İl Genel Meclisi, İl Özel İdare Genel Sekreteri Kenan Doğan ve atandığı günden bu yana çıtayı yükseltmeyi başaran Köydes Sorumlusu Mehmet Aziz Çelik’in büyük katkısı var. Kaymakamlar ile İl Özel İdaresi çalışanlarının da payı büyük.

Geçtiğimiz günlerde Adıyaman Valiliğinde yapılan Köydes Değerlendirme toplantısında ortaya çıkmıştı. Toplantı sonrası alınan bilgiye göre, Adıyaman, üçüncü sıradan birinciliğe yükseldiği anlaşıldı.

Toplantıda, kırsal kesime yönelik götürülen hizmetlerde ilgili kurumların işbirliği sağlayarak, hizmette kaliteyi artırıp, hizmetin gittiği bölgenin şartlarına uygun işler yapılması konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ülke genelinde “Yolu ve Suyu Olmayan Köy Kalmayacak” parolasıyla 2005 yılında hayata geçirilen KÖYDES Projesi kapsamında Adıyaman’a 2012 yılında 7,5 Milyon TL’nin tahsis edildiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Bu ödenekle yol ve sanat yapısı sektöründe 35 asli iş, 16 ek proje olmak üzere 52 projenin hizmete sunulduğunu, içme suyu sektöründe ise 28 asli iş ve 13 ek proje olmak üzere toplam 41 proje hayata geçirilmiştir. 2012 yılında toplam 92 iş programlanmış olup, 88 iş bitirilerek hizmete sunulmuştur. 2 adet içme suyu proje işi ise ihale sürecinde olup, 2 yol yapım proje işi ise devam etmektedir” dedi.

KÖYDES Projesinin hayata geçirildiği 2005 yılından bugüne kadar 107 Milyon 412 Bin TL’nin Adıyaman’a tahsis edildiğini kaydeden Vali Demirtaş, “Bu ödeneklerle 2005 yılından 2012 yılına kadar Yol ve sanat yapısı sektöründe 558 asli proje ve 269 ek proje olmak üzere 827 proje bitirilerek hizmete sunulmuştur. İçme suyu sektöründe ise 401 asli proje ve 215 ek proje olmak üzere 616 proje hayata geçirilmiştir. Kanalizasyon sektöründe 2 asli proje olmak üzere toplam 1445 proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerden bin 429 iş bitirilmiş olup, 2 proje ihale aşamasında, 14 projenin ise yapımı devam etmektedir” dedi.

Adıyaman’da suyu ve yolu olmayan köy kalmadığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “İlçe Kaymakamlarına seslenerek,“Yaptığımız işleri hakkıyla yerine getirelim. Sorumluluk alanlarınızda yapılan yolların iklim şartlarına ve standartlara uygun olması için gerekli hassasiyeti gösterin. KÖYDES Kapsamında kırsal kesime yönelik götürülen hizmetlerde ve yapılan işlerde kendinizi vatandaşın yerine koyarak, vatandaşların memnuniyetini mutlaka göz önünde bulundurun” dedi.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir