Adıyaman’daki Hıristiyanlar Paskalya Bayramını Kutladı

Hıristiyanların dini bayramı olan Paskalya Bayramı Adıyaman’da Mor Petrus Mor Pavlos Kilisesi’nde düzenlenen ayinle kutlandı.

Ayine, Adıyaman’ın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinden yurt dışından katılım oldu. Sabahın erken saatlerinde başlayan ayini Adıyaman ve Çevre İller Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, yönetirken, ayine katılanlar mum yakarak, dualar ettiler.

Ayin’de basın mensupların açıklamada bulunan Adıyaman ve Çevre İller Süryani Cemaati Metropoliti Griğoriyos Melki Ürek, “Hıristiyan aleminin ve tüm Süryanilerin diriliş bayramını kutluyorum. İçimizde büyük bir neşe ve coşku var. Bu coşkuyu herkesin yaşamasını diliyoruz. Bütün insanların barış ve huzur içinde yaşamasını diliyoruz. Paskalya, Süryaniler ve Hıristiyanlar için diriliş günüdür. Bu bayram bizim için bir sevinç vesilesidir, sevinç kaynağıdır. Bizler insanların kardeşliğini istiyoruz. Bayramın kendisi mesaj ve davettir. Özellikle Hıristiyanlar için bir sorumluluktur. Bayrama bir katılım gerekliliği vardır. Bu sebeple bayrama insanlar çağrılmazlar. Tabii ki, davet genel anlamdadır. Hıristiyanlık evrensel bir din olduğu için Hıristiyanlar pek ala bayramlarının ne zaman kutlandığını çok iyi bilirler. Çünkü bayram herkes içindir. Bayramlaşmaya gelmek isteyenler gelirler. Bayram insanların coşkusu ve sevincidir. Bayramın bizim içimizde nasıl bir coşku yarattığını tahmin edebilirsiniz. Bu coşkunun sadece belirli bir kesimde hissedilmesini istemiyoruz. Bu coşku ve sevincin bütün dünyaya hakim olmasını istiyoruz. İnsanlar bayram yapmadan da sevinçli olabilirler. Yeter ki, elleri birbirinin kanına bulaşmasın. Böylece insanlar huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşacaklardır. Bugün kutladığımız bayramda özellikle ülkemizin huzurlu olmasını, dolaysıyla çevremizde olup biten olumsuzlukların ve acıların dinmesini istiyoruz. Bu sorunlar bitmedikçe insanlar huzurlu olamazlar. Birilerinin emellerine bağlanmamak lazım. Bütün insanlar doğa gereği insan soyundan geldikleri için kardeştirler. Kardeşliğe hizmetimiz yoksa o zaman barbalığa hizmet edilir. Bu sebeple barbarlıktan uzaklaşmak lazım. Bayramımız vesilesiyle bütün insanlar arasında huzurun olmasını, özellikte Suriye’de ve Irak’ta bu huzurun tesis edilmesini ve barbarca davranışlardan uzaklaşılmasını istiyoruz. Orada da öldürülen insanlar bizim kardeşlerimizdir. Nerede olunursa olunsun, ister bir kaşık petrol için isterse bir gram altın için olsun böyle bir şeyin olması doğru değil. Her şeye müdahale edilmediği ve insan yaşamına saygı gösterildiği zaman dünya huzura kavuşacaktır. Bu söylediklerim hepimiz için gereklidir. Hıristiyanlar, Müslümanlar, ateistler, putperestler daha doğrusu bütün insanlar kardeştirler. İnsanların düşünceleri ne olursa olsun huzur ve barış içerisinde yaşamak zorundayız” ifadesini kullandı. Ayin sonunda ise çevre illerden ve yurt dışından gelerek ayine katılanlar Metropolit Melki Ürek’in elini öptükten sonra birbirleriyle bayramlaştılar.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir