Adıyaman’ın Kurutmalıklarına Gurbetçilerden Özel İlgi

Adıyaman’da kış aylarına hazırlık için yapılarak kurutulan kabak, biber, patlıcan ve acurlar piyasaya çıktı.

Yüzyıllardan beri kurutmalık geleneği sürerken, kurutmalıklar vitrinlerdeki yerini alarak satışa sunuluyor. Mutfak kültürünmüzde önemli bir yere sahip olan kurutmalık sebzelerin yapımı ve satışları başladı. Özellikle gurbetçiler tarafından tercih edilen kurutmalıklar, kentin birçok yerinde satışa sunuluyor.

Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika ve bazı Avrupa ülkelerinde yaşayan Adıyamanlıların büyük ilgi gösterdiği kurutmalıklar, yerli vatandaşların da geçim kaynağı oluyor. Kurutmacılık ta yapan Aktar Fath Uçarer isimli vatandaş, “Bizim geçim kaynağımız kurutma yapmak oldu” ifadesini kullanıyor.

Dolmalık hazırlamak için ilçede üretilen patlıcan ve biberlerin yetmediğini anlatan Uçarer, Adıyaman Sebze ve Meyve Halinden domates, biber ve patlıcan satın aldıklarını belirterek, günlük çalıştıklarını söyledi. Uçarer, aileler kendilerine teslim edilen patlıcanları ücret karşılığında hazırlayarak kuruttuğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu işlem sonrasında ailelerden ürünümüzü teslim alıyoruz. Daha sonra ürünleri güneş altında kurutuyoruz. Kuruttuğumuz dolmalık patlıcan ve biberleri iş yerimize, depolarımıza alıyor ve talep eden tüccara satıyoruz. Ürünlerimiz tüccarlar aracılığıyla diğer illere ve yurt dışına satılıyor. Çiftçinin ürettiği patlıcan ve biberi değerlendiriliyor, biz para kazanıyoruz, ailelere de para kazandırıyoruz. Doğrusu ilçemiz Türkiye’nin kurutulmuş dolmalık patlıcan ve biber talebinin karşılandığı merkez olma yolunda ilerliyor. Bu işten hiçbir şeyden olmadığı kadar çok para giriyor ilçemize.”

Patlıcan, kabak, biber, acur ve bamya gibi sebzelerin kurularını Adıyaman’dan alan gurbetçiler, kış boyunca evlerine götürdükleri sebzeleri tüketiyor. Gurbetçiler, Türkiye’ye gelişlerinde komşularından da sipariş alıyor.

Kurutmalık sebze satışı, şehirde sektör haline geldi. Mahalle ve köylerde kurutulan sebzeler, ilimizde satışa sunuluyor. Dükkânların önünde renkli görüntüler oluşturan kurutmalıklar, vatandaşların da dikkatini çekiyor. Kurutmalıklara, gurbetçiler kadar Adıyaman insanı da ilgi gösteriyor. Daha önce sebzeleri evlerinde kurutan kadınlar, bu gelenekten taviz vermeye başladı.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir