Adıyamanlı Baklavacılardan Tam Mesai

 

Baklavacı esnafı siparişleri yetiştirmek için baklava ustaları imalathanelerde 3 vardiya şeklinde 24 saat kesintisiz üretim yapıyor

Kurban Bayramı dolayısıyla tonlarca sipariş alan Adıyamanlı baklavacılar ilin ve dünyanın dört bir yanına paketlerle baklavaları gönderi yor. Baklava ustaları imalathanelerde 3 vardiya şeklinde 24 saat kesintisiz üretim yapıyor.

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala yoğunluk yaşanan baklava imalathanelerinde hareketlilik 24 saat kesintisiz devam ediyor. Büyük bir zahmetle bir tepsi baklava için onlarca hamur yumağını kağıttan daha ince hale getiren baklava ustaları siparişleri yetiştirmek için ter döküyor. Çeşit çeşit üretilen baklavalar kendi özel tepsilerinde yada paketler halinde hazırlanarak Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Esnaf yaşanan hareketliğin bayram gününe kadar devam edeceğini belirterek, “Kurban Kayramı nedeniyle büyük bir yoğunluk var. Özellikle günde 3 var diye 24 saat hiç durmadan çalışıyoruz. ilin her tarafına aldığımız siparişlerle baklava gönderiyoruz. Tek amacımız insanların bayramda ağzının tatlanmasıdır. Umarım herkes için güzel bir bayram olur” dedi.

Baklava hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirterek, “Adıyaman dışında yaşayanlar kuru baklava diye bir tabir biliyorlar. esnaf  bir çok vatandaş kuru baklavayı şerbetsiz sanıyor. Aslında ikisinin arasındaki tek fark yaş baklavanın içinde kaymak var. Ayrıca bir yanlış daha var. Ayrıca baklavanın tereyağı ile yapıldığını sanılıyor. ilin gerçek baklavasında tereyağı olmaz ve sade yağdan yapılmaktadır. Ayrıca baklava cevizli olmaz baklavası tamamen fıstıklıdır. Cevizli baklava yada başka bir çeşit baklava diye bir şey yoktur. Fıstık baklavanın olmazsa olmaz bir maddesidir” diye konuştu.

Bayramda en çok talep edilen baklavanın normal baklava ve şöbiyet olduğunu ifade eden esnaf, “Bu baklavaya yoğun bir talep var. Zaten bizde Türkiye’nin her tarafına gerek internet yoluyla gerekse diğer lojistik unsurları kullanaraktan gönderiyoruz. Günlük şuanda bizim kapasitemiz ortalama 450-500 tepsi. Türkiye genelinde ise bayram süresince ortalama 25 ton baklavanın tüketileceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Karakuş

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir