manşet

Adıyamanlı Besicilere Müjde! İl Tarım Müdürü Adil Alan: “ Besicilerimize Yüzde 50 Hibe Desteği Geldi”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından damızlık boğa, koç ve teke alımında besicilere yüzde 50 oranında hibe desteği verileceği bildirilirken, Adıyamanlı besiciler 1 Eylül’de başlayan ve 10 Eylül’de sona erecek olan destek için sıraya girdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında yeni başlatılan uygulama ve desteklerin startının verildiğini açıkladı. Bakanlığın küçük ve orta ölçekli aile işletmelerine önemli hayvancılık destekleri sağlamak suretiyle, kırsal istihdamı ve çiftçi gelirini daha fazla artırmayı hedeflediğini ifade eden Adıyaman Kırmızı Et Birliği Başkanı Nuri Anaç, “Hayvancılık işletmelerine, etçi veya kombine ırk damızlık boğa alımında yüzde 50 hibe desteği sağlayacağız. Tabii veya suni tohumlama ile etçi veya kombine tohum kullanan ve ön soy kütüğüne kayıtlı anaç hayvan başına 350, doğacak buzağı için ise 150 lira olmak üzere toplam 500 lira destek verilecek” dedi.

Ayrıca soy kütüğüne üye yetiştiricilere de 70 lira ilave destek verilerek yetiştiricilerin desteğe erişimini kolaylaştırmak amacıyla başvuruda ölçek ve birlik üyelik şartı aranmayacağı da açıklandı.

“Besiciler Manda Yetiştiriciliğine Yöneldi”

Türkiye’de varlığının giderek azalması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren uygulanmaya konulan teşviklerin artırılması bölgemizde besicilerin manda yetiştiriciliğine yöneltti. Akdağmadeni ilçesinde kurulan 100 başlık manda çiftliğinin ardından yenilerinin kurulmasına yönelik hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinde zor olmasının yanı sıra sulak alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle manda yetiştiriciliğinden vazgeçen çiftçiler, verilen destekleme primlerinin cazip olması üzerine manda besiciliği yapabilmek için imkanlarını zorlamaya başladı. Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı besicilere, manda başına 350 lira prim desteğinin yanı sıra ‘Halk Elinde Islah Projesi’ kapsamında da 650 lira destekleme verildiği kaydedildi.

Yetkililer, Türkiye’de manda yetiştiriciliğinin gerilemesinde farklı unsurlarla birlikte kuraklığın da önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Yetkililer, mandaların sulak alanlarda yetiştiğini, suların çekilmesi sonucunda ise besicilerin biraz da bakımının zor olmasından dolayı ellerindeki mandaları çıkartıp, inek besiciliğine yöneldiklerini kaydetti. Bakanlığın teşvik uygulamasının cazibesinin besicileri yeniden manda yetiştiriciliğine yönelttiğinin altını çizen yetkililer, kendisinin de besici olduğunu dile getirdi.

Haber: B.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir