Adıyamanlı Emlakçılar Gazetemize Konuştu Çözüm Süreci Güneydoğu ve Doğu’da Fiyatları Arttırdı”

Son günlerde artan konut, arsa ve iş yeri fiyatları ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan ilimizdeki emlakçılar, fiyatların iyice arttığını özellikle Adıyaman’da inşaat sektörünün gelişmesi ve şehrin Doğu tarafına kaymasıyla birlikte arsa fiyatlarının tavana vurduğunu belirttiler.

Arsa alırken ve satarkan insanların dikkat etmesi gerektiğini ve mutlaka emlakçı eli ile satması gerektiğini belirten emlakçı Halil karaca, “ Güvenilir alışveriş için emlakçı tercik edilmeli. Ancak gerçek emlakçı. Korsan emlakçılardan uzak durulmalı” dedi.

Yakın dönemin en popüler meslekleri arasında yer alan emlakçılık sektörü, son yıllarda yaşanan gelişmelerden dolayı büyük bir kriz ile karşı karşıya. Yakın zaman kadar en gözde meslekler arasında yer alan emlakçılığın çeşitli etkenlerden dolayı büyük bir sıkıntı içerisine girdiğini söyleyen Karaca Emlak Ofisi Sahibi Halil karaca,  bunda en büyük etkeninin emlak sektörüne hesapsız kitapsız girenlerin olduğunu belirterek, “Emlakçılık büyük para kazanma hayaliyle kuyumcu ve halıcıların ikinci işi oldu. Önüne gelen emlakçı oldu” dedi.

Korsan emlakçılardan dolayı büyük sıkıntı yaşadıklaırnı belirten Karaca“ Adıyaman’da herkes emlakçılık işine el atmış görünüyor. Halbuki bu işin bir eğitimi bir tecrübesi bir okulu olmalıdır. Hükümetimizin bu konuda bir düzenleme yapması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“Doğu’da yapılan çözüm süreci ardından emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanıyor” diyerek son günlerde emlak piyasasının ilimizde de hareketlendiğinin altını çizen Emlakçı Karaca “Vatandaş parasını konuta yatırınca, satışlar ve fiyatlar yüzde 50 arttı. 6 ayda 2 ev satabildiklerini söyleyen emlakçılar arsa talebinde de patlama yaşandığını görüyoruz. PKK’ya silah bıraktırma hedefiyle başlatılan çözüm süreci, iş dünyasının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne olan ilgisini arttı. Bölgenin şehirlerinden Adıyaman’da arsa ve konut fiyatları çözüm süreci umuduyla zirve yaptı. Bölgede arsa fiyatları 2 katına çıktı. Konut fiyatlarında ise yüzde 30-40’ı bulan artış yaşanıyor. Bunu8n yanı sıra Doğu illerinden mesela Diyarbakır’da çözüm sürecinin başlamasının ardından özellikle Diyarbakır emlak piyasasında inanılmaz bir hareketlilik yaşandığını görüyoruz. 4 ay öncesine kadar dönümü 20 bin lira olan arsa fiyatlarının şu an 50 bin liradan alıcı bulduğunu görüyoruz. Mal sahiplerinin yükselen fiyatlarla birlikte ellerinde bulundurdukları mülkleri satmak istemediklerini ifade eden Karatekin “Bu nedenle arsa bulmak pek kolay olmuyor. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden çok fazla telefon alıyoruz. AVM, ofis, otel yapmak isteyenler dahi var. Burada arsalar altın değerinde artık. Sürecin gelişmesiyle birlikte bu fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Zaten bölgede arsalar fiyatında satılmıyordu. Şimdi yavaş yavaş yerini buluyor. Güvensizliğin çözülmesi Adıyaman’a değer katıyor” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir