Adıyamanlı İşçiler Şans Getirdi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından Adıyamanlı birçok vatandaşın hasat dönemi yolunu tuttuğu Malatya’da don ve doludan zarar gören kayısı üreticilerine bu yıl ödenecek olan toplam sigorta hasar ödemesinin 33 milyon TL tutarında olduğu ve bu miktarın 28 milyon TL’nin şuana kadar ödendiği açıklandı.

TARSİM Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın, “TARSİM, Devlet Destekli Tarım Sigortaları teminat kapsamında yer alan doğal afetler sebebiyle, 2013 yılında ürününü sigorta yaptırmış çiftçilere, oluşan hasarların tazminatlarının önemli bir kısmı ödendi. Malatya’nın değişik ilçelerinde 2013 yılında meydana gelen doğal afetler sebebiyle, sigortalı ürünleri ile hayvanları hasar gören üreticilere ödemeleri aralıksız yapılmaya devam ediyor. Yılının ilk 9 ayında, 7 bin 344 adet poliçe tanzim edilirken, 9 bin adet hasar ihbarı değerlendirildi. 2013 yılının hasarları nedeniyle sigortalı üreticilere, ilk 9 ayda, 28 milyon TL’nin üzerinde hasar ödemesi yaptık. Önümüzdeki günlerde ise, 5 milyon TL ödeme daha yapılacak” şeklinde bilgi verdi.

TARSİM Bölge Müdürü Akın, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Mart ve Nisan aylarında özellikle Malatya’da bölgesel anlamda ciddi anlamda bir doğal afeti riski ile karşı karşıya kaldık. Özellikle Malatya’da ovada bulunan ilçelerde don hasarı, daha sonraki dönemde ise yüksek kesimlerde çok ciddi dolu hasarı ile karşı karşıya kaldık. O dönemlerde don ve dolu hasarı için ön tespitlerimizi, ardından ise kesin tespitlerimizi yaptık. Şuanda 28 milyon TL ödendi. Ancak polise bitiş süresi geç olan üreticilerimize de ödemelerimiz devam edecek. Yaklaşık 5 milyon TL daha ödememiz duruyor. Zamanı geldiğinde üreticilerimize de paraları ödenecek. TARSİM Malatya Bölge Müdürlüğü olarak ödeyeceğimiz toplam hasar 33 milyon TL’dir. TARSİM’e 7 bin 344 üreticimiz poliçe yaptırmıştı. Ama önümüzdeki yıllarda bu poliçe sayımızın artacağını tahmin ediyoruz. Dolu hasarı Malatya ili açısında gerçekten çok ciddi bir hasardır. Geçmiş yıllarda Malatya’da lokal ve bölgesel anlamda bir dolu hasarı söz konusu iken, özellikle 2012 ve 2013 yılları dolu hasarların çok yaygınlık kazandığını görüyoruz. Dolu riski Malatya’da çok ciddi anlamda yükseldiğini görüyoruz.”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir