ADIYAMAN’IN SİNCİK İLÇESİNDE FAALİYET GÖSTEREN PİDE FIRINI ÇALIŞANLARI HİJYEN İÇİN ELDİVEN VE BONE TAKIYORLAR. (AHMET ERKUT/ADIYAMAN-İHA)

Adıyamanlı İşçilerin Zorlu Ramazan Mesaisi

Yaklaşık 17 saat oruç tutulan Adıyaman’da, ağır şartlar altında çalışan işçiler hem işlerini hem de oruçlarını aksatmadan yerine getiriyor.

Hava sıcaklıklarının 35-37 dereceye ulaştığı ilimizde, çalışmak zorunda olan işçiler Ramazan ayında zorlu bir mesaiden geçiyor. Hava sıcaklığının yüksek çalışma şartları ağır olmasına aldırmayan işçiler, hem işlerini yapıyor hem de ibadetlerinden geri kalmıyor. Zor koşullarda çalışan inşaat işçilerinden kalıp ustası Teyfik Aslan, bir yandan açlıkla bir yandan sıcakla mücadele etiklerini belirterek, Ramazan ayında çalışmanın çok zor olduğunu söyledi. Sıcaklık ve oruç nedeniyle ancak yarım gün çalışabildiğini ifade eden Aslan, “Kalıp çok zor bir iştir. Ancak bedenen çalışabilirsin. Oruçlu halde beden zayıf düştüğü için çok zordur. Bu nedenle ancak öğleye kadar çalışabiliyoruz. Oruçlu halde akşama kadar çalışmak meseledir. İş teslim süresi olduğu içinde bırakamıyoruz” dedi.

Ailesinin maddi durumunun düşük olması nedeniyle çalışmak zorunda kaldığını vurgulayan kalıp ustası Mustafa Adıyaman da, “Maddi durumum iyi olmadığı ve çocuklarım küçük olduğu için çalışmam lazım. Akşama kadar dayanmak zorundayım. Allah’tan korktuğum için şimdiye kadar orucumu tuttum. Özellikle su bizi zorluyor ama yine dayanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sıcak ve açlığa karşı mücadele veren bir diğer iş kolu fırın ustaları da güçlü imtihanı yerine getirmeye çalışıyor.

Ekmek davası için çalıştıklarını ifade eden fırın işçisi Abuzer Ayaz da, 160-170 dereceye çıkan sıcaklıkta çalıştıklarını belirterek, “Bu şartlarda çalışmak zor ama Allah yardım ediyor” diye konuştu.

20 yıldır bu meslekte çalıştığını ifade eden Ayaz, en çok susuzluğa dayanamadıklarını sözlerine ekledi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir