Adıyamanlı Otel işletmecileri Turizmi Değerlendirdi “Suriye, Kobani ve IŞİD Üçlüsünün Küresel Turizm Açısından Hayal Kırıcı Oldu”

 

 

Adıyamanlı otel işletmecileri terörün Türkiye’nin yurt dışındaki güvenlik imajını olumsuz etkilediğini belirttiler.

White Star Otel Sahibi Suphi Beyazyıldız, son dönemdeki terör olaylarının Türkiye’nin yurt dışındaki güvenli ülke imajını olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Terör olayları turizmi baltaladı” dedi.

Beyazyıldız, yaptığı açıklamada, turizmi, bir ülkenin asıl can damarlarını oluşturan,bacasız sanayi olarak nitelendirdi. Beyazyıldız, “Turizmi olmayan ülkenin hayati fonksiyonları çalışmıyor demektir. Çünkü, ekonomiyi besleyen, toplumlar arası kaynaşmayı sağlayan ve kültürleri buluşturan tek sektör turizmdir” diye konuştu.

Suriye, Kobani ve IŞİD üçlüsünün küresel turizm açısından hayal kırıcı olduğunu belirten Suphi beyazyıldız, bu durumun Türkiye’nin yurt dışındaki güvenlik imajını olumsuz etkilediğini bildirdi. Beyazyıldız, şöyle konuştu:

“Son dönemde yaşanan olaylar, gittikçe hızlı bir yükseliş ivmesi kazanan turizmi maalesef baltalamış bulunmaktadır. Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere bir çok destinasyonda tur iptalleri oldu. Turistler güvenli hissettikleri bir yerde seyahat etmek isterler. Bu yüzden Türkiye’de cereyan eden olaylardan ve dış basının abartılı yayın yapmasından ülkemize gelecek olan misafirlerde tedirginlik başladı. Ancak buraya geldikten sonra buranın, ziyaret etmek için güvenli bir destinasyon olduğunu,Türk insanının misafirperverliğini, yemeklerini,doğal ve harika arkeolojik mirasını var gücümüzle anlatmalıyız.’’

“Bu Toprakların Kıymetini Bilmeliyiz”

“Bu yaşananlar karşısında bütün halkımızın sağduyulu davranması gerekir” diyen Beyazyıldız, “Biraz daha kenetlenmeli, şehit kanı ile bedeli ödenen bu toprakların kıymetini bilmeli, aynı coğrafya üzerinde dil,din,ırk ayrımı olmaksızın tek millet olabilmeyi başarıp,başka Türkiye’nin olmadığını bilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Beyazyıldız, yaşananlar karşısında pes etmeyi değil, olumsuzu olumluya çevirebilmenin çabası içerisinde olunması gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Güneydoğu olarak bu fırsatları değerlendirmeliyiz. Çünkü turizm bir yerden sekteye uğrayınca aynı su misali,çıkış yolları aramaya başlıyor, Bölgeyi bir çekim ve cazibe merkezi haline getirecek Nemrut, Safvan Bin Muattal ve Perre gibi asıl olan projeler takip edilmeli, burada bakir olan,keşfedilmemiş ve güvenli bir destinasyon var elimizde. Bunu bir an önce gün yüzüne çıkartıp hem yurt içi hem de yurt dışı turizm fuarlarında pazarlamalıyız” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Atso’dan Vali Pekmez’e Hayırlı Olsun Dileklerinde Bulunuldu 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ve yönetim kurulu üyeleri Adıyaman …

Bir Yorum

  1. Fikirlerinize tamamen katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir