Adıyamanlı Pastaneci Esnafının Antep Fıstığı Çilesi Başladı “Kilosu 90 Liraya Kadar Çıktı İsyan Başladı”

Özellikle baklavada ve bazı fıstıklı tatlılarda kullanılan ve boz iç olarak adlandırılan Antep fıstığının fiyatı 90 liraya kadar ulaştı ve tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Baklavacılar ise bunun en büyük sebebinin stokçular olduğunu söyleyerek duruma isyan ediyor. Fiyat yükselişinin devamı halinde baklavaya yeni zamların gelmesi de kaçınılmaz olacak. Antep fıstığında yaşanan ve birkaç ay önce de gündeme damgasını vuran artış bir türlü hız kesmek bilmiyor. Henüz 4 ay önce 65 liraya çıkıp küçük çaplı bir kriz yaratan fıstık fiyatları sektörün tüm feryatlarına rağmen yükselmeye devam ediyor. Sektör kaynaklarının verdiği bilgilere göre bunun en büyük nedeni ise Antep fıstığı stokçuları. Bu sene fıstıkta yok yılı olduğu için rekoltenin ciddi bir şekilde düşmesi ve yaşanan kuraklık da stokçuların ekmeğine yağ sürüyor. Sektör bir an önce devletin bu işe bir çare bulmasını istiyor.

Adıyaman’da Pastanecilik ve Tatlıcılık yapan esnaflarımızdan Fatih Özer, 1 kg baklavada 150 gr boz iç adı verilen fıstığın kullanıldığını ve bunun sadece Temmuz ve Ağustos aylarında hasat edilen en kaliteli fıstık olduğunu söyledi. Bu fıstığın geçtiğimiz yıl 35-40 lira olduğunun altını çizen Özer, “Şimdilerde bu fiyat 90 lirayı buldu. Bu artışta fıstıktaki yok yılı’nın yanı sıra stokçuların oyunu etkili oluyor. Stokçular fıstığı ellerinde tutuyor” dedi.

Fıstıktaki artışın baklava fiyatlarına henüz tam yansımadığını çünkü baklavacıların da sezonda kullanacağı fıstığı satın alıp stokladığını kaydeden Özer “Ancak turist sezonu ve Ramazan da geliyor. Eğer fiyatlar böyle giderse baklavaya zam kaçınılmaz olacak. Sektörde ciddi bir tedirginlik var” diye konuştu.

Bir başka pastaneci esnafı Ali Tümer ise, “Fıstık fiyatları neredeyse altınla yarışıyor ve adeta karaborsaya düştü. Bu durumda kazanan üretici ya da tüccar olmuyor. İthalata izin verilmeli” dedi.

Yaşanan yükselişin baklava üretiminde de sıkıntı yaratacağını ve tüketicilerin ucuz merdiven altı üretime kayabileceğini kaydeden Tümer, şunları anlattı:

“Bizim sektörde hile yapmak çok kolay. Şeker yerine glikoz, Antep fıstığı yerine yeşile boyayıp fırınlanan yer fıstığını veya yeşil bezelye kullanılabiliyor. Tüketici köşe başlarında, araba arkalarında satılan ve kalitesinden, temizliğinden emin olmadığı baklavayı satın almamalı. Düşük fiyatla satılan baklavalar alınırken bir kere daha düşünülmeli”

Tümer şöyle devam etti: “Bu yıl havaların kurak gitmesini de fırsat bilen karaborsacıların mevcut stoklarını özellikle piyasaya sürmemelerinin de bu fiyat yükselişindeki etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor. Biz çok açık ve net bir şekilde bu stoklamanın bilerek yapıldığını düşünüyoruz. Bu konuda geçmişte üstüne basa basa söylediğimiz gibi bunun tedbiri alınmazsa Antep fıstık fiyatları yükselir demiştik, yani başladığımız noktaya yeniden geri döndük. Bunun önüne geçmek için İran ve Suriye’den alınacak fıstık kotalarının azaltılması, ithalatın kontrollü ve sistemli şekilde yapılmasına da izin verilmesi gerekiyor. Bu durumda iç pazarda kimse stok tutmaz ve üretilen Antep fıstığı mutlaka pazara inmek zorunda kalır, böylece bu fiyatlar böylesi fahiş seviyelere çıkmaz”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir