Adıyamanlı Vatandaş Açtı Ağzını Yumdu Gözünü

Devletin resmi kurumlarından biri olan TUİK, işsizliğin %10’un üzerine çıktığını açıklarken, ilginç detaylar gözlerden kaçmadı.

Ülke genelinde 340 bin işçi açığı olduğunu beliren TUİK istatistikleri “ İş var İşçi Yok” tezini ortaya atarken, konuyla ilgili görüş bildiren Adıyamanlı vatandaşlar bahse konu olan rakamlar ve iddialar ile ilgili açıklamalarda bulundular.

“İşsizlik sürekli tırmanışta ve gerçek işsiz sayısı resmi rakamların çok üstündedir. Bu durum aslında herkesin malumu” diyen vatandaşlarımızın yanı sıra “ İş arayana iş çok” diyen vatandaşlarımız da konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, Devletin başka bir resmi kurumu İŞKUR ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile İŞKUR da 340 bin işçi açığı olduğunu ve işçi bulamadıklarını söylemişti.

Veriler ve istatistikler özel sektör patronlarının 340 bin işçi açığı olduğunu ama işçi bulamadıklarını söylüyor, Adıyamanlı vatandaşımız ise asgari ücreti tam veren sigortayı eksiksiz yatıran patron bulamadıklarının altını çiziyor.

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aldığımız vatandaşlardan ilginç açıklamalar gelirken, en ilginç açıklama ise İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı’nın “340 bin kişilik açık iş talebi var” diye açıklama yapmasının ardından “Kurumumuza kayıtlı işsizleri işverenlerin talepleri doğrultusunda bu işlere yönlendireceğiz” sözleri geliyor.

Bakalım Adıyamanlı vatandaşımız konuyla ilgili olarak neler söylemişler…

Mesut Narcı “ Bana göre istatistikler doğru. Gerçekten çalışmak isteyene iş çok. Bu gün gerek özel sektör gerekse kurumlarda çalışan eksikliği var. Çalışan azmeden ve atayan iş bulur diyorum. Okuyup memur olabilir insanlarımız. Okumayanlar da bence şu devirde en az 600 lira ve sigortası olan bir iş bulabilir. İş isteyene iş var kimse ben işsizim demesin”

Osman Yılmaz “Her işçi işsizlik korkusunun ne olduğunu bilir. İş olmadığı için her sıkıntıya katlanarak çalışmanın ne demek olduğunu bilir. Patronların “iş var, işçi yok” yalanları ancak işçilerin bir araya gelip örgütlenmesi ile işlevsiz kılınabilir. İşçiler örgütlü ve bilinçli olduklarında patronların yalanları boşa çıkar”

Yasin Özen ““işçiler çalışmak istemiyor, iş çok, işçi yok” açıklamalarının altında yatan gerçek şudur: İşçilere kölelik koşullarını dayatmak ve günde 12-14 saat asgari ücret altında çalıştırmaktır. Yoksa tabiî ki iş var. Bu kurallara göz yuman “ Bana bu yeter” diyen insanlara iş çok. Ancak hakkını arayan çalıştığı kadar ücret isteyen insanımıza maalesef iş yok. Bahanesi ise dili uzunmuş”

Gürkan Sağlam “ ben TÜİK’in istatistikleirne de verilerine de inanmıyorum. Bu saçma istatistik bence. Gerçekler zaten gün yüzüne çıkmış durumda. Yüz binlerce insanımız maalesef boş geziyor. Tamam en çok tekstil ve mobilya sektörü işçi arıyor ama bugün bir tekstil fabrikasında birçok vatandaşımız asgari ücretin altında ve sigortasız çalışmaktadır. Ondan sonra da iş terki yapıldığında işçi bulamıyoruz” diyorlar.

Mehmet Polat “ İstatistikler neye göre yapılmış bilmiyoruz ancak. Bu veriler toplanırken sanırım sadece iş verenlerle görüşülmüş. Yoksa böyle bir istatistiğin çıkması mümkün değil. Adıyaman’da daha bir hafta önce SANKO 100 hemşerimizi işten çıkardı”

Mustafa Alagöz “ OSB’deki durum gözler önünde bu işi fazla kurcalamanın anlamı yok. İşsizlik yok deniyor. Peki bu kahvehaneler neden tıklım tıklım kardeşim. OSB’de kapanan fabrikalardan çıkan insanımız şu an ne halde. Teşvikteki son alınan indirim kararı öncesi bir çok insanımız işinden olmuştur. İlimize yatırım gelmemeye devam ediyor”

Mustafa Soydan Atıca “ Patronlar, “iş var, işçi bulamıyoruz, işçiler iş beğenmiyor” yalanlarını adeta seriye bağladılar. Gündemden düşürmüyorlar. Neredeyse her gün ya bir patron örgütü ya da onların sadık hizmetkârından biri çıkıp aynı nakaratı tekrarlıyor. Yazık bu insanları bu tür istatistiklerle oyalamasınlar”

Görünen o ki Adıyamanlı vatandaşlarımız TUİK’in istatistiklerini pek de hesaba almıyorlar. Karnını doyan haline şükrederken, işsiz gezen vatandaşlarımız ise yine aynı şekilde kahve köşelerindeki yerlerine kurulup 75 kuruşluk çaya gelen yüzde 50 zammı konuşmaya devam ediyorlar.

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir