Adıyamanlı Vatandaşlar Küçük Daireye Rağbet Gösteriyor “Çevre İllere Göre Adıyaman’da Konut Fiyatları Daha Uygun”

Göçle nüfusun da arttığı kentte, gayrimenkul fiyatları çeşitli nedenlerle yükseliyor. Buna paralel özellikle tayin ve eğitim dönemlerinde kentte ev bulmak zorlaşıyor. Kiralık dairelerin fiyatlarının semtine göre Bin 500 liraya kadar yükseldiği, Adıyaman’da Vatandaşlar ev sahibi olurken küçük daire 2+1 veya 3+1’e rağbet gösteriyor.

Konu ile açıklamalarda bulunan İnceler Emlak sahibi Süleyman İnce; “konut fiyatları şuanda ham maddeye göre çok yüksek değil hani demirin ve betonun yüksek olmasına rağmen ve arsa katılımların yüksek olmasına rağmen şuan da yapılan daireler çok yüksek değil, zaten yapılan metrajlarla satış fiyatları çevre illere rağmen daha makul, bu yükselişteki malzemelere göre makul satışlar. Dolar demiri çimentoyu etkiledi ama yapsatçılar daha bunu piyasaya yansıtmadı. Adıyaman’da Küçük Daireye rağbet daha fazla oluyor. Yani 2+1 ya da 3+1 gibi dairelere rağbet daha fazla.

Ramazan ayında can suyu olarak piyasaya sunulan faiz oranlarında devlet bankalarında 0,98’lere çekilmesi ciddi bir anlamda can suyu oldu ama süreç çok kısa bir süreç oldu. Bu süreç daha uzun olsaydı yani 2 veya 3 aya uzasaydı piyasalarda ciddi bir talep olurdu. Adıyaman’da şuanda inşaat olarak çok fazla yapı olmadığı için vatandaşlar kiralık ev bulmakta zorluk yaşıyor, bulanda zaten çok yüksek fiyatta bulunuyor. Bizlerin devletimizden ricası konut kredi oranlarını biraz daha düşün orana çekmeleri yani ramazan ayında olan değer vatandaşlarımız için çok makul bir orandadır.

Emlak uzmanı Ali Yücel ise; “maliyetlerin tamamı %50’nin üzerinde demire çimentoya baktığımızda %80’lere kadar zam geldi. Konut fiyatları ile kira fiyatları doğru orantıda seyir eder her zaman. Konut fiyatı arttıkça emlak ve kira fiyatı da artar. Ama Adıyaman’da küçük bir yer olduğu için az yansıyor ama netice itibari ile Adıyaman’da yapılan çok konut yok. piyasa durgun. Arsa üretimi yok henüz 5 yıl geçmesine rağmen Belediyemiz arsaları imara açmış değil, şimdi imara açılmayınca arsanın daireye katışımı yüksek, eskiden Adıyaman’da konut katılım fiyatı 25 milyon lira’ydı 40 olunca çok lüks anca bulvarlarda yer olabiliyordu. Şimdi Adıyaman’a en uzak bir yerde arsa katılım payına 100 milyon birde 50 yani oran yüksek belediyemize burada iş düşüyor yani burada arsa üretsek yani imara açsak katılımı düşürse vatandaşlar ve inşaat yapan müteahhitler için çok faydalı olacak. Zaten biliyorsunu inşaat malzemeleri hep dışarıdan geliyor ve dolara bağlı durduramıyoruz. 200 kalem inşaat malzemesi var bunlar yüksek, arsa katılım payıda yüksek olunca vatandaşa ve müteahhite yansıyor. İfadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …