Adıyamanlılar İsraf Etmeye Devam Ediyor!

Dünyanın pek çok yerinde insanlar açlık ve susuzlukla mücadele ederken Adıyaman’da ekmek israfı had safhaya ulaştı.

Özellikle şehir merkezinde, lokantalarda ve iş yerlerinde poşetler dolusu ekmeğin israf edilmesi, duyarlı vatandaşların yüreklerini sızlatmaya başladı. Bölgede günlük ekmek israfının bir şehri doyuracak kadar arttığı belirtilirken, ilde yaşayan birçok insan satılmayan ekmekleri fırınlardan toplayarak inekleri yem yerine ekmekle beslemeye başladı.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken Adıyaman’da günlük üretilen yaklaşık 1 milyon ekmeğin 100-150 bin’i israf edildiği belirtildi. Özellikle ilimiz merkezde had safhaya ulaşan ekmek israfı, bir yanda Afrika’da yaşanan açlığı, diğer yandan da ilimizdeki israfı gören duyarlı vatandaşların vicdanlarını sızlatmaya başladı.

İzzet Özsoy isimli bir vatandaş, her gün tonlarca ekmeğin çöpe gittiğini görünce traktörü ile ekmekleri toplayarak, atılacak olan ekmeklerle çiftliğindeki hayvanlarını beslemeye başladı.

Kendisinin de yaşanan israfa karşı çok üzgün olduğunu belirten Özsoy, “Hiç olmazsa atılacağına bir canlıya nasip oluyor. Ekmek israfına çok üzülüyorum. Ben de israf olmasın diye topladığım bu ekmeklerle besicilik yapıyorum” dedi.

Her gün televizyonlarda ve haber bültenlerinde yer alan Afrika’daki açlığa rağmen Türkiye’deki ekmek israfı durumdan ibret alınmadığının göstergesi olarak objektiflere bu şekilde yansırken, Fırıncılar odası kayıtlarına göre; Günlük binlerce ekmek çöpe gidiyor.

Adıyaman’da olduğu gibi Türkiye’deki ekmek israfının her geçen gün artmasının üzüntü verici olduğunu belirten vatandaşlar, aslında Afrika’ya yetecek miktardaki ekmeğin her gün çöpe gittiğini belirterek, herkesin bu konuda duyarlı olmasını hatta kamu spotu hazırlanıp vatandaşın bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir