Adıyamanlılar Vakfı

1996 yılında İstanbul’da kurulmuş olan bir “Adıyamanlılar Vakfı” var.

Vakıfların kuruluş amaçları, muhtemel gelirleri, nasıl bir hizmeti amaçladıkları kuruluş senetlerindeyazılıdır.

Bu vakfı kuranları şahsen tanımıyorum, siyasi düşüncelerini bilmiyorum, vakıfta verdikleri hizmetin karşılığında açıktan ya da zımnen kendileri için bir şeyler murad edip etmediklerini de bilmiyorum.

Ama basına yansıyan haberlerden, vakıf yöneticilerinin yaptığı açıklamalardan, sergilenen aktivitelerden, faaliyetlere katılmak üzere davet edilenlerden anlıyorum ki, bu vakfın iktidar yanlısı bir misyonu var!

Peki, iktidar yanlısı bir vakıf olmanın zararı var mı?

Var elbette; bütün Adıyamanlıları temsil etmez, edemez.

Söylem ve faaliyetleriyle bir siyasi partinin arka bahçesi olacaklarsa, vakıf kurmaya gerek yoktur, doğrudan yandaşı oldukları partiye üye olup çalışsalardı daha etik olurdu.

Vakıf yöneticilerinin hepsi ya da bir kısmı zaten bir siyasi partiye üye olabilirler bunda mahsur yoktur elbette. Ama siyasi partilerden ayrı bir teşekkül olan ve top yekun bir ili temsil etme iddiasıyla yola çıkan bir vakıf daha objektif, daha tarafsız ve daha kapsayıcı olmak durumundadır.

Bu vakıf, paneller düzenliyor; eyvallah düzenlesin, düzenlemelidir de.

Halkı aydınlatan, bilgilendiren, çeşitli konulara bakışta farkındalık yaratan açılımlar yapması takdirle karşılanır.

Ama seçilen konular bir siyasi partinin kullandığı sloganlardan farklı olmalıdır.

Merak ettiğim bir konuda, ileriki zamanlarda başka bir siyasi parti seçimi kazanıp iktidar olursa Adıyamanlılar Vakfı nasıl bir tavır alacak acaba!

Muhalefet mi yapacak yoksa “kral öldü yaşasın yeni kral” mı diyecek.

Bekleyip göreceğiz, elbette.

Ama “Adıyamanlılar” adına kurulan bu Vakfın böylesi tutum ve davranışlar sergilemesi benim gibi başka Adıyamanlıları da üzmüyor değil, hani…

Bu Haberi Gördünmü!

Anız Yakan Geleceğini Yakar

Havaların sıcaklığı yangınları, yangınlar bir tahribatı, bir yıkımı tetikliyor. Ateş-yangın en büyük yok edicidir. Ateş, …