Adıyamanlılara Doğal Sincik Balı Tavsiyesi

Sincik’te balcılık yapan vatandaşlar, Adıyamanlılara Sincik Balını almalarını tavsiye ettiler.

Üreticiler, Sincik Balının yörenin coğrafi konumu göz önüne alındığında, rakımın yüksek olması ve coğrafi yapı  gereği, ziraai ilaçlamanın olmadığı ve geven adı verilen bitki örtüsünün sahip olduğu Sincik dağlarında tamamen doğal olarak  üretilmekte olduğunu bildirdiler.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sincik Arıcılık ve Kültür Derneği Başkanı Mahmut Öztürk, Sincik ve Malatya arasında kalan dağlık arazide, sanayi kirliliğinden ve hava kirliliğinden ve de bunların olumsuz etkilerinden uzak olarak, zirai ilaçlamanın olmadığı yüksek dağlarda, geven denilen doğal bitkilerden ve doğal yollarla elde edilen doğal Sincik balının, dünyada eşi ve benzeri olmayan Anzer balına yakın ve eşdeğer bir bal olarak,  dernek üyeleri tarafından üretildiğini söyledi.

Öztürk, “Sincik dağlarında ve yaylalarında çok çeşitli bitkiler olmakla beraber özellikle geven ve catiri denilen bitkilerden çok besleyici ve doğal bal üretilmektedir. Balın içerisinde vitaminler, mineraller, enzimler ve proteinler bulunmaktadır. Bizim Sincik Balında ise bu bütün saydığım özelliklerin tamamı doğal olduğu için tüketicilerin Sincik Balını güvenilir bir şekilde ve rahatlıkla tüketmelerini öneririm” dedi.

Tüketicilerin özellikle bal alırken Sincik Balı almasını tavsiye eden Başkan Öztürk, Doğal Sincik Balı için patent alma  çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Öztürk, Patent alımından sonra piyasada ki sahte Sincik balı diye tüketiciye lanse edilen balın ise değerini yitireceğini ve tüketicinin bilinçli olarak hakiki Sincik Balını tüketeceklerini sözlerine ekledi.

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir