Adıyamanlıyı Yüksek Faturalar Korkutuyor Vatandaş “Fatura Bedeli Ev Kirası Bedelini Geçiyor” Diyor

Son iki yıl içerisinde Adıyaman’da yaygınlaşan doğalgaz kullanımı nedeniyle birçok vatandaş doğalgaz kullanmaya başlarken, “daha ekonomik” söylentileri de askıda kalmış görünüyor.

Odun, kömür ve kaloriferi terk ederek doğalgaz abonesi olan vatandaşların çoğu yüksek faturalardan dolayı şikâyette bulunurken, “ Bizlere ekonomik olacak” dediler ancak doğalgaz vanasını açmaya korkuyoruz” dediler. Vatandaşlardan çoğu kalorifer kullanımının daha uygun olduğunun altını çizerek “ Kalorifer kullandığımızda bütün odalarımız ısınırken, doğalgaz ile ayda 300 liraya yakın ödüyoruz ve sadece bir ya da iki odamızı açabiliyoruz. Korkudan vanayı açamıyoruz. Birçok Adıyamanlı da bizim gibi düşünüyor. Her ay gelip postanelerden ödeme yapan on binlerce insan var. Türkiye’nin en pahallı doğalgazı sanıyoruz ki Adıyaman’da. Bu konuda Akmercan yetkililerinden indirim bekliyoruz. Çünkü gücü yeten var yetmeyen var” dediler.

“Kışın evde alacağınız basit ve pratik tedbirlerle yüzde 30’a varan oranlarda enerji tasarrufu yapmanız mümkün” diyen Adıyamanlı müteahhitler ve inşaat mühendisleri “ Uzun ve soğuk geçen kış ayları konutlarda enerji tüketimini artırıyor. Özellikle doğalgaza ödenen paralar neredeyse kirayla yarışıyor. Aynı şekilde elektrik tüketimi de kış aylarında tavan yapıyor. Ancak evde alacağınız basit ve pratik tedbirlerle yüzde 30’a varan oranda enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Binayı mantolayın ve duvarların izolasyonunu yapın. Pencerelerin çift camlı olmasına dikkat edin. Isı merkezlerini bodrum yerine çatıda kurun. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik. Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörleri iptal edin. Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutun. Gece, evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirin. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak, vücut daha az ısı kaybedecek. Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri kapatın. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz. Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın. Kombi, klima, kalorifer ve diğer ısı merkezlerinin yıllık bakımlarını mutlaka yaptırın” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Gençlik Proje Döngüsü eğitimlerine katıldı 

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından yürütülen YouthBank (GençBank) programının ‘Proje …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir