Ağaç İşleri Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Zeynal Asnuk: “Terör Olayları Bizleri de Etkiledi”

 

 

Adıyaman’da Marangozcular sitesinde esnaflık yapan vatandaşlar, işlerin durgunluğundan yakındı.

Özellikle devlet kurumlarının işinin cezaevinde kurs gören mahkumlara yaptırılmasını doğru bulmadıklarını belirten esnaf, ihale yapılmadan, marangozcu esnafı düşünülmeden işlerin cezaevine verilmesine tepki gösterdiler.

Kendilerinin vergi verdiğini ve birçok eleman çalıştırdıklarını vurgulayan esnaf, Adıyaman yetkililerinin konuda duyarlı davranmasını dilediler.

2016 yılında yatırımlar konusunda beklentilerinin olduğunu ifade eden Ağaç İşleri Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Zeynal Asnuk, “Bu sezonda Adıyaman’da iş olmaz. Çocuklarımızın o kadar ki ekmek parasını çıkarıyoruz. Bu sene iki seçim görmemiz itibari ile esnaf ve insanlar biraz tedirgin etti. Yatırım yapmakta tam seçimler bitti, hükümet kuruldu, bu sefer kış geldi. Kış sezonunda inşaat sezonu duruyor. İnşallah 2016 esnaf olarak bizde umutluyuz, inşallah yatırımlar konusunda beklentimiz yüksek. Son günlerde yaşanan olaylar Türkiye’nin genelini etkilediği gibi bizleri de etkiliyor. İnşallah biran önce ortadoğu dediğimiz kesimde ki bu dönen oyunlar, ali – cengiz oyunları bir gün önce biter, şu ateş durur. İnsanlar ölmez. Kanın akmasını bizde istemiyoruz ama ülkemiz üzerinde oynanan büyük oyunlar var. Bizler bu oyunlara gelmeyeceğiz. Birlik, beraberlik içinde inşallah Allah’ın izni ile iyi insanların dualarıyla bu beladan da kurtulacağız, ülke olarak, millet olarak” dedi.

Yer Sıkıntı Çekiyoruz

Marangozcular sitesinde yer sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden Asnuk, şunları kaydetti:

“Doların yükselmesi bizleri etkiliyor. Medefe dediğimiz, sunta dediğimiz malzeme genelde kullandığımız malzeme ham madde, hammadde dolara bağlı olduğu için ister istemez bu sene içerisinde iki üç sefer zam geldi malzemeye. Sitede şuan da 200 esnafımız var. Bizim odaya bağlı olan 240 esnafımız var. Sitedeki sıkıntılarımız var. Mermerciler sitesi varken buraya mermerciler gelip girmiş, bizden önceki yönetimdeki arkadaşlar müsaade etmişler, önüne geçememişler. Biz bunlarla ilgili arkadaşlarımız ile görüşmeler yaptık. Kendilerini mermerciler sitesine davet ettik, yer sıkıntısı olduğundan, onlarda şimdi taşınıyorlar. Dışarıdaki esnafımız buraya gelmek istiyor, işyeri sıkıntısı var, bunları açmaya çalışıyoruz. Belediye ile birlikte iş birliği yaparak bu konuda esnafımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz”

Bağkur’a Yapılan Zam, Sıkıntıya Soktu

Bağkur primlerini ödemekte sıkıntı çektiklerini anlatan Asnuk, şöyle devam etti:

“Genel olarak ekonomik sıkıntımız var. Eleman sıkıntımız var. Eleman bulamıyoruz.  BAĞ-KUR asgari ücrete bağlı olduğundan asgari ücret net bin 300 TL, brüt bin 600 TL ister istemez bağkura yansıdı, SSK’ya yansıdı. İnşallah bizim milletvekilleri ile yapmış olduğumuz görüşmede bağkur üzerine Türkiye genelinde bir şey yapamıyorlar. Adıyaman’da bağkur ne ise İstanbul, Ankara, Antalya’da aynı primler ama SSK olarak bölgelere ayrılmış, bu bölgelerde de öncelikli kalkınma bölgeleri var. Adıyaman ekonomik olarak bakıldığı zaman resmi olarak öncelikli kalkınma bölgeleri arasında değil. Yapılan araştırmalar sonunda Adıyaman’ın ciddi manada bankalarda girdi çıktısı var. Bunlar sanayicilerimiz, işadamlarımız yatırım yapmayınca paralarını faize yatırınca ister istemez piyasada ekonomik sıkıntı oluyor. Öncelikli kalkınmadan da uzak kalıyoruz”

Devletim Tüm İşlerinin Cezaevine Verilmesini Uygun Bulmuyoruz

Mesleki eğitim adı altında devletin tüm işlerinin hemen hemen cezaevine ihalesiz olarak verilmesini anlamsız bulduklarını vurgulayan Asnuk, “Açık cezaevinde mobilya sektöründe, sözde meslek eğitimi adı altında mahkum yatan arkadaşlarımıza orada yetiştiriyorlar. Tabi ne kadar yetiştiriyorlar, piyasaya ne kadar faydalı olurlar, burada kurumların bütün mobilya sektörünü tutuyorlar, ihalesiz cezaevine veriyorlar. Şimdi bizim esnafımız burada ne yapıyor, ciddi manada sıkıntılar yaşıyorlar. Esnaf devlete vergisini yatırıyor, SSK’nı yatırıyor. Emlak vergisidir, çöp vergisidir her şeyini yatırıyor, biz bu şartlarda cezaevi ile rekabet edemiyoruz. Biz bunla ilgili geçmiş dönem milletvekilimiz Murtaza Yetiş ile de görüştük, hastane müdürü ile görüştüler, başhekimle de görüştüler, bunlar niye Adıyaman esnafına verilmiyor ? Onlarda bazı kendilerine göre mazeretler uydurdular. Şimdi biz sayın valimize, yetkililere sesleniyoruz. Gelsinler bu esnafı gezsinler, bu esnafın bu halini görsünler, bu esnafın hepsinin ailesi var, çoluk çocuğu var, evine ekmek götürüyor. Mutlaka orada yatan insanlarında ailesi var. Ama bir çarpık düzen, biz orada ki insanlara meslek edindirelim derken dışarıdaki esnafa haksızlık yapıyoruz” şeklinde konuştu.

 Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir