Ahilik Haftası Kutlandı

Adıyaman’da Esnaf ve Sanatkarların piri olarak kabul edilen Ah-i Evran adına düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları başladı.

Adıyaman Valiliği önünde Atatürk büstüne çelenk bırakılarak başlanılan etkinlikler Demokrasi Parkı’nda devam etti.

Törene Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Demir, Emniyet Müdürü Metin Alper, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, oda başkanları, bazı kurum amirleri, esnaflar ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Ahilik Haftası Kutlamalarının açılışı konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, “Bu coğrafyadaki tarihimizde en önemli çalışmalarımızdan birisi ahiliktir. Bizim camiamızın köküdür. Dünyadaki ilk meslek örgütüdür. Tüccarların sanayicilerin  meslek örgütlenmesidir. Bu manada özel sektörün bütün dünyada çatısını oluşturan ahilik sistemidir. Osmanlı döneminde gelir kuruluşları olarak kabül edilmiş cumhuriyet döneminde cumhuriyet kuruluşlarıyla birlikte yasal düzenlemeler yapılarak devam etmiştir. Bugün peştamal kuşanma yerine diploma verilmekte esnafın çalışan kesimleri sosyal güvenlikleri devletimizin sosyal güvenlik kurumları arasında sağlanmaktadır “dedi.

 “VAHŞİ KAPİTALİZMİN SALDIRILARINA UĞRUYORUZ”

Daha sonra kürsüye çıkan Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, “Ahilikle ilgili seyrettiğimiz tiyatro ile tüylerimiz diken diken oldu. Ama bu bir tiyatro oyunu değildi. Bu gerçek hayattan alınmış bizlerin unuttuğu hatta çoğumuzun hatırlamakta zorluk çektiği yüzyıllar öncesinden esnafımızın sanatkarımızın örgütlenmesini temel taşı Anadolu’yu vatan yapan Anadolu’nun fed edilmesinde en önemli rol oynayan ve dünyanın bilinen ilk örgütlü toplumu bunu biz yaşamıştık sonra unuttuk unutmak zorunda kaldık. Çocuğumuzun rızkını nerde nasıl temin edeceğiz diye evimizi yurdumuzu bıraktık. Gurbet ellere düştük gittik. İstanbul’dan başlayan yolculuk Almanya’larda Hollanda’da devam etti. Sonra bir gün hatırladım ki biz kimdik, nerden geldik biz çok değil 100 yıl önce dünyaya nizam veren acaba o ne diyor bir devletin mensuplarıydık devletim temasıydık. Nerde bu devlet inşallah yakında gene olacak bundan ümidimizi hiç kesmiyoruz ülkemizin bu yolda çok ciddi kararlı ve dik duruluşuyla bende varım ben ne diyorum herkes buna baksın çok yakında gelecek gerek bölgemizde gelecek gerek dünyada gelecek. Sanatkar arkadaşlarım garip bir çağda yaşıyoruz. Bilgi çağı diyorlar teknoloji çağı diyorlar. Esnaflığı sanatkarlığı sürdürülebilir olma zorluklarını hep beraber yaşıyoruz. Vahşi kapitalizmin saldırılarına uğruyoruz. Hepiniz hatırlayacaksınız çok eski değil 15-20 yıl evvel küreselleşme diye bir şey uydurdular bunun ne kadar güzel olduğunu bunun ne kadar doğru olduğunu ne kadar mükemmel olduğunu anlata anlata bitiremediler sonra bir baktık ki; büyük balığa küçük balığı yediriyorlar. Etrafımıza bir baktık önce mahallelerde şimdi mini market diyorlar marketler açıldı sonra süper market açıldı sonra hiper market açıldı oda yetmedi gros marketler açıldı. İki tane temel şey vardır. Biri aile yapısıdır. Diğeri orta direk dediğimiz Esnaf ve Sanatkarımızıdır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi tiyatro ekibi tarafından ahilikteki şed kuşatma töreni sahnelendi. Vali Nurullah Naci Kalkancı, yılın ahisi Ahmet Benlice’ye kalafatı giydirerek Cumhuriyet Altını hediye etti.

Program sonunda katılanlara pilav dağıtıldı.

 

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Çıkan Madenler Göz Kamaştırıyor

Adıyaman’da çıkan madenler, kalitesiyle adından söz ettiriyor. Adıyaman Maden kaynakları bakımından zengin bir il olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir