AİLELER DİKKAT! SÜS HAVUZU “ MİKROP DERYASI”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Selçuk Aksöz, havuz kullanımına bağlı gelişen enfeksiyonlardan korunmada en önemli hususlardan birinin havuz seçimi olduğunu belirtti.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyonu Hastalıkları Komite Kontrol Doktoru Uzm. Dr. Selçuk Aksöz Açıklamasında; “Süs havuzları normal havuzlar gibi dezenfekte edilmediği için çocuklar için özellikle riskli tabi. Bütün bakteri ve virüs kaynağını içerisinde bulunduruyor. Süs havuzları yüzmek için kullanılmadığından dolayı çok fazla temizlenmiyor bundan dolayıdır ki bütün bakterileri içerisinde barındırıyor. Özellikle göz kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları gibi nedenlere yol açabilir. Kaldı ki enfeksiyon dışında da elektrik çarpması gibi hayati risk taşıyan bir nedene yol olabilir. Mümkün olduğunca ailelerimiz çocuklarımıza dikakt etmeli ve süs havuzlarına girmemeleri gerektiğini kendilerine söylemelidir. Bizim bölgemizde çocuklar havuzları bulduğu zaman sorgusuz sualsiz havuzlara giriyorlar. Ama unutulmasın ki süs havuzu değil aslında mikrop havuzu.

Süs havuzunda yüzen çocuklarda görülen hastalıklarda

Havuzda yüzen çocuklar eve geldiklerinde ailelerinin dikkat etmesi gerek  konular başında ise, ateşi olabilir, gözlerinde kızarıklık olabilir, kulak ağrısı idararda yanma gibi şikayetler olursa hemen doktora başvurmaları gerekmektedir.

Hepatit B bilgemizde sık görülüyor ama Hepatit B,C enfeksiyonların havuzdan bulaşma riskleri yok. ama hepatit A bulaşabilir. Havuzlardan ona dikkat etmek lazım.

– Normal havuzlarda ise dikkat edilmesi gereken hususlar

Normal havuzlar düzenli olarak genelde dezenfekte edilip edilmediğini kontol etmemiz lazım. Havuzların klorlanması, PH dengesinin ölçümü veya asit baz denge oranın ölçülmesi lazım. Zaten havuz başlarında asılması gerekiyor ki vatandaşlarımız görebilsinler diye. Düzenli olarak dezenfekte edilen havuzlarda enfeksiyon bulaşma riski azdır. Yinede mümkün olduğu süre içerisinde az insanların olduğu havuzları tercih etmemiz gerekiyor. Ne kadar çok fazla insan havuza girerse o kadar enfeksiyon riski biraz fazla olur.

– yüzme havuzlarından önce ve sonra mutlaka duş almamız gerekmektedir

Normal yüzme havuzlarında girmeden önce ve sonra mutlaka ama mutlaka duş almamız gerekmektedir. En ufak duş bile birçok enfeksiyonu vücuttan uzaklaştırabilir. Ayağında mantar olan vatandaşlarımız havuzlara girmemesi gerekmektedir. Çünkü bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Havuzlara girmeden önce ayak banyosu yapılması gerekmektedir.

Konuşmasının devamında Aksöz, Buna bağlı olarak gastroenteritler, göz ve kulak enfeksiyonları en sık karşılaşılan enfeksiyonlar arasında yer alır. Havuz ve deniz kullanımına bağlı gelişen enfeksiyonlardan korunmada en önemli hususlardan birisi havuz seçimidir. Güvenilir ve devamlı dezenfeksiyonun yapıldığı, sularının sıkça değiştirildiği sirkülasyonlu sistemleri olan havuzlar tercih edilmelidir. Bunun yanında kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanması, göz enfeksiyonlarına karşı gözlük kullanımına dikkat edilmeli, Islak mayoyla oturmamaya, temiz ve hijyenik tuvaletler kullanmaya, havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra duş almaya, tuvalete gidilen terliklerle havuz bölgesine gidilmemeye özen gösterilmelidir. Havuz içinde meydana gelecek cilt kesileri sonrası mutlaka cilt bölgesi dezenfekte edilmeli, havuz içindeyken su yutulmamasına dikkat edilmelidir.”

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin ‘Bizim Adıyaman Sevdamız Var”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir basın açıklaması yayımlayarak Dr. Süleyman Kılınç’ın adaylığının …