Ak Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın: “29 ve 32. Asliye Hukuktaki Karar Skandaldır”

Seçim çalışmaları kapsamında Adıyaman’a gelen Ak Parti Gurup Başkanvekili Ahmet Aydın, “Kararın Paralel kumpasın devamı İstanbul 29 ve 32. Asliye Hukuk Mahkemelerinin aldığı skandal karardır” dedi.

Aydın, “Karar Paralel kumpasın devamıdır. Çünkü çok önemli bir soruşturma süreci devam ederken bu süreç içinde yetkisiz ve hukuksuz bir şekilde yetki gaspında da bulunarak, İstanbul 29. ve 32. Asli Ceza Mahkemeleri kanundan almadığı bir yetkiyi kullanmak suretiyle alel acele, adeta bir senaryo çizerek, karşılıklı paslaşarak bu yapıyı nasıl tahliye ederiz hesabı yaptılar” diye konuştu.

Kararın gözden kaçanın reddi hakim talebi olduğunu belirten Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“29. Asliye Mahkemesi hadi diyelim ki yetkisi dışında, hukuksuz bir karar verdi. Tahliye ve tutuklama kararlarını verecek başka bir asliye mahkemesini yetkilendiremez, görevlendiremez. 32. Asliye Mahkemesini görevlendirmiş ki böyle bir şey mümkün değil. Soruşturma aşamasında olan bir dosyasıyla ilgili tüm tutuklama kararları veya tahliye kararları sadece ve sadece sulh ceza hakimlikleri tarafından verilir. Bir sulh ceza hakimliği reddi hakim olsa da bir sonrakine bu karar icra eder. İstanbul’daki tüm sulh ceza hakimliklerinde böyle bir sıkıntı çıksa dahi en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu sulh ceza hakimliği karar vermesi lazım. Dolayısıyla bu bir kumpasın devamıdır diye düşünüyorum, bir hukuk garabetidir. Özellikle hukukçular tarafından çiğnenen bir hukuk garabetidir ve bir skandaldır. Bu karara bir şekilde imza atan 29. ve 32 Asliye Ceza hakimlikleriyle ilgili Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bu konuda bir girişimde bulunması lazım. Ne hakla, sıfatla, hangi yetkiyi kullanmışlar? Ne hakla, sıfatla bir başka mahkemeyi görevlendirmişler? 29. Asliye Hukuk Mahkemesi reddi hakim kararı veriyor, 32. Asliye Hukuk Mahkemesi de tahliye kararı veriyor. Adeta yangından mal kaçırırcasına bir oldu bittiye getirilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla yetkisiz ve görevsiz hakimliklerinin verdiği bu kararlar da yok hükmündedir. İcrai işlem doğurmazlar. Çünkü kanundan doğan yetkileri ancak kullanabilirler, kanunda da böyle bir yetkileri yok. Yetkisiz bir şekilde yetki gaspında bulunmuşlardır. Bunu kabul etmek de mümkün değildir”

Muhalefet Partilerinin kararı tüm dünyaya rezil olduk’ ifadelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna ise Aydın, bu beyanlarıyla dünyada ve Türkiye’de rezil olanın muhalefetin kendisi olduğunu ileri sürdü.

Aydın, “Muhalefetin hukuktan, adaletten, demokrasiden ve salt milli irade karşıtlarıyla hareket ediyor. Muhalefetin bu paralel yapıyla hareket eden, bu paralel yapıyla adeta paralel hareket eden bu anlayışının mutlaka kınanması lazım. Bu sığ muhalefet anlayışıdır. Bu dar muhalefet anlayışıdır. Bu muhalefet anlayışını bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Zaten bu muhalefet böyle yaptığı müddetçe, milletin karşısındaki güçlerle birlikte olduğu müddetçe, paralel yapılarla birlikte olduğu müddetçe, milli iradeyi gasp eden şer şebekeleriyle birlikte olduğu müddetçe millet bu muhalefeti iktidar yapmaz” şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir