AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ AHMET AYDIN, AK PARTİ ADIYAMAN MERKEZ İLÇE BAŞKANI AV. HAKAN GÜRSOY VE PARTİ YÖNETİMİNDEN OLUŞAN BİR HEYETLE SEÇİM ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ADIYAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ. (CİHAN KİZİR/ADIYAMAN-İHA)

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın’dan Çifte Ziyaret

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Av. Hakan Gürsoy ve parti yönetiminden oluşan bir heyetle seçim çalışmaları kapsamında Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederken, Kahta ilçesinde Tekstil Sektöründe faaliyetini sürdüren yatırımcılarla ve Kahta Tekstilciler Derneği Başkanıyla bir araya geldi.

Gurp Başkanvekili Ahmet Aydın ve beraberindekiler, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Mehmet Hanifi Bereket başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Meclis toplantısı gündeminde bulunan maddeler görüşülüp karara bağlanırken, toplantının ardından AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ATSO Meclis üyelerine hitap etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye’nin geldiği noktayı anlatarak iş dünyasının teşvik konusundaki eleştirilerine yanıt verdi. Aydın, “Bir önceki teşvikte Adıyaman, Gaziantep ve Kilis’in birleşerek Gaziantep’in ağırlığıyla Adıyaman orantılanarak 3. bölgeye alınması bir haksızlıktı bunu kabul ettik. Hatta bu düzelsin diye Sayın Başbakanımıza şu an ki Cumhurbaşkanımıza dahil her yere gittik. Sonra şu anda uygulanmakta olan teşvikle ilgili çalışmalar yürütülünce Ekonomi Koordinasyon Kurulunda 6 tane bakan var ve Başkanı da Ali Babacan’dır. Defalarca aynı haksızlık olmasın diye uğraştık. Bakanlara tek tek gittik ve bakanlar şunu söyledi. Biz bu teşviki hazırlarken o haksızlık bir daha olmasın diye Adıyaman örneğini defalarca masaya getirdik. Şimdi bu haksızlık var mı? Sorun şu. Şanlıurfa 6. bölgede olmasaydı bir sorun olmayacaktı. Bu teşvik uygulamaları hesaplanırken illerin sosyal ve ekonomik göstergeleri göz önüne alınıyor. 61 kalemin en az 50 kaleminde Adıyaman Şanlıurfa’nın önünde. Şimdi biz Şanlıurfa merkezi ele aldığımızda haklısınız. Ama bu şekilde hesaplanmıyor. Şanlıurfa’nın toplamıyla Adıyaman’ın toplamı hesaplanıyor. Şanlıurfa, Adıyaman’ın 3 katı büyüklüğünde. Bizi üzen şey şu çok yakın komşumuz. Haklı olarak haksız rekabet olarak algılıyoruz. Her şeye rağmen Sayın Başbakan geldiğinde toplandık en önemli konumuz teşvik dedik. Her ilçe için ayrı ayrı teşvik uygulaması gerekebilir. Yani Kahta ile Sincik bir değil. Bunlar bizim için önemli. Bu sorunların takipçisi olacağız. Bütün STK’larımızla en başta da Ticaret ve Sanayi Odamızla Adıyaman’la ilgili ne proje gelirse Genel Müdür, Bakan, Başbakan çıkmaya hazırız ki çıkıyoruz. Bütün bunlarda emin olun bir başarı varsa hepimizin ortak başarısı. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerine, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

“Önümüzdeki dönemde yapısal reformlar bekliyoruz” diyen ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, seçimden sonra yapılması gündemde olan teşvik revizyonunda Adıyaman’ın mağduriyetinin giderilmesini istedi.

En azından emek-yoğun sektör olan konfeksiyon sektörünün 6. bölge teşviklerinden faydalanmasını isteyen Uslu, “Biz önümüzdeki süreçte birtakım reformların olmasını muhakkak bekliyoruz. Ben geçen bakan bey geldiğinde de söyledim. Elbette teşvikte Adıyaman’ın 5. bölgede olması hepimizin canını sıkıyor. Çok açık söyleyeyim Şanlıurfa bugün 5. grupta olsaydı Adıyamanlılar olarak bu kadar tepki göstermezdik. Eğer biz 6. bölge statüsüne alınmayacaksak şu anda teşvikte bir revize söz konusu. Seçimden sonra kim iktidar olursa olsun bunu yeniden gözden geçirecek, şekillenecek. En azından biz 6. bölgeye alınmayacaksak bile Adıyaman’da emek-yoğun bir sektörümüz var. Türkiye’de ilk defa kümelenmeyi başaran konfeksiyon sektörümüz var. Biz en azından emek-yoğun olarak insanların istihdam edildiği bu sektörde bunu 6. bölge statüsüne alırsak biz Adıyaman’ı bir nebze kurtarmış oluruz. Ama idealimiz Adıyaman’ın 6. bölge statüsüne alınması. Bugün Adıyaman’da işsizliği azaltacak olan temel sektör konfeksiyondur. Bugün bu sektör Şanlıurfa ve Batman’a kaydı. Biz bunu yaşıyoruz onlarca arkadaşımız işyerini kapattı. Sıkıntı her tarafta var ama en önemlisi de konfeksiyon sektörü. En küçük konfeksiyon işletmesi 300 insan çalıştırıyor” dedi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir