AK PARTİ İLE BÜYÜYEN VE GÜÇLENEN İL ADIYAMAN

 16 yıllık AK Parti iktidarı döneminde onlarca önemli projenin imza atıldığı Adıyaman’da, AK Parti iktidarı döneminde yapılan yatırımlar, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanları katladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kabuğunu kırdığı yıl olarak kabul edilen 2002 yılında iktidara gelen ve o tarihten bu yana hep tek başına iktidar olarak Türkiye’yi dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesi haline getiren AK Parti iktidarı, tüm Türkiye’yle birlikte kentleri de ayrı ayrı geliştirip, büyüttü.

Cumhuriyet tarihi boyunca okul ve sağlık ocağı gibi yatırımların dışında devlet yatırımı görmeyen onlarca kente havalimanları, üniversiteler, kamu binaları, dev hastaneler, okullar, barajlar, HES’ler ve daha sayılabilecek onlarca önemli yatırımlar götüren AK Parti iktidarı, tüm yurda olduğu gibi Adıyaman’a da altın yıllarını yaşattı.

2002 yılında yapılan genel seçimlerde Adıyaman’daki oyların yüzde 41’ini alan AK Parti, o tarihten bu yana oylarını hep arttırdığı Adıyaman’a desteğinin karşılığını fazlasıyla verdi. AK Parti hükümetinin en büyük hediyesi olan 2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi ile kabuğunu kırmaya başlayan Adıyaman’a daha sonra Nissibi Köprüsünü, Havalimanını, yıllardır söylemlerde kalan baraj projelerini, duble yolları, 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni kazandıran AK Parti, yerelde de verdiği destekle şehrin gelişmesine ön ayak oldu.

2002 yılından bu yana AK Parti sıralarında görev alan AK kadrolarıyla şaha kalkan Adıyaman 2018 seçimleri öncesinde de AK Parti’nin kalelerinden bir tanesi durumunda. Son iki seçimde AK Parti’nin şampiyonu olma unvanını elinde bulunduran Sincik’in başarısını tüm ile yaymayı amaçlayan AK Parti Adıyaman yöneticileri, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın önderliğinde, milletvekilleri, belediye başkanı, il başkanı, ilçe başkanları, kadın kolları başkanları, gençlik kolları başkanları, il genel meclisi başkanları, mahalle temsilcileri ve üyeleri ile birlikte 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan genel seçimler öncesi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında dik bir şekilde durmaya devam ediyor.

Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla kabuğunu kıran Adıyaman’a kazandırılan onlarca önemli eserin mimarı olan TBMM Başkanvekili ve Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ile Adıyaman milletvekilleri Adnan Boynukara, İ. Halil Fırat ve Salih Fırat’ın çabasına teşekkür eden Adıyamanlılar, istikrarın sürmesi için 24 Haziran’da oylarının Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye olacağını söyledi.

16 YILDA 100 YILLIK ESER

16 yıllık AK Parti iktidarında Adıyaman’a yapılanları kısaca sıralayacak olursak; Adıyaman ve Kâhta’yı çıkmaz sokak olmaktan kurtaran Nissibi Köprüsü’nün açılması. Tüm çevre illerle bağlantılı yollarımızın bölünmüş yol şeklinde olması. Gölbaşı-Adıyaman-Kahta hızlı tren projesinin etüt-proje yapım sözleşmesinin yapılarak en kısa zamanda bitirilmesi için çalışmalarının olanca hızla devam etmesi. Merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi (400 Yataklı)’nın faaliyete geçmesi ve sağlığa yeni yatırımlarla birlikte bu dönemde toplam 726,5 Milyon TL yatırım yapılması. 2006 yılında 8 akademik birimle kurulan Adıyaman Üniversitesi’nde halen 26 akademik birimle, toplam 879 akademik personel, 20.682 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti vermesi. Asırlık sulama projelerini birer birer hayata geçirdik. Çetintepe, Koçali, Gömükan, Büyükçay ve Besni barajlarının aşama aşama yol alan yapım süreçleri hız kesmeden devam etmektedir. 24 Derslik, halkımızın Öğretmenevi ihtiyacını da karşılayacak olan 220 kişilik büyük bir Uygulama Oteli, sosyal donatıları ve çevre düzenlemeleriyle Türkiye’de örnek teşkil edecek bir Hizmetiçi Eğitim Merkezi’nin kurulması. Çetintepe, Koçali, Gömükan, Büyükçay gibi asırlık projelerin hayata geçecek olması. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde ilimize ayrılan kamu yatırımı miktarı sadece 10 milyon TL idi ve Türkiye’de kamu yatırımından faydalanan iller arasında ancak 68. sırada yer bulabiliyorduk. Geçen süreçte, Adıyaman’ın kamu yatırımlarından aldığı miktar 400-500 milyon TL gibi çok ciddi manada yapılan 40-50 kat gibi muazzam bir artışla 81 il arasında en çok kamu yatırımı alan iller sıralamasında yerini almıştır. Bu artış ile aslında neler yapıldığı, Adıyaman’a ne gibi hizmetler geldiği apaçık görülmüştür. Sağlık hizmetleri ve yatırımlarına baktığımız zaman en son teknolojiye sahip tıbbi araç ve malzemelerini artarak devam eden uzman hekim portföyü ile en yüksek basamaktan en alt basamak sağlık hizmetlerine kadar veren Adıyaman, büyük şehirleri aratmayan bir görünüme kavuşmuştur. En son yapılan ve yapılacak olan hastanelerle de, çok şükür ilimiz ve ilçelerimiz sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşamıştır.

2002 yılında 1.921 sağlık personeli görev yapıyor iken 2017 yıl sonu itibari ile hizmet alımı dahil (1.621),  6.569 sağlık insan gücüne ulaşılmıştır. Ayrıca özel sağlık kuruluşlarında çalışan 433 personel dahil edildiğinde il geneli toplam sağlık insan gücü 7.002’ye ulaşmıştır. Geçen on altı yılda sağlık çalışanı sayısında 3,6 kat artış, yatak kapasitesinde 2,4 kat artış, ambulans sayısında 18 kat artış sağlanmıştır. 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu sayısı 1’den 29’a, ambulans sayısı ise 3’ten 54’e yükseltilmiştir. Harcamada ise 1994-2002 yılları arasında toplam 49.7 Milyon TL harcanmış iken 2003-2017 yılları arasında toplam yatırım, onarım, donanımlar için 454,2 Milyon TL harcanmıştır.

2017-2018 YATIRIM PROGRAMINA ALINAN TESİSLERİN BEDELİ 272.250.074 TL

Yeni yatırımların bitirilmesi ile 2003-2017 yılları arasında İlimize toplam 726,5 Milyon TL tutarında sağlık yatırım harcaması yapılmış olacaktır. 15 yılda açılan sağlık tesisleri: Merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi (400 Yataklı), Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 135 Yataklı Besni Devlet Hastanesi, 30 Yataklı Gerger Devlet Hastanesi ve lojmanı, 75 Yataklı Gölbaşı Devlet Hastanesi, 150 Yataklı Kahta Devlet Hastanesi, 10 Yataklı Kahta Göçeri Devlet Hastanesi ve Lojmanı, 10 yataklı Samsat İlçe Devlet Hastanesi ve Lojmanı, 20 Yataklı Sincik Hastanesi ve Personel Lojmanı, Tut İlçe Devlet Hastanesi ve Personel Lojmanı, Besni Devlet Hastanesi Ek Bina. (Halen ilçe Sağlık Müdürlüğü, TSM, ASM, 112 ASH ve Diş   Polk. hizmet binası olarak kullanılmaktadır.), 25 Adet ( Aile Sağlığı Merkezi,112 ASHİ, TSM ve Sağlık Evi).

Devam eden, proje ve planlama aşamasında olan yatırımlar ise şöyle: 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi (8 Ağustos 2018 tarihinde yapım ihalesi yapılacaktır.), 40 Yataklı Çelikhan Devlet Hastanesi ve 20 daireli Personel Lojmanı, Kahta İlçesi 25 Ünitlik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Merkez 150 Yataklı Devlet Hastanesi, 1 Nolu 15 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi + Toplum Sağlığı Merkezi + Halk Sağlığı Laboratuarı, Petrol Mah.112 ASHİ, Petrol Mah.112 ASHİ+ 112 KKM +UMKE Birimi ve Deposu+Sağlık Müdürlüğü Deposu+Garaj, Merkez Yaylakonak 1 Hekimli 2 Lojmanlı Aile Sağlığı Merkezi, Besni İlçesi Kutluca 2 Hekimli 2 Lojmanlı Aile Sağlığı Merkezi, Besni İlçesi Sayören 1 Hekimli 2 Lojmanlı Aile Sağlığı Merkezi, Besni İlçesi Üçgöz 1 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi, Gerger İlçesi Kelaşan Mahallesi 5-6 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi + Toplum Sağlığı Merkezi + 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu + Lojman, Gölbaşı İlçesi 1 Nolu 9 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi – Toplum Sağlığı Merkezi – 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu – 4 Stüdyo tipi, 6 Aile olmak üzere 10 Daireli Personel Lojmanı, Kahta İlçesi Çobanlı Mahallesi 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve Kahta İlçesi Fırat Mahallesi 112 ASHİ.

ULAŞIMDA SORUNLAR SIFIRA İNDİRİLDİ

Ulaşım yatırımlarına gelince, Adıyaman ve Kâhta’yı çıkmaz sokak olmaktan kurtaran yılların büyük beklentisi ve Adıyaman’ın hayali Nissibi Köprüsü’nün açılarak faaliyete geçmiştir. Tüm çevre illerle bağlantılı yollarımız duble yol olmakta ve bitirilen yolların sıcak asfaltı için çalışmalar yapılmaktadır.

1993-2002 yılları arasında Adıyaman’a toplam 181.523.026 TL tutarında yatırım yapılmış iken 2003-2018 yılları arasında toplam 1.105.000.000 TL tutarında yatırım yapılmıştır. Yani toplam yatırım % 609 oranında artmıştır.

2002’ye kadar 23 km bölünmüş yol yapılmışken 2003-2018 yılları arasında toplam 199 km bölünmüş yol daha tamamlanarak 222 km bölünmüş yola ulaşılmıştır. Yani mevcut yol % 865 artırılmıştır.

Demiryolu ulaşımında yine yapılamaz denileni yaptık. Gölbaşı-Adıyaman-Kahta hızlı tren projesinin etüt-proje yapım sözleşmesi Ekim 2017’de yapılmış olup hemşerilerimizin hizmetine sunulmak için çalışmaları süratle devam etmektedir.

Yine 2001 yılında durdurulan havaalanı seferleri 2005 yılında başlatılmış, şu an 7 Ankara, 10 İstanbul seferi, 1 uçaktan 5 uçağa yükseltilen apronu ve toplamda yapılan 59,3 Milyon TL yatırımla havayolu ulaşımında hemşerilerimize her geçen gün en iyiyi sunma gayreti içerisinde olmaya devam ediyoruz.

Çetintepe, Koçali, Gömükan, Büyükçay ve Besni barajlarının aşama aşama yol alan yapım süreçleri hız kesmeden devam etmektedir. Devam eden yatırımlar şöyle sıralanabilir: Çetintepe Barajı, Koçali Barajı, Gömükan Barajı, Gölbaşı Balkar Göleti ve Sulaması, Gölbaşı Çelik Göleti ve Sulaması, Gerger Çifthisar Göleti ve Sulaması, Pınaryayla Göleti ve Sulaması, Çelikhan Yeşiltepe Göleti ve Sulaması, Akçalı 1 Göleti, Akçalı 2 Göleti, Sincik Arıkonak Göleti ve Sulaması, Çelikhan Sulaması Derivasyon Tesisleri, Çelikhan Sulaması Şebekesi, Besni Gümüş Deresi, Gerger İlçesi Kuşaklama Kanalı, Adıyaman Merkez Eğriçay Deresi (Vadiyaman), Gölbaşı Ozan Köyünün Gölderesi. İhale Aşamasındaki Yatırımlar ise şunlar: Kapıdere (Hamzalar Regülatörü) Derivasyonu, Koçali Sulaması Ana İletim Hattı, Gömükan Barajı Sulaması, Koçali Barajı Sulaması, Gölbaşı Çınarlıgöl Göleti ve Sulaması, Besni Akpınar Göleti, Akçalı 1 ve Akçalı 2 Göletleri Sulaması, Adıyaman YÜS Sulaması (İndere, Ilıcak, Gerger Geçitli) ve Adıyaman Gölet Sulamaları (Gözebaşı, Kınık, İncesu, Karahöyük).

111.120 dekar arazi sulamaya açılmış olup çiftçilerimize yıllık 44 Milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.

2002 yılında orman ve ağaçlandırma faaliyetleri için 746,7 Bin TL harcama yapılmış iken 2017 yılında 15,4 Milyon TL harcama yapılmıştır.  Yani % 2062 oranında artış sağlanmıştır. 2003-2017 yılları arasında ise toplamda 68,7 Milyon TL harcama yapılmıştır. Toplamda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2003-2017 yılları arasında Adıyaman’a 870 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

EĞİTİMDE KALİTE ARTTI

Tarihimizde görülmediği kadar, derslik ve öğretmen sayımız artmış, bununla beraber öğrenim oranımız en yüksek seviyelere gelmiştir.

2002 yılında 3.513 derslik mevcut iken geçen 15 yılda toplam 2.794 derslik,  4.774 öğrenci kapasiteli pansiyon, 10 atölye ve 5 adet spor salonu hizmete açılmıştır. Ayrıca 725 derslik,  1110 öğrenci kapasiteli 7 pansiyon, 220 yataklı uygulama oteli, 1 adet spor salonu ve 3 adet atölyenin inşaatı devam etmektedir. İnşaatlar tamamlandığında derslik sayısında %100,’lük artış sağlanacaktır.

Adıyaman’da görev yapan öğretmen sayısı son onaltı yılda 5.541’den 10.072’ye çıkartılmış ve öğretmen sayısı neredeyse 2 kat artırılmıştır. Yine son on altı yılda öğrencilerimize 28.836.092 adet ücretsiz ders kitabı dağıtılmıştır. AK Parti İktidarı ve hükümetleri döneminde eğitim alanında 633,2 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

2006 yılında 8 akademik birimle kurulan Adıyaman Üniversitesi’nde halen 26 akademik birimde (13 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Yüksekokul ve 3 Enstitü) toplam 879 akademik personel, 20.682 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Üniversite yatırımları kapsamında 343 Milyon TL harcanmıştır.

Öğrenci sayısı 2006 yılında öğrenci mevcudu 3.753 olan Üniversitede halen 20.682 öğrenciye eğitim verilmektedir.

Yükseköğrenim yurt kapasitesi 2002 yılında 970 iken, yüzde 692 oranında artarak 6.722 sayısına ulaşmıştır.

Eğitim alanında genle toplamda 2002’den bu yana ilimize 976,1 Milyon TL gibi muazzam bir yatırım yapılmıştır.

Tamamlanan tesisler şunlardır: 8 Adet Toprak Saha Ya Sentetik Çim, 7 Adet Yeni Spor Salonu, 7 Adet Yeni Sentetik Futbol Sahası, 2 Adet Yeni Gençlik Merkezi, 1 Adet Yeni Yüzme Havuzu, 6 Adet Yeni Tenis Kortu, 1 Adet Su Sporları Merkezi, 1 Adet Atletizm Pisti, 10 Adet Basketbol Ve Voleybol Sahası, 44 Okul Bahçesine Spor Tesisi, 1 Adet Merkez Ziyaret Çayı Tesisi, 12 Adet Yeni Tribün, 1 Adet Atış Poligonu, Toplam 101 adet tesis tamamlanmış olup gençlik ve spor faaliyetleri için 58.8 Milyon TL yatırım yapılmıştır. İhalesi ve Yapımı Devam Eden Tesisler ise şöyle sıralanabilir: Kahta Spor Kompleksi, Merkez Çok Amaçlı Spor Salonu, Besni Gençlik Merkezi, Gölbaşı Gençlik Merkezi proje çalışmaları devam etmektedir. Bu üç tesisin de toplam maliyeti 35,6 Milyon TL civarında olacak olup, geleceğimiz ve umudumuz olan gençlerimiz için hiçbir yatırımdan kaçınmamaya da devam edeceğiz.

ADIYAMAN KABUĞUNU KIRDI

Bir bakışta Adıyaman’dan bahsedilecek olursa; 2002 yılında 1.767 km olan stabilize yolun 794 km’si diğer yolların da 894 km’si asfaltlanmış ve 781 km asfalt yol uzunluğu 2.469 km’ye çıkarılmıştır. Asfalt yollarda 2003-2017 yılları arasında % 316’lık artış sağlanmıştır. Ayrıca 2002 yılında kilitli parke yok iken 2017 yılına kadar 490.478 m2 kilitli parke döşenmiştir.  2017 yılı içerisinde ise 395.338 m2 köy içi kilitli parke döşenerek 2018 yılı başı itibariyle bu oran 885.816 m2 ye çıkartılmıştır.

2002 yılında 323 yerleşim biriminde içme suyu şebekesi mevcut iken 2003-2017 yılları arasında 633 yerleşim birimine daha içme suyu şebekesi yapılarak toplamda 956 yerleşim birimi şebekeli içme suyuna kavuşturulmuştur.

2002 yılında 11 yerleşim biriminde kanalizasyon var iken 2017 yılına kadar arasında 349 yerleşim birimine daha kanalizasyon yapılarak toplamda 360 yerleşim birimine ulaşmıştır

KÖYLER KÖYDES’LE GELİŞTİ

KÖYDES kapsamında; 1.470 km stabilize yol, 2.064 km asfalt yol, 330.066 m2 kilitli parke ve 1049 adet sanat yapısı (menfez, köprü) yapılmıştır. 2005-2017 yılları arasında ilimize KÖYDES kapsamında 167 Milyon TL harcama yapılmıştır. (2017 yılı dahil) 2017 yılında 103 köy yolu, 51 içme suyu, 39 kanalizasyon, 2 adet k. Ölçekli sulama   işi olmak üzere toplam 195 proje için 25 Milyon TL ödenek tahsis edilmiştir.

2002 yılında ödenen Tarım ve Hayvancılık Desteği 30.688.851 TL iken 2017 yılı sonu itibariyle % 442 artarak 135.758.044 TL olmuştur. Diğer taraftan, sulama yatırımlarında 122,8 milyon TL’si hibe olmak üzere toplam da 245,6 Milyon TL destekleme, Kooperatiflere, 11,9 Milyon TL kredi, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından tarımsal projelere 1,3 Milyon TL destek, GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nce tarımsal projelere 7,6 Milyon TL destek, GAP süt sığırcılığı desteklemesi kapsamında 12,3 Milyon TL hibe, TARSİM kapsamında 14,6 Milyon TL prim desteği, Arazi toplulaştırmalarına yapılan yatırım tutarı 33,4 Milyon TL gerçekleşmiştir.

Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü’nün (ASKM) kurularak Adıyaman’ın yanı sıra badem ve cevizde ülkesel, bağ, incir ve üzümde ise bölgesel anlamda ekonomiye ciddi manada katkı sağlanacaktır. Milli ekonomiye katkının yıllık 30 milyon TL civarında olması beklenmektedir.

TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Toplamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilimize son onaltı yılda 1 Milyar 15 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

Komagene Nemrut Dağı koruma ve geliştirme programı, Tuz Hanı restorasyonu işi, Perre Antik Kenti çevre düzenleme, Nemrut Dağı yolu, Kâhta kültür merkezi, Nemrut Dağı çevre düzenleme ve geliştirme, Kâhta Yeni Kale 1. ve ıı. etap, Nemrut Dağı hizmet evi ve çevre düzenlemesi, Gerger Kalesi yol yapımı, Eski Besni ören yeri ve Adıyaman genelinde altyapı ve onarım desteği ile kültür-turizm alanında bugüne kadar yapılmayan toplam 62,7 milyon TL yatırım yapılmıştır.

Ayrıca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından; 2002 yılında 9.281 kişiyei 4.892 ton kömür yardımı yapılmışken 2017 yılında 45.733 kişiye 40.400 ton kömür dağıtılarak yaklaşık % 3.336 oranında daha fazla yakacak yardımı yapılmıştır. 2002-2017 yılları arasında toplamda 133,5 Milyon TL’lik 433.366 ton kömür yardımı yapılmıştır.

2002 yılında Sosyal Yardımlar kapsamında 4.7 Milyon TL TL yardım yapılmışken, 2017 yılında 66,3 Milyon TL yardım yapılmış olup %1.101 oranında daha fazla yardımdan yararlandırılmıştır.

2002-2017 yılları arasında muhtaç ailelerimize toplamda 990,6 Milyon TL Sosyal Yardım dağıtılmıştır. Toplamda 2002-2018 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde ilimize 1 Milyar 273 Milyon TL yatırım, destek ve yardım sağlanmıştır.

Enerji yatırımlarında da büyük bir pay alan Adıyaman, 2002 yılında Türkiye Petrolleri tarafından 5.852.000 TL harcama yapılmış iken 2017 yılında 48.851.000 TL harcama yapılmıştır. 2002-2018 yılları arasında ise toplamda 1 Milyar 263 Milyon TL harcama yapılmıştır. TEİAŞ kapsamında da toplam 24.478.926 TL yatırım yapılmıştır.

Kurumsal olarak hizmet binalarının yenilenmesinden tutunda sosyal, kültürel, sportif, gençlik, aile gibi pek çok farklı konuda Adıyaman son on dört yılda kazandığı bu eserlerle bölgesinde örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Özellikle baraj, sulama, ulaşım alanında devam eden ve başlayacak olan projelerle birlikte yine aynı şekilde sağlık alanında ihtiyaç duyulan her türlü fiziksel alt yapının en modern şekilde tamamlanarak hemşerilerimizin hizmetine sunulması için gayretlerimiz hız kesmeden sürecektir.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …