AK Parti Milletvekili Aday İ. Halil Fırat:

“Adıyaman’ın En Önemli Sorunu Sulama”

“Adıyaman’ın En İyi Hizmeti Alması İçin Çözüm Üreteceğiz”

“Siyasette Birlikte Hareket Etme Çok Önemli”

“AK Parti’nin İktidar Olmak İçin Sıkıntısı Yok”

“Anketlerde Yüzde 48 ila 51 Bandındayız”

“2011 Seçimlerinde Aldığımız Oyun Oranında Çok Oy Alacağız”

“HDP Barajı Aşamayacak”

“Muhalefetin Halk Nezdinde Karşılığı Yok”

 

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi gazetemiz yazarlarından usta gazeteci-yazar İskender Korkut ve Gazeteci M. Ali Aslancırıt’ın sorularını yanıtlayan AK Parti milletvekili adayı İ. Halil Fırat, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Işık Gazetesi, genel seçimler öncesi arşivlerde saklanacak bir röportaja imza attı. Gazetemiz yazarlarından usta gazeteci-yazar İskender Korkut ile Adıyaman’da Gazeteci M. Ali Aslancırıt tarafından partileri bazı milletvekili adayları ile yapılacak olan röportaj dizisinin ilk konuğu AK Parti 3. Sıra milletvekili adayı İ. Halil Fırat oldu.

Daha önce uzun süre il başkanlığı koltuğunda oturan ve her seçim partisinin oyunun yükselmesinde ciddi emek harcayan Fırat’la samimi ortamda gerçekleşen röportajın fotoğraflarını bir diğer usta gazeteci Ömer Karakuş çekti.

İşte, zevkle okuyacağınızı tahmin ettiğimiz ve çarpıcı açıklamaların yer aldığını göreceğiniz İ. Halil Fırat röportajımız:

 

Işık Gazetesi: AK Parti il başkanlığına aday olduğunuzda ilerde milletvekili olma gibi bir hedefiniz var mıydı?

İ.Halil Fırat: 2001’de AK Parti kurulduğunda, AK Parti saflarında yer alırken, bu görevi bir dava olarak görüyorduk ve bu dava için neler yapabiliriz, AK Parti’ye nasıl faydalı oluruzun hesaplarını yapıyorduk. Bu şuurla bu yola çıktık. Yola çıkarken de hiçbir zaman AK Parti’de il başkanı, ilçe başkanı, belediye başkanı yada milletvekili olma gibi bir hesap içerisine girmedik. Bu dava tamamen dava şuuruyla girmiş olduğumuz bir davaydı. AK Parti ilk kurulduğu yıllarda Adıyaman’da disiplin kurulu üyesi olarak görev yaptım. Disiplin kurulu üyesi olarak görev yaparken de “görevin büyüğü küçüğü olmaz” diyerek ne iş varsa onu yapıp, gece-gündüz çalıştık. Gerger’de, Sincik’te, Besni’de, Samsat’ta yani ilimizin hangi köşesine gitmemiz gerektiyse gittik ve çalıştık. Bu anlamda bir anımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. 2002 seçimlerinde 2 arkadaşımla birlikte seçim sabahı, seçim birleştirme tutanağını almadan orayı terk etmemiştik. “Milletvekili adaylarımız, milletvekillerimiz kazandılar, bu görev benim görevim değildi” gibi bir düşünce içerisine girmedik. Bize verilen görevi sonuna kadar yerine getirmiştik. Çünkü seçim kurulunda nelerin döndüğünü çok iyi bildiğimiz için sonucu almadan oradan ayrılmak istemedik. Ahmet Aydın’ın il başkanlığı döneminde yönetim kurulu üyesi olarak görevime devam etmiştim. Daha sonra Yaşar Güleş’in il başkanlığı döneminde il başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştim. Ayrıca teşkilat işleri, siyasi işler, gider ve mali işlerin sekreterliği gibi görevlerde de bulundum. Bana verilen görevle teşkilat anlamında ne yapılması gerekiyorsa ve en iyisini yapmak için çaba sarf ettim. İl başkan yardımcısı olmama rağmen yine de seçim kurullarında sabahlara kadar seçim tutanaklarını partililerimle birlikte bekledim. 1 Ocak 2011 tarihinde il başkanımız Yaşar Güleç’in milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesiyle il başkanlığı görevine talip oldum. Daha doğrusu il başkanlığı görevimi genel merkezdeki yetkililer ve dönemin milletvekilleri, belediye başkanları uygun gördüler. İl başkanı olarak acaba milletvekili veya belediye başkanı olurumun hesabını asla yapmadım. “İl başkanlığı görevinin en iyisini nasıl yaparım. AK Parti’de Adıyaman’ın oyunu nasıl yükseltebiliriz” diye çaba sarf ederek, gece gündüz demeden aileme ayıracağım zamanı dahi ayıramayarak, partimde görev alan tüm bireylerle birlikte çalıştım. En iyisini yapmak için hiçbir şekilde art niyet içinde olmadan, hiçbir beklenti içerisine girmeden, hiçbir ihmale yer vermeden teşkilatımızla il başkanlığın en iyi şekilde yapabilmek için çaba sarf ettim. Partime gelen vatandaşları memnun etmek için ne gerekiyorsa onu yaptım. İl başkanlığı görevimde telefonum 24 saat açıktı ve halen 24 saat açıktır. Cep telefonuma eğer ulaşılamıyorsa ya telefonum kapalıdır ya il başkanları toplantısındayımdır yada telefonumun şarjı bitmiştir veyahut ulaşılamayan bir yerdeyimdir. Onun dışında hiçbir şekilde telefonumu kapatmadım.

 

Işık Gazetesi: Telefon numaranızı hiç değiştirdiniz mi?

İ.Halil Fırat: Hiç değiştirmedim. 1997’den bugüne kadar hiçbir şekilde numaramı değişmedim.

 

Işık Gazetesi: Milletvekili olduğunuz takdirde mevcut kullanmış olduğunuz cep numarasını değiştirecek misiniz?

İ.Halil Fırat: Allah’ın izniyle vekil olursam da numaramı değiştirmeyeceğim. Hiçbir şekilde de değiştirmeyi de düşünmüyorum. Partimize gelen vatandaşların hepsinin sorunlarını çözebildik mi? Tabii ki, hayır. Bunu yapabilmemiz mümkün değil. Ama bize ulaşan kim olursa olsun, onun sorununu çözebilmek adına en iyi şekilde çaba sarf ettim. Çünkü ben yaptığım işi Allah rızası için yapıyorum. O işten dolayı o insanlar bana “Allah razı olsun” dedikten sonra benim için en önemlisi odur. Yani benim hiçbir beklentim yok, ama o insanlar benden bir beklenti içerisinde oldukları için yanıma gelmişseler hiçbir şekilde ihmal etmeden tüm samimiyetimle onların talepleri konusunda gerekeni yapmak için çaba sarf ettim. Gücümüm yettiği kadarıyla halkımıza hizmet için arkadaşlarımla birlikte çaba sarf ettik.

 

Işık Gazetesi: İl başkanlığınız süresince haftada bir gününüzü halka ayırmanız takdir edil edilir bir durumdu. Halk günü genel merkezin genel politikası mı yoksa sizin şahsınızın bir politikası mı?

İ.Halil Fırat: Yapmış olduğum bu program haftada bir gün değil, Salı ve Perşembe günleri gerçekleşiyordu. Haftanın iki gününde halkımızın sorunlarını birebir dinliyorduk. Bazen bazı sorunları kendileri çözeceğini bildikleri halde bizlerden yardım talep eden vatandaşlarımız da oluyordu. Bu vatandaşlarımızı da ikna etmek için çaba sarf ediyorduk. Haftanın 2 günü partide halkımızın sorunlarını dinleme ve o sorunlara çözüm üretme konusu genel merkezimizin bir politikası değildi. Bu zaman dilimini ve günleri bizler düşündük. Bana ulaşıp görüşmek isteyen herkese bu zaman dilimlerinde partide olduğumu ve onlarla birebir görüşebileceğimi ifade ediyordum. Hatta bizlere sorunlarını ileten vatandaşlarımızın yanında ilgili bakanlarımızı, bakan yardımcılarımızı, kamu kurum müdürlerini arayarak, sorunların çözüme kavuşması için girişimlerde bulunuyorduk. Bu durum tamamen kendi inisiyatifimizde olan, il başkanı olduktan sonra belirlemiş olduğum bir takvimdi. Ve o takvim içerisinde Salı ve Perşembe günleri vatandaşlarla görüşmekteydim.

 

Işık Gazetesi: İl başkanıydınız, ne eksikti de milletvekilliğine adaylığınızı koydunuz?

İ.Halil Fırat: Milletvekilliği konusu bir bayrak yarışıdır. Biz öyle görüyoruz. 2002’den bu yana bizim dönemimizde 4 milletvekilimiz vardı. 2007 yılından sonra CHP’den Adıyaman milletvekili seçilen Şevket Gürsoy’un partimize geçmesiyle milletvekili sayımız 5 olmuştu. O süreç içerisinde de milletvekillerinin eksik yaptığı bir çalışma veya yanlış yaptıkları bir şey yoktu? Böyle bir düşünce zaten yoktu. Bizler AK Parti hükümetini bir bütün olarak görüyoruz. Bizim dönemimizde yani 2011 yılının Ocak ayından bugüne kadar yapılan bütün işlemleri ve kendi il başkanlığım sürecindeki çalışmaları benim aktif çalışmam olarak değerlendirmeyin. Bu çalışmalar il başkanlığı görevini yapan Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Lütfullah Ayhan, Yaşar Güleç ve Seyfettin Bilen’le birlikte geçmişten bugün kadar milletvekilliği, belediye başkanlığı yapmış olanların çabasıyla gerçekleşmiştir. Çünkü yapılan çalışmalar hükümetimizin politikası ve AK Parti’nin yapmış olduğu çalışmalardır. Sonuç itibariyle bizler bu görevi bir bayrak yarışı olarak görüyoruz. “Ve bu bayrağı acaba bizde devralabiliriz miyiz?” diye düşünüyoruz. 4 yıllık il başkanlığı görevim süresi içerisinde Adıyaman’a bir şeyler kazandırabilmek için çaba sarf ettim. Rabbim nasip ederse ve kısmette varsa milletvekili olurum. Kısmette yoksa zaten yapabileceğimiz bir şey yoktur. Her şeyden önce her şeyin hayırlısını istiyoruz. Adıyamanlı hemşerilerimize ne yaparsak yapalım, bizim insanlarımız hizmetin en iyisine layıktırlar. O nedenle Adıyaman halkına hizmetin en iyisini getirmek adına da elimizden ne gelirse onu yapacağız. Allah nasip ederse böyle bir göreve tercih edilirsem en iyisini yapmak için çaba sarf edeceğim.

 

Işık Gazetesi: Hedeflediğiniz bir tabloda şunları şunları yaptık, ama şunları yapamadık dediğiniz yada yapılması gereken, acilen çözülmesi gereken sorunları ve başlıkları sıralayabilir misiniz?

İ.Halil Fırat: AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde yani 2002 seçimlerinde her ne kadar ben disiplin kurulunda görevliysem de milletvekili adaylarımızla birlikte köy köy, ilçe ilçe, belde belde gezdiğim gibi şehir merkezinde de vatandaşlarımızın, “Acaba Adıyaman’a bir gün bir üniversite kurulabilir mi?  Üniversitenin kurulması için çaba sarf edebilir mi?” şeklinde talepleri vardı. O tarihlerde AK Parti’nin Adıyaman milletvekilleri olan siyasilerimizle birlikte yine o dönem il başkanımız olan Ahmet Aydın tarafından, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuyu iletmişti. Recep Tayyip Erdoğan’da 2004 seçimlerinde ilimize geldiğinde miting alanında Türkiye’nin farklı illerinde kurulacak olan 15 üniversiteden 1’inin Adıyaman’da kurulacağını müjdelemişti. Bizde bu konuyla alakalı olan bütün gazeteleri toplayarak, Ahmet Aydın’la birlikte Ankara’ya göndermiştik. Milletvekillerimizin yoğun çalışmaları neticesinde o tarihte Allaha şükürler olsun ki, Türkiye’de kurulan ilk 15 üniversite içerisinde Adıyaman Üniversitesi’nin yer almasını sağlamış olduk. Tabii ki, dünya döndükçe insanların talepleri ve şehirlerin talepleri ve görüşleri değişebiliyor. Adıyaman’a yapılması gereken duble yollar,  sağlık alanında yapılan çalışmalar, yeni yapılan havaalanımız ilimiz açısından oldukça önemli projelerdir. 2002 yılından önce iktidara gelmeden önce halkımıza hizmet veren havaalanımız bin metrekarelik bir alandan ibaretti. AK Parti iktidarları döneminde havayolu halkın yolu olacak denilmişti. Allaha şükürler olsun ki, modern bir havaalanımızı ilimize kazandırmış olduk. 2007 seçimlerinin olduğu tarihlerde “Nissibi Köprüsü gibi bir köprümüz olabilir mi? İlimizde devasal hastaneleri kazandırabilirmiyiz?” şeklinde bir düşünce içerisindeydik. Bugün şükürler olsun ki, bütün ilçelerimizde hastanelerimiz var. Sincik ilçemizde hizmete açacağımız hastanenin inşaat çalışmaları devam ediyor. Samsat ilçemizde de yakın bir zamanda hastanemizin temelini atacağız. 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte AK Parti’nin 2011 seçim beyannamesindeki 2023 vizyonunda belirtilmiş olduğu gibi bu hastanemiz 1 ve 2 kişilik odalardan oluşmaktadır. 2023 hedefinde ki ilk hedefimiz bu hastanenin hizmete açılmasıydı. Bu hastanemizin hizmete açılmasıyla AK Parti olarak Adıyaman’da 2023 hedefimiz gerçekleşmiş oldu. Bu şekilde 5 yıldızlı otelleri aratmayan bir hizmeti halkımızın hizmetine açmış bulunmaktayız. Nissibi Köprüsü’nün yapımı ve hizmete açılması da halkımızın bizlerden en çok talep ettiği konuların başında gelmekteydi. Bu köprümüzde bugünlerde hizmete açılacaktır. Ve bu köprünün hizmete geçmesiyle birlikte doğu ile batı illeri birbirine bağlanacaktır. 2011 seçimlerinde vatandaşın özellikle bizden beklemiş olduğu diğer bir hususta sulama projelerinin hizmete açılmasıydı. Sulama projeleri noktasında da 2011 seçimleri bittikten sonra milletvekillerimiz, partimizin grup başkanvekili Ahmet Aydın’la birlikte öncelikli hedeflerimiz arasında sulama projelerinin olduğunu ifade etmişti. Bu konuda ciddi çalışmalarımız oldu. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun katılımıyla yaklaşık bir buçuk yıl önce Çetintepe Barajı’nın temeli atıldı. Ve bu barajın inşaat çalışmaları devam ediyor. Koçali Barajı’nın ihalesi kesinleşti. Yakın bir zamanda yer teslimi yapılacak. İnşaatın başlanması noktasında gerekli olan çalışmalar yapılacaktır. Aynı zamanda Gömükan Barajı’nın projesi bitti, ihalesi de yakın bir zamanda yapıldıktan sonra baraj yapım çalışmalarına başlanacaktır. Sulama projesi Adıyaman’a çok fayda sağlayacaktır. Bu proje tarım enstitüsünün gelişmesi noktasında da Adıyaman’a çok ciddi katkılar sunacaktır. Milletvekili olduğumda bu projenin devam etmesi noktasında gerekeni yapacağım gibi projenin hızlı bir şekilde ilerlemesi için milletvekili arkadaşlarımla ve teşkilatımla birlikte yoğun çaba sarf edeceğim.

 

Işık Gazetesi: “Bu halk her şeyin en iyisine layık” dediniz, AK Parti hükümeti döneminde güzel şeyler yapıldı, ancak eksiklerimiz hala var. Size göre bundan sonrası için yapılanlar değil de yapılmayanlar neler? Milletvekili olduğunuz takdirde hangi projelerin Adıyaman’a gelmesi için çaba sarf edeceksiniz?

İ.Halil Fırat: Adıyaman’ın en önemli sorunun sulama sorunuyla alakalı projelerin olduğunu biliyorum. Sulama projeleri noktasında Adıyaman’ın biraz daha hızlı kat etmesi noktasında çaba sarf edeceğim. Şuanda devam eden duble yol çalışmalarımız var. Gaziantep-Adıyaman, Şanlıurfa-Adıyaman, Malatya-Adıyaman arasındaki yolların duble yol olması için çalışmalarımız var. Bu yolların duble yol olması için proje çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Nissibi Köprüsü ile Kahta arasındaki yol duble yol olacağı gibi bu yol viyadüklü bir şekilde köprülerle bağlantı olacak. Bu köprü yapılırken temel amaç Adıyaman’ı kör noktadan çıkarmaktı. Adıyaman’ın geçiş güzergahı olması en büyük amaçlarından birisiydi. O nedenle Kahta ile Nissibi Köprüsü arasındaki yolun duble yol olması için yapılması gereken ihaleler yapıldı. En kısa süre içerisinde bu yolun yapımına başlanacak. İl başkanlığım süresi içerisinde sürekli olarak siyasetçinin proje üretmekten çok, sivil toplum kuruluşlarına ve kamu kuruluşlarına Adıyaman ile ilgili beklentilerinin neler olduğunu sorması gerektiğini ifade ediyordum. İl başkanları toplantılarımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, başbakan olduğu dönemlerde hangi talebi iletmişsem, o talep hemen kabul edilmiştir. Örneğin Şanlıurfa-Adıyaman yolunun yapımı konusunu Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğimizde o konun hızlanmasına katkısı olmuştur. İlimizde yapılan projelerin hızlanması, Adıyaman’ın şehir olması noktasında ne yapılması gerekiyorsa belediyemizle birlikte en iyisini yaparak, çözümler üreteceğiz. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, bakanlarımıza giderek, Adıyaman’ın en iyi hizmeti alması için çözüm üreteceğiz.

 

Işık Gazetesi: İ.Halil Fırat olarak Ahmet Aydın’la olan hem dostluk ve birlikteliğiniz hem de siyasi birlikteliğiniz kamuoyunda net bir şekilde görülüyor. Vatandaşta şöyle bir algı var. İ.Halil Fırat’ın il başkanlığı döneminde milletvekili aday adayı olacağı denilseydi vatandaş “İ.Halil Fırat, neden aday oluyor ki, nasıl olsa Ahmet Aydın var” derdi. Ama şimdi öyle demiyorlar, sizi ayrı bir faktörde değerlendiriyorlar Ahmet Aydın’ı farklı bir faktörde değerlendiriyorlar. Siz bu durumun farkında mısınız?

İ.Halil Fırat: İl başkanlığı olduğum dönemlerde de böyle bir şey gündeme gelmişti. Ahmet Aydın’la bir akrabalık bağımız yoktur.  Aynı bölgeye hitap eden yerlerden de değiliz. Ahmet Aydın’la öyle veya böyle bir akrabalığımız yoktur. Sadece üniversite döneminden bir tanışmışlığımız, bir arkadaşlığımız var. Siyasetin yürümesi ve tıkanmaması noktasında arkadaş olarak hareket etme gerekliliğine inanıyoruz.

 

Işık Gazetesi: Parti içerisinde sizinde başkan olduğunuz dönemde ayrılıktan gayrılıktan bahsediliyor, böyle bir durum var mı? Parti içerisinde milletvekilleri, eski yeni belediye başkanları, ilçe teşkilatı arasında bir problem var mı? İlimize gelmeyen hizmetlerin sebebi az önce de bahsettiğimiz gibi fikir ayrılığı mı? Yoksa milletvekilleri arasında ekip oluşturma çabası mı?

İ.Halil Fırat: Teşkilat anlamında mesela biz il olarak hiçbir sorun yaşatmadan işimizi götürme noktasındaydık. Milletvekilleri arasında belki bir fikir ayrılığı olabilir ama Adıyaman’a yapılacak hizmetler noktasında bir görüş ayrılığı olacağını düşünmüyorum ve olmadı da. Tabii ki, siyasette birlikte hareket etme noktasında milletvekillerimizin aralarında bir düşünce ayrılığı olmuştur. Bu olayın dışında kesinlikle milletvekilleri Adıyaman’a birşey kazandırılma noktasında her zaman birlikte hareket etmişlerdir. AK Parti olarak milletvekillerimizle, teşkilatımızla, kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla ve ilçe teşkilatlarımızla her zaman birlikte hareket ettik.

 

Işık Gazetesi: Aday adaylarının bu kadar çok olması sizce partinin yeniden iktidar olmasına işareti mi yoksa o kişilerin partiyle örtüşmek için yaptıkları bir hareket mi? Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İ.Halil Fırat: İktidar olma noktasında AK Parti genel merkezinin sürekli olarak yapmış olduğu anketler var. Ve bu anketlerde son zamanlarda 48 ile 51 arasında gidip geliyor. Allahın izniyle AK Parti’nin tekrardan iktidar olma noktasında bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. 2011 seçimlerine giderken, siyasi partilerin bir talebi veya taahhüdü vardı. Bu taahhüt yeni bir anayasa değişikliği yapmaktı. Yeni bir anayasayı yapmak için de 427 milletvekilimiz olmasına rağmen BDP’nin 30 milletvekili vardı. Ama anayasa uzlaşma komisyonunda bizde 3 üyeydik, onlarda 3 üyeydi. Buna rağmen Türkiye’de yeni anayasayı çıkartamadık.

 

Işık Gazetesi: Yerele baktığımız zaman yerelde feodal yapının hakim olduğu aşikar, her ne kadar biz kabul etmesek de, demokrasiye aykırı desek de, Kahta, Gerger ve Sincik bölgesinde bu aşiretler mevcut. Ve bu aşiretlerin aldığı kararlar lider konumunda, partinin kuruluşundan beri seçim çalışmalarına katılan, partinin il başkanlığını yapmış bir kişi olarak acaba bu süreçte partiniz yara alır mı? Çünkü muhafazakar kanattan siyaset yapan Dengir Fırat’ın HDP’yi desteklemesi CHP’den ziyade merkezin sağındaki AK Parti’yi biraz sıkıntıya düşüreceği yönünde bir algı var. Bu algı sandıkta ilgi görülür mü? Yoksa sadece bir gündem olarak yerinde mi sayar?

İ.Halil Fırat: Bu seçimde söylemiş olduğunuz ilçelerde dengelerin çok fazla değişeceğine inanmıyorum. Sincik’te, Kahta’da, Gerger’de, Samsat’ta seçim çalışmalarına çok katıldım. Bu bölgelerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve partimize öyle bir sevgi var ki, o sevgiyi görünce insanın tüyleri diken diken oluyor. Bu insanların partimize vermiş oldukları desteklerle birlikte AK Parti’li siyasilere yapmış oldukları dualar AK Parti’ye çok büyük destek vereceklerinin göstergesidir. Bu insanlar partimizde siyaset yapan insanlara öyle dualar ediyorlar ki, görmek gerekiyor. Cumhurbaşkanlık seçiminde AK Parti Sincik’te 1. parti olmuştu. Gerger’de yine yüzde 82 ila 83 civarında bir oy alırken, Samsat’ta yine yüzde 83’ün üzerinde bir oy almıştık. Kahta’da yüzde 81.2 oranında bir oy almıştık. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde bir takım şeyler yaşanmıştı. Ama halkımız bilhassa AK Parti’nin Türkiye’ye ve Adıyaman’a kazandırmış olduğu hizmetleri düşünerek rekor seviyede oy vermişti. Bunun yanı sıra demokrasi, ekonomi alanında ve yapılan hizmetler noktasında yeniden AK Parti’ye destek vereceğinden oldukça eminim.

 

Işık Gazetesi: Demiryolunun ilimize gelmesi ile Nissibi Köprüsü’nün faydalı olup olmadığı tartışılmaya başlandı size göre bu yatırımlar Adıyaman’a faydalı mı?

İ.Halil Fırat: Adıyaman’a yapılan her yatırımın faydalı olacağını düşünüyorum. Nissibi Köprüsü’nün faydalı olup, olmadığı konusuna gelince, bu köprü çok farklı bir şekilde değerlendirilebilinir. Mesela köprünün bulunduğu yer tıpkı İstanbul boğaz köprüsü gibi değerlendirilmelidir. O alanda yapılacak olan resturant gibi işyerleriyle o alan halka sunulmalı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ilimize geldiğinde Belediye Başkanımız F. Hüsrev Kutlu, Karadağ’ın dibinden geçecek olan 70 metrekarelik çevre yolunun açılması yönünde bir talepte bulunmuştu. Bu çevre yolunun açılmasıyla birlikte Adıyaman tam bir geçiş güzergahı olacaktır. Bu anlamda Nissibi Köprüsü’nü kullanan araçların bir yol güzergahı olacaktır. Demiryolu konusuna gelince ilimizden çıkıp yurt dışına ihraç edilen mermerleri taşıyan tırlar yollarımızda tahribatlar oluşturmaktalar. Bu sebeple demiryolunun ilimize gelmesiyle birlikte hem daha ucuz bir şekilde nakliye taşımacılığı yapılacaktır, hemde yollarımızda yaşanan tahribatlar bundan sonra yaşanmayacaktır.

 

Işık Gazetesi: Son zamanlarda bütünşehir konuşuluyor, yerel yönetimlerde biraz daha güçlendirilmeye gidiliyor. Özellikle AK Parti iktidarı döneminde köy hizmetleri gibi kırsala hizmet eden bölgeler İl Özel İdarelere devredildi, merkezin yetkisi arttırıldı. Bundan sonraki süreçte “2023” diyoruz. Kısa vadeli yapılması gereken acil çözümler konusunda sulu tarım haricinde neleri görüyorsunuz?

İ.Halil Fırat: Bütünşehir olarak henüz yukarıda tartışılan bir şey yoktur. Bu konu basında gündeme geliyor. Ancak öyle bir şey yoktur. Sadece bu konu basında çok tartışılıyor. Bütünşehire geçildiğinde belde belediye başkanlıkları da kalkacak, o zaman belde belediye başkanlarının da şuanda seçilmiş bir başkanı var. Peki bu başkanları ne yapacaksınız?

 

Işık Gazetesi: Kitap okuyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Fırsat buldukça.

 

Işık Gazetesi: Son okuduğunuz kitap neydi?

İ.Halil Fırat: ‘Bir Liderin Doğuşu’ kitabını okumuştum.

 

Işık Gazetesi: Müzikle aranız nasıl?

İ.Halil Fırat: Müzikle aram iyi, fena değil, kulağa hoş gelen her türlü müziği dinlerim.

 

Işık Gazetesi: Yöresel müzik mi tercih ediyorsunuz, yoksa klasik mi yada Türk sanat müziği mi?

İ.Halil Fırat: Yöresel müzikler daha çok kulağıma hoş geliyor ama Türk sanat müziğini severim.

 

Işık Gazetesi: Spor yapıyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Spor yapmıyorum, son bir haftadır her gece yarım saat yürüyüşe çıkıyorum.

 

Işık Gazetesi: Sigara içiyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Sigarayı bıraktım.

 

Işık Gazetesi: Hangi takımı tutuyorsunuz?

İ.Halil Fırat: Fenerbahçe’yi.

 

Işık Gazetesi: Yemek yapmayı biliyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Yemek yapmayı pek bilmem.

 

Işık Gazetesi: Ütü yapmayı biliyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Ütü yaparım.

 

Işık Gazetesi: Evde eşinize yardım ediyor musunuz?

İ.Halil Fırat: Olması gereken işlerde evet.

 

Işık Gazetesi: Partiniz üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın faktörü vardı. Ve bu faktör ülkemizde bayağı etkiliydi. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı oldu. Ahmet Davutoğlu’yla bu seçimde AK Partinin oyu sizce düşer mi? Adıyaman’da durum ne olur?

İ.Halil Fırat: Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra tabii ki, Ahmet Davutoğlu’nun döneminde de, Erdoğan’ın döneminde de sürekli olarak anketler yapılıyordu. Ama şuandaki anketlerde yüzde 48 ila 51 bandındayız. Bu işte yüzde 12 sapma payını da değerlendirirsek öyle tahmin ediyorum ki, “2011 seçimlerinde aldığımız oyun oranında oy alacağız” gibime geliyor. Geçen seçimde Adıyaman’da yüzde 67.6 oranında oy almıştık. “Allahın izniyle Adıyaman’da bu oyun biraz daha üstüne çıkarız” diye düşünüyorum. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçiminde Adıyaman’da yüzde 69.4 gibi bir oy aldık. AK Parti’nin gerçek oyununun 70’in üzerinde bir oy olduğunu düşünüyorum. O nedenle Adıyaman’da bunu biraz daha gayret edersek, bu oranı yakalarız.

 

Işık Gazetesi: Şuan ki ismiyle DBP yani HDP ortak çatı bir parti olarak seçime giriyor. Bunun artıları ve eksileri var. Artıları eğer barajı geçemezlerse oyları AK Parti’ye gelecektir. Bu şekilde AK Parti’nin meclisteki sayısı artacaktır. Öyle bir durumda b planları var, b planları daha çok çatışma sokak olaylarına yönelik olacağı düşünülmekte. Bu konuyla alakalı olarak neler düşünüyorsunuz? Yani bu kitlenin parti olarak seçime girmesi ülke adına nasıl olur?

İ.Halil Fırat: Parti olarak seçime girdiklerinde barajı zor aşacaklarını düşünüyorum. Daha doğrusu barajı aşamayacaklarını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminde BDP’nin, HDP’nin desteklediği Selahattin Demirtaş, oyunu biraz daha yükselterek, yüzde 9.4 oy almıştı. Fakat parti olarak seçime girdiklerinde barajı aşamayacaklardır. Bu durumda alternatif bir durumun olması söz konusu değil. HDP’ye oy verenlerden tutun genel başkanına kadar hepsinin bu konuda sağduyulu olacaklarını düşünüyorum. Çünkü bu bir demokratik yarıştır. Bu demokratik yarışı kazanmakta var, kaybetmekte var. Tamamen kendi özgür iradeleriyle belirlenmiş olan bir durum söz konusu. Ve kendi özgür iradeleriyle belirlenmiş olan bir şeyi sonradan başka bir yola çıkarmanın hiçbir mantığı yoktur. Mesela 30 Eylül 2013 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, o tarihte bir demokratik paket açıkladı. O tarihte de siyasi partilerin bu paketle ilgili olarak açıklamaları olmuştu. Erdoğan, açıklamasında dar bölge, daraltılmış bölge, barajın yüzde 5’e indirilmesi noktasında muhalefet partilerine bir çağrıda bulunmuştu. Ama muhalefet partilerinin hiçbiri bu çağrıya olumlu yanıt vermemişlerdi. Erdoğan’ın, “Siyasi partiler için uygulanan barajı değiştirelim veya seçim sistemiyle ilgili bir seçim yapalım” çağrısına muhalefet ilgi göstermemişti. Muhalefetin çağrılarının halk nezdinde karşılık bulacağını sanmıyorum. Çünkü ortada bir tercih var. Bu seçimi kaybetmek ve kazanmakta gibi bir durum söz konusu olunca seçimi kaybeden partilerin başka yolları tercih etmesi durumunda halkımız tarafından karşılık bulmayacaklardır.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir