AKİD’ten Gençlere Sertifika Töreni  

 

Adıyaman Gençkuşak Girişimci Kadınlar ve İstihdam Derneği tarafından yürütülen Gençlik ve spor Bakanlığı tarafından da desteklenen “Gençlerin Günlük Hayatta Karar Verme Süreçlerine Dahiliyeti” projesinin kapanışı için tören düzenlendi.

Petrol-iş sendikası konferans salonunda gerçekleşen sertifika töreninde Gençlerin günlük hayatta karar verme sürçlerine dahiliyeti adlı projeye katılan gençler sertifikalarını aldı.

Bir dakikalık saygı  duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Adıyaman Genç kuşak Girişimci Kadınlar ve İstihdam Derneği Başkanı Birsen Günay yaptı.

Günay, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Projemizin yaratıcı teknoloji uygulama çıktısına sahip olan gençlerin teknoloji ilgisini artırarak ülkenin teknolojik kalkınmasına karşı katık sağlayacağından ötürü bilimsel bir araştırma projesidir. Projemizin amacına uygun olarak gençlerimizin günlük hayatta kopamadıkları teknolojiye dahil olmalarını sağladık”

Projenin gençler acısından öneminden bahseden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı ise “Bu proje bakanlığımızın desteklediği projelerden birisiydi Adıyaman’da uygulanan en değerli en can alıcı bir şekilde uygulanan destek verilen güzel bir şekilde gerçekleştirilen projelerden birisiydi” dedi.

Adıyaman Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Öğretim üyesi Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu da törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik yönetimlerle despotik yönetimleri bir birinden ayıran çok önemli bir ölçüt vardır bu ölçüt sosyal siyasal ekonomik konularda karar verme mekanizmalarının nasıl oluşturulduğu ve karar süreçlerinin nasıl işletildiği üzerine düzenlenmiştir. Demokratik yönetimler kısaca halkın halk adına halk için ve halk tarafından yönetildiği rejimler olarak tabir edilir”

Adıyaman Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler İşletme Bölümü üretim Yönetimi ve Pazarlama Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Dr. Suat Aşkın da projenin çok önemli olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu projelerin gerçekten ülkemizde ve dünya da önemli bir yeri var. Özellikle gençlerin bu konularda olaya dahil olması veya müdahil olması özellikle Avrupa birliği projelerinde gençlik hareketlilik projelerinde bu konu üzerinde duruluyor. Gençlerin politikacılar olarak da önemli rol almaları isteniyor”

İpekyolu Kalkınma Ajansı Adıyaman Koordinatörü Onur Yıldız da İpekyolu kalkınma ajansının programları ilgili bilgi vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genç ve dinamik nüfus konusunda ülkemiz oldukça iyi konumdadır. Adıyaman ülkemiz ortalamalarından da daha iyi konumdadır. Söz gelimi Adıyaman ilinin yüzde 30’unun 0-14 yaş aralığındadır. Yüzde 19’u ise 15-24 yaş aralığındadır. Burların her ikisini bir araya getirdiğimizde 0-24 yaşa aralığı Adıyaman nüfusunun yarısıdır. Beşeri sermayenin erken yaşta eğitilerek üretime ve ticarete dahil edilmesi ülkemiz ve ilimiz acısından oldukça önemlidir. Bizler de İpekyolu kalkınma ajansı olarak yaşam kalitesi yüksek beşeri sermayesi güçlü rekabetçi ve yenilikçi orta doğunun bölgesel çekim gücü vizyonu ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz”

Yapılan konuşmaların ardından projeye katılan gençlere sertifikaları il protokolü tarafından takdim edildi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir