Alan “Adıyaman’ı Türkiye’nin Meyve Cenneti Yapacağız”

Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan,  Adıyaman’ın yakın zamanda Türkiye’nin meyve cenneti olacağını açıkladı.

Adıyaman’da meyvecilik ve sebzeciliğe çok önem verdiklerini söyleyen Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, “ Bu amaçla ilk etapta mevcut sulanabilir arazilerimizde yüzde 30 olan meyvecilik hedefimizi, yatırıma alınan diğer barajların da tamamlanmasıyla birlikte yüzde 50 seviyelerine çıkarmış bulunmaktayız. İlimizde 2016 yılı sonu itibarıyla tarım arazilerimizin yüzde 19,1’i sulanıyor iken var olan sulama projelerin tamamlanmasıyla bu oran yüzde 80’e çıkacaktır” dedi.

Adıyaman’da tarımsal desteklemelerin bir önceki yıla göre artış gösterdiğini kaydeden Alan “  2016 yılında tarımsal desteklemeler kapsamında toplam 131.564.223 TL hibe ödemesi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Son yıllarda yaptığımız çalışmalar ile ilimizde badem üretimini teşvik ederek 2016 yılı kesin verilerine göre 48 bin 402 dekar badem bahçesi kurduk. Böylece badem yetiştiriciliğinde alan olarak Türkiye’de ilk sırada yer almış olduk. Henüz meyve vermeyen ağaçlarımızın meyve vermesi ile birlikte üretimde de önemli yere sahip olacağız. Ayrıca antepfıstığı, nar, üzüm, ceviz, Trabzon hurması ve incir gibi ilimizde rahatça yetiştirilebilen meyve türleriyle ilgili çalışmalarımız davam etmektedir. Bu sayede inanıyoruz ki Adıyaman yakın zamanda bölgenin ve Türkiye’nin meyve cenneti olacaktır. Meyveciliğin geliştirilebilmesi için 48 bin 402 dekar olan badem alanlarının önümüzdeki beş yılda 70-80 bin dekara, mevcut olan 16 bin 896 dekarlık ceviz alanını 30 bin dekara, 21 bin 162 dekar olan zeytin alanının 40 bin dekara, 14 bin 641 dekar nar alanının 20 bin dekara, 124 bin dekar olan bağ alanlarının 160 bin dekara, 261 bin 298 dekar olan antepfıstığı alanlarını 280 bin dekara, 855 dekar olan incir alanlarının 2 bin dekara çıkarılması sağlanacaktır.” İfadelerini kullandı.

Haber: Burhan Işık

 

Bu Haberi Gördünmü!

Engelli aileleri kan bağışında bulundu 

Adıyaman Beyazay Şube Başkanlığı ve Kızılay Derneği arasında yapılan protokol gereği Adıyaman’da, 3 Aralık Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir