Alan, Genç MÜSİAD Adıyaman Üyeleriyle Bir araya Geldi

Genç MÜSİAD Adıyaman şubesi tarafından gerçekleştirilen “Tecrübe Paylaşım” toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan katılarak tarımsal yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Genç MÜSİAD Adıyaman şube Başkanı Mustafa Ölçer ve üyeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan’ı ağırladı.

Adıyaman’a yapılan tarımsal yatırımlar ve hayvancılık hakkında Genç MÜSİAD Adıyaman şubesi üyelerine bilgiler veren Alan, genç girişimcilerle bir arada olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Genç MÜSİAD Adıyaman şube Başkanı Mustafa Ölçer, Genç MÜSİAD olarak girişimcilerle Adıyaman’a yatırım yapmak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

“Tecrübe Paylaşım” toplantıları ile ilin önde gelen ve tecrübeli isimlerini ağırladıklarını vurgulayan Ölçer, “Adıyaman’a yatırım ve istihdam konusunda imkan sağlamak adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Genç girişimciler ile tecrübeli isimleri bir araya getiriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Adil Alan’ı ağırladık. Tarımsal destekler konusunda bize önemli bilgiler verdi. Kendisine katılımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ise, “13-14 Eylül 2012’de üniversite de badem çalıştayı düzenledik. Küresel ısınma ile birlikte Adıyaman topraklarına en uygun ürünün badem olduğunu kaysı denildiğinde Malatya akla geliyor. Fıstık denildiğinde Gaziantep akla geliyor. Bizde öyle bir ürün dediğimiz de Adıyaman akla gelsin dedik ve badem de belli bir noktaya geldik. Dünya’nın en büyük arama kurtarma projesi Harran’da uygulanıyor” diye konuştu.

“BADEM ADIYAMAN İÇİN UYGUNDUR”

Badem’in Adıyaman için alternatif bir ürün olduğunu ifade eden Alan, “Yapı mı devam eden Koçali Barajımız, Çetintepe barajımız bunlarla birlikte buradaki sulamanın tamamı kapalı duruma gelecek. Bizim ilin suyu bademe yetiyor. Yıllık 500 milimetrelik bir yağış olsa kurtarıyor. Bizim de ilimizin ortalaması 670 milimetre sulama yapmasak dahi badem yetişiyor. Küresel ısınma ile beraber her geçen gün iklim kuraklığa doğru gidiyor. Badem Adıyaman için uygundur. Bir eylem planı hazırladık. 2018 yılında badem de Türkiye söz sahibi olacağız dedik. Biz 2016 yılı Nisan ayında 39 bin dekarla Türkiye 1’nci sıraya yükseldik. Adıyaman Milletvekillerimiz Ahmet Aydın ve diğer milletvekillerimizin çok etkisi vardı. Bizim 17 bin cevizimiz var. Türkiye en büyük kapama ceviz bahçesi Kahta ilçemiz de 2 bin dönüm 35 bin ağaç 3 arkadaşımız çok güzel bir bahçe yapmışlar.  Ceviz işleme tesisi kurdular. Türkiye’de en önce araştırma enstitüsü söz verdi 7 Nisan 2017 tarihinde yayınlandı. Bizim artık Adıyaman’da Türkiye’de sert kabuklu araştırma enstitüsü kurdu. 2 ulusal 2 bölgesel. Ulusal olarak ceviz ve badem bölgesel olarak. Arı ile badem bir bütündür” açıklaması yaptı.

Bu Haberi Gördünmü!

Atso’dan Vali Pekmez’e Hayırlı Olsun Dileklerinde Bulunuldu 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu ve yönetim kurulu üyeleri Adıyaman …