Alevi Kanaat Önderi Doğan: “Cemevlerinin Biran Önce Yasal Statüye Geçirilmesini Bekliyoruz”  

 

Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan, Cemevlerinin biran önce yasal statüye geçirilmesini beklediklerini söyledi.

Doğan, geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Erzincan’da Cemvini ziyaret etmesinin güzel bir gelişme olduğunu belirterek, Alevilerin beklentilerinin biran önceyerine getirilmesini istedi.

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Doğan, bu sıkıntı süreçten çıkılması için herkesin el ele, sırt sırta vererek mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Hızır lokmasını da değerlendiren Doğan, şunları kaydetti:

“Hızır her konuda her şeyi bilen birisidir ve yeryüzünde bir nevi vekilidir. Hızır ve İlyas sağdır. Yaşamaktadır. Hızır karada, İlyas denizde yardıma muhtaç olanlara, zor durumda kalmış olanlara yardım ederler. İmdat isteyenlerin imdadına yetişirler. Hızır ve İlyas yılda bir kez bir gül ağacının dibinde buluşurlar. Hızır ve İlyas inancı Alevi düşüncesine ve inancına en yoğun biçimde girmiştir. Öyle ki Hızır’ın adına atfedilen “Hızır Orucu” tutulur ve dördüncü gün bayramlaşılır. Hızır orucunun son gününde özellikle cemler yapılır. Hızır’ın uğradığı eve bereket, sağlık ve düzen gelir. Böyle inanılır. Kömbe yapılır ve dağıtılır. Buna “Hızır Lokması” denilir. Hızır inşallah şı sıkıntılı günlerde imdada yetişir. Bunları atlatırız. Şuan buna çok ihtiyacımız var”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir