Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Tanrıverdi: “Aleviler Bugüne Kadar Hiçbir Terör Faaliyeti İçinde Yer Almadı”

Alevi Kültür Dernekleri Yeni Mahalle Cem Evi Başkanı Rıza Tanrıverdi, terör olaylarına tepki gösterdi.

Alevi Kültür Dernekleri Yeni Mahalle Cem Evi Başkanı Rıza Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, İstanbul Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Şube Başkanı Zeynal Odabaşı’nın hiçbir açıklama yapılmadan gözaltına alındığını anımsattı.

Kaçma şüphesi olmayan birine yapılan bu insanlık dışı uygulamanın bu ülkenin ayıbı olduğunu savunan Tanrıverdi, “İfadeye çağrılsaydı, Zeynal başkanımız mutlaka giderdi. Polis eşliğinde gidilecekse daha uygun bir saatte gerçekleştirilebilirdi. Sabahın 4’ün de kapımız polis tarafından çalınıp gözaltına alınıyorsa, bu bizi endişelendiriyor. Hangi gerekçeyle gözaltına alındığını bilmediğimiz Zeynal Odabaş başkanımızla görüşmeye izin verilmiyor. OHAL gerekçesiyle gözaltının uzun süreceği anlatılıyor. Barış diye haykıran herkesin terörist diye gözaltına alınması bir insanlık ayıbı olarak görüyorum”dedi.

Alevileri hedef gösteren bu çok tehlikeli yaklaşımın Türkiye’de mezhep gösteren bu çok tehlikeli yaklaşımın Türkiye’de mezhep savaşları çıkarmaya çalışan bu tür provaktörlerin devreye gireceğini ileri süren Tanrıverdi, “İç huzuru bozacaklardır. işte bu yüzden biz alevileri terör ile aynı kefeye koyarak topluma böyle lanse edilmesini bir kez daha kınıyoruz. Barışı, kardeşliği, sevgiyi, hoşgörüyü her daim savunan incinsende incitme şiarını hayat felsefesi yapan alevileri kimse terör ile yan yana koymaya çalışmasın. Aleviler bugüne kadar hiçbir terör faaliyeti içinde yer almadılar. Aksine yapılan her terör eyleminin insanlık dışı olduğunu, masum insanları katletmenin haklı hiçbir yanı olmayacağını belirterek, her türlü terör eylemini, nefretle kınadık ve kınamayada devam edeceğiz” ifadelrini kullandı.

Teröre prim vermeyeceklerinin altını çizen Tanrıverdi, şöyle devam etti:

“Bundan sonrada aynı kararlılıkla teröre prim vermeyerek toplumsal barışı sağlamaya olan mücadelemizi barış ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızla yolumuza devam edeceğiz. Bizler Türkiye’nin karanlığa sürüklenmesine fırsat vermeyeceğiz. Her fırsatta iç ve dış huzuru sağlamak asil görevimizdir. Kritik bir süreçten geçiyoruz. Ortadoğuda amaçlarını gerçekleştirmeyen sömürü devletleri kin ve nefret tohumu ekmeye çalışmaktadır. Özellikle aleviler ile birlikte sunnilerinde bu tehlikeyi göz önüne almaları gerekmektedir. Hedef kürtler ve aleviler değil hedef Türkiye’dir, alet olmayacağız. Bugüne kadar ekmeğimizi, aşımızı paylaştığımız, et ile tırnak, bir elmanın diğer yarısı olduğumuz bu ülkenin her ferdi ile birlikte bu kötü gidişata izin vermeyeceğiz. Adalet yerine gelene kadar bu sürecin takipçisi olacağız. Sizler bizleri yalnız bırakmayıp destek veren alevi sünni farketmeksizin tüm kurum kuruluş ve canlarımıza teşekkür eder, aşkı niyazlarımızı sunarız”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir