Alidam Köyünde Su Sevinci

Kahta İlçesine bağlı Alidam Köyünde 100 yıldan bu yana çekilen su sıkıntısı vurulan sondajda su çıkmasıyla sona erdi.

Kahta İlçesine 52 kilometre mesafede bulunan 200 haneli,  yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Alidam Köyünde su sevinci yaşanıyor.

Cumhuriyet tarihinden beri yaz aylarında çekilen susuzluk, Kahta Kaymakamlığı tarafından vurulan sondajla son buldu.

Yapılacak tahlillerden sonra köye saniyede 4 buçuk litre ve saatte  yaklaşık 17 ton su verilecek.

Sondaj ihalesini alan firma yetkilisi jeoloji  Mühendisi İ.Halil Aktan, su sevincini köylülerle paylaştıklarını söyledi.

Aktan, “Köye 6 kilometre mesafede vurduğumuz sondajda 320 metrede saatte 17 ton fışkıran suyu bulduk. 36 saatten beri suyun başındayız.Kontrolümüzde akan berrak suyun süre uzadıkça çoğaldığını tespit ettik.  Köyde büyük bir sevinç yaşanıyor” dedi.

Köylülerden Nihat solak ise “Her yıl yaz aylarında köyümüzde büyük birsu sıkıntısı çekiliyordu.İçme ve temizlik ihtiyaçlarımız için hayvanların sırtında evlerimize su taşıyorduk.Daha önce köy yakınlarında birkaç yere sondaj vuruldu fakat su çıkmadı. Bu sefer Dumlu Köyünün mezarlık bölgesine vurulan sondajdan buz gibi ve berrak bir su çıktı.Sevincimden dün gece uyuyamadım.  Köylülerimiz adına emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz” diye sevincini belirtti.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir