Alkayış: “Meclis İç Tüzüğünün Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemine Uygun Hale Getirilmesi Gerekiyor”

AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, “Meclis içtüzüğünün değiştirilmesi, meclis tüzüğünün de cumhurbaşkanı hükümet sistemine uygun hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

16 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı hükümet sistemi ardından Meclis içtüzüğünün değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Alkayış, “16 Nisan 2017 tarihinde bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak da yasal hayatımızda önemli bir dönüm noktası olan anayasal değişiklik referandum paketi milletimizin önüne gelmişti. Bunun üzerinden bir yıl geçti. Bu referandumda halkımız yapılan değişikliğe evet diyerek siyasal rejimimizi yeni bir hükümet sisteminde odakladı. Buna Cumhurbaşkanı hükümet sistemi diyoruz. Cumhurbaşkanı hükümet sistemi ile 82 anayasasın da tam olarak parlamenter sistemi yoksa başkanlık sistemimiyiz tartışmasına bir son vermiş oldu. Bizim çok eskiden beri yasamamın düşük olduğu yürütmenin güçlü olduğu yargı güçlü olduğu her erkin kuvvetinde diğerini rahatsız etmediği uyumlu olduğu ancak sorunların çok seri şekilde çözüldüğü bir kuvvetler ayrılığı talebimiz var idi. Cumhurbaşkanını son seçimde halkımız doğrudan doğruya seçmişti. Halkımız bir istikamet gösterdi. Bu istikamette cumhurbaşkanı hükümet sistemiydi”dedi.

Alkayış, “Seçim yasasında değişiklik oldu, ittifaklar önündeki engel kaldırıldı. Siyasi partilerin bir iki veya kaç sayıda alacaksa ittifak yapması kendi amlemleri altında veya başka bir siyasi parti amblemi altında seçime girmesi önündeki engeller kaldırılmış oldu. Bundan sonraki süreç meclis içtüzüğünün değiştirilmesi, meclis tüzüğünün de cumhurbaşkanı hükümet sistemine uygun hale getirilmesi gerekiyor” diye konuştu. PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …