Alkayış “Zülüm Kalkana Kadar Tepkiye Devam”

İsrail devletinin Mescid-i Aksa’da uyguladığı hukuksuz tutumu değerlendiren Hukukçular Derneği Başkanı Mustafa Alkayış, zülüm kalkana kadar tepkilere devam edilmesini gerektiğini ifade etti.

İsrail’in Mescid-i Aksa’daki terörü dünyayı ayağa kaldırdı. BM, ABD, AB ve Rusya “Statüko korunsun” derken Arap Birliği de “İsrail ateşle oynuyor” uyarısını yaptı

Mescid-i Aksa’nın kapılarına detektörlü güvenlik noktaları kurup, buna karşı çıkan Müslümanlara sert müdahalede bulunan İsrail’e dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Rusya ve ABD’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü, Kudüs’te gerginliğin azaltılmasını ve Mescid-i Aksa’da mevcut statünün korunmasını istedi.

Son olarak da Mescid-i Aksa girişlerine yerleştirilen metal dedektörlerin kaldırılmayacağını ancak azaltılabileceğini açıklayan İsrail’e sert tepki gösteren Adıyaman Hukukçular Derneği başkanı Mustafa Alkayış, Mescid-i Aksa’nın önemine dikkat çekti. Alkayış, “Mescidi Aksa bizim ilk kıblemizidir. Peygamber efendimizin de miracını gerçekleştirdiği yerdir. O yüzdendir ki İslam alemi için ciddi bir yeri var. Aslında Kudüs 3 semavi değerleri taşıyan bir yerdir. Bütün insanlık aleminin üstünde durduğu, hassas olduğu insanlığın ortak mirasıdır. Bir süreden beridir. İsrail hükümeti haksız ve gerekçesiz olarak önce mescidi aksaya ibadete kapattı. Daha sonra kontrolü olarak açtı. Bir süre sonra gelen tepkiler üzerine belli yaş üzeri Müslümanların girmesine müsaade ediyor. Bu kabul edilemez bir durum. Geçtiğimiz Cuma günüde Adıyaman’da ki sivil toplum kuruluşları olarak tepkimizi dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız da meseleyi bütün detayları ile açıkladı. İslam teşkilatının da bu meseleye el atması gerektiğini söyledi.” Şeklinde konuştu.

Mescid-i Aksa’nını İsrail’in keyfi yönetimine bırakılmaması gerektiğini belirterek, “ İsrail asla kendisine verilenle tatmin olmayan sürekli işgal eden bir devlet halindedir. Dünyadaki uluslar arası kararları çiğneyen bir devlettir. O yüzden bir an evvel bu işe son verilmesi gerekiyor. Bu sadece Müslümanların da meselesi değil. Bu bütün insanlığın meselesi ve sorunudur. Osmanlı da elinde tutmuştu. Ama hiçbir şekilde müdahale etmedi ve kimsenin ibadetine karışmadı. Lütfen tepkimizi koyalım ve İsrail’i geri adım atmaya sağlayalım. Zülüm kalkana kadar tepkiye devam edelim.”dedi.

Haber: Kazım Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir