Alkol Yasağı Vatandaşı İkiye Böldü!

Adıyamanlılar, alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satışına getirilen yasağı değerlendirdi.

Adıyamanlılar, alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satışına getirilen yasağı değerlendirdi. Vatandaşların bazıları yasağı haklı bulurken, bazıları da düzenlemeye tepki gösterdi. TBMM Genel Kurulu’nda alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifinin kabul edilmesi Adıyaman halkını ikiye böldü.

Yasağa karşı olduğunu ifade eden emekli bir öğretmen, “İçki yasağını iyi bulmuyorum. İnsanların özgürlüğüne vurulmuş bir darbe olarak görüyorum. Çok tutucu bir hareket. Bu yasağı doğru bulmuyorum” diye konuştu.

İnsanların yasağa rağmen içeceğini ifade eden bir vatandaş ise, “Belli yerlerde yasak olmalı. Kişiden kişiye değişir. Ben kullanmadığım için önemli değil. Yasaklansa bile içen yine içer” dedi. Yasağın ideolojik olduğunu iddia eden alkol satan bir esnaf ise, “İçki yasağına gerek yok. Bu düzenlemedeki amaç içki içip kaza yapanlar değil. Bu kafa yapısı ile alakalı bir durum” şeklinde konuştu.

Uygulama ile özgürlüklerin kısıtlandığını iddia eden bir kişi, “Bazı yerlerde yasaklanmasını destekliyorum ama bu uygulamaya gerek yoktu. İnsanlar hürriyetinin kısıtlandığını düşünüyor” dedi.

Alkol tükettiğini söyleyen bir vatandaş ise, “Sosyal olarak içiciyim. Okulların önünde ve 18 yaşından küçüklere satılmasına karşıyım. Kısıtlamalar boyut değiştirirse buna karşıyım. Satıcılar kurallara uysa buna gerek kalmayacaktı. Satıcıların ve halkın bilinçlenmesi lazım. Özgürlükler kısıtlanacaksa hayır diyorum” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın siyasi olduğunu iddia eden başka bir Adıyamanlı vatandaş ise, “Doğrusu hükümetin bu dayatmasını ideolojik olarak görüyorum. Özellikle kazaların önüne geçilmesi için daha ciddi yaptırımların yapılması görüşündeyim ama özgürlükler kısıtlanacaksa bunların yapılmaması lazım” dedi.

Uygulamayı mantıklı bulduğunu ifade eden bir kişi ise, “Gayet mantıklı bir uygulama. İçkinin her şeye zararlı olduğunu biliyorum. İçki içip kaza yaparak insanlara zarar verenler var. Bu uygulamayı gayet yerinde buluyorum. Alkolün gerekli yerde, gerekli zamanda tüketilmesi taraftarıyım” dedi.

Yasağı değerlendiren bir öğrenci ise, “İçki yasağı bana saçma geldi. İnsanlar özgürdür. Ne yapıp yapmayacağını insanlar biliyor. Bence özgürlükleri kısıtlıyor. Yasağa karşıyım” dedi. Yasağın küçük esnafa zarar vereceğini kaydeden bir esnaf ise, “İnsanlar satışlarını 22.00’den sonra yapıyor. Bu uygulama küçük esnafı öldürür. Küçük esnaf bu uygulama ile biter” dedi.

Haber-Röportaj: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir