Alman Arkeolog 40 Yılını “Kommagene Krallığına” Adadı

40 Yıllık Emektar “ Karl Dörner Müzesi” Adıyaman’a Yapılıyor

Dörner, “Adıyaman Tarihine Bilimsel En İyi Çalışmaları Kazandırmıştır”

1948 yılında Adıyaman’a gelen Prof  Dr. Karn Dörner,  Kommagene Uygarlığına  40 yıl boyunca emek vererek önemli eserler kazandırmıştır. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Karadut Köyünde kendisine ait 2 katlı ev inşa ederek burada 40 yıl boyunca kazı çalışmalarına devam edip Adıyaman’nın tarihine bilimsel olarak en iyi eserleri kazandırmıştır.

Arkeolog Profesörü Friedrich Karl Dörner 1911 yılında Almaya’nın  batısında, Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinde yerel idare olarak bağımsız şehir statülü bir kentte dünyaya geldi. Münster ve Greifswald Üniversitelerinde eğitim gördü ve 1935’te doktorasını tamamladı. Hemen ardından Alman Arkeolojisi’nde çalıştı. Berlin’de eğitim gördü ve 1936/37 yılında arkeoloji bursu ile yurt dışına gitti. 1938–1940 yılları arasında İstanbul’da DAİ’de araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra1948 yılında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Kommagene uygarlığına gelerek burada çalışmalar başlattı.

Konu ile açıklamalarda bulunan Adıyaman Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci; “Karl Dörner Müzesi ve pansiyonculuğun geliştirilmesi kabul edilmiş olan bir proje GAP idaresi tarafından finanse edilen bir proje burada bu bölgede yaklaşık olarak 40 yıl arkeolojik kazılar ve çalışmalar yapmış özellikle kommagene ile ilgili en ciddi araştırmaları yapmış Prof. Dr. Karl Dörner asya minörün kurucusu olan bu şahısla ilgili elimizde müzemizde o dönemde kendi kullanmış olduğu malzeme oluşan 3 – 4 sandık malzeme müzemizin deposunda bekliyor. Birde Karl Dörner’in Adıyaman’da çalıştığı dönemde kazı evi olarak kullandığı ev var o evin aynısını yeniden yapıp bir tematik müzeye dönüştüreceğiz ve Karl Dörner müzesi’ni Kahta Karadut Köyünde yapacağız.” İfadelerini kullandı.  Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …