Alternatif Olarak Ürettiği Hurmaları Bölgeye Satıyor

Kahta İlçesi’nde çiftçi 62 yaşındaki Abdurrahman Demir, 14 yıl önce tütüne alternatif olarak üretmeye başladığı Trabzon hurmasını, Kahta ve Adıyaman’ın yanı sıra bölgedeki pazarlara satıyor.

Salkımbağı Köyü’nde çiftçi Abdurrahman Demir, bölgenin geçim kaynağı tütüne alternatif olarak 30 dönümlük arazisinin bir bölümüne Trabzon hurması fidesi dikti. Demir, ağaçların meyvesine talep olunca tarlanın tamamına hurma dikti.

30 dönümlük arazinin tamamını hurma ağacıyla dolduran Demir, elde ettiği meyveleri Kahta ve Adıyaman’daki hal pazarlarının yanı sıra bölgeden de gelen taleplere göre satış yapıyor.

Abdurrahman Demir, ilk etapta tütüne alternatif olarak diktiği ve elde ettiği meyvelerin ilgi görmesiyle artan talebe cevap vermeye çalıştığını söyledi.

Trabzon hurmasının tadındaki çikolata aromasının insanlar tarafından beğenildiğini belirten Demir, çevresindeki insanların da hurma fidanı dikmeye başladığını kaydetti. Demir, şunları söyledi:

“Tütüne alternatif bu hurma ağaçlarını yetiştirdim. Yıllardan beri verim alıyorum. Hurmalarımızın tadı çikolataya benziyor. Bu yörenin toprağı cennet hurmalarını çok seviyor. Bu nedenle hurmalarımızın çok güzel bir tadı var.  Şimdiye kadar bu meyve çeşidini neden yetiştirmediğimize şaşıyorum. Bizim hurma bahçesini gören çok sayıdaki çiftçi son yıllarda cennet hurması yetiştirmeye başladı. Müşteri sıkıntısı hiç yok. Ben de Allah’a şükür iyi kazanıyorum”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir